Od kilku lat Polska intensywnie walczy ze smogiem. Program "Czyste powietrze", rządowe dotacje i społeczne kampanie miały nakłonić nas do wymiany przestarzałych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania. Właściciele domów inwestowali w nowoczesne kotły gazowe, kuszeni dofinansowaniami i wizją czystszego środowiska. Teraz jednak okazuje się, że Unia Europejska chce zakazać stosowania pieców gazowych w budynkach.
Fotowoltaika i pompy ciepła zdaniem sprzedawców mogą pozwolić Polakom na spore oszczędności w kwestii ogrzewania i zagwarantować źródło darmowej energii. Użytkownicy, którzy zdecydowali się na instalacje tych urządzeń w swoich domach, mają na ten temat jednak inne zdanie. Wielu jest załamanych i chciałoby cofnąć czas. Utopili w tej inwestycji swoje oszczędności życia. - Okazało się, że moje szczęście trwało tylko do momentu, gdy dostałem rachunek za prąd - ujawnia z żalem jeden z mężczyzn.
Gdynia boryka się z poważnymi trudnościami, które wpływają na życie mieszkańców. Mimo intensywnych prac, sytuacja wciąż pozostaje napięta, a mieszkańcy kilku dzielnic zmuszeni są do zmierzenia się z utrudnieniami. Przedstawiciele odpowiednich służb obiecują, że sytuacja zostanie jak najszybciej opanowana.
Ceny prądu na przestrzeni ostatnich lat znacznie poszybowały w górę. Polacy starają się oszczędzać, jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że bardzo często gigantyczny rachunek za prąd może mieć swoją konkretną przyczynę, której wielu nawet nie podejrzewa. Eksperci alarmują.
Trudno uwierzyć, ile musi zapłacić mężczyzna, który poszukując oszczędności zdecydował się na zamontowanie pompy ciepła. Temat tego rodzaju sprzętu jest wciąż gorący, ponieważ dla wielu gospodarstw domowych miał on stanowić wielkie ułatwienie w zmniejszaniu kosztów. Historia pewnego Polaka zdaje się temu przeczyć, jednak eksperci wskazują na jeden, kluczowy błąd, który popełnił.
Sezon grzewczy w pełni, co wielu osobom może spędzać sen z powiek. Wszystko z powodu rosnących cen za gaz, prąd oraz opał, które są niezbędne, by domy oraz mieszkania wypełniły się przyjemnym ciepłem. Jest jednak kilka sposobów, by oszczędzić na ogrzewaniu. Zapoznaj się z nimi, by niepotrzebnie nie przepłacać.
W całym kraju ruszają kontrole, które sprawdzą, czy Polacy wykorzystują otrzymane pieniądze z rządowego programu we właściwy sposób. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, konieczny będzie zwrot pieniędzy wraz z odsetkami za ostatnie 5 lat. Wiadomo, kto powinien się martwić.
Cały czas nie milkną echa tematu pomp ciepła. Montaż tych urządzeń dla wielu gospodarstw domowych miał być zbawieniem i oszczędnością, a okazał się przykrym rozczarowaniem i wzrostem kosztów. - Gdyby powiedzieli ludziom prawdę, to nikt pompy ciepła by nie zamontował - żali się w liście do redakcji Onetu jeden z użytkowników. Takich przypadków jest znacznie więcej.
Już niebawem szykują się kolejne zmiany w kwestii ogrzewania. Unia Europejska chce całkowitego wyeliminowania kotłów gazowych. Wielu Polaków już od dawna decyduje się, kuszona wizją niższych rachunków, na montowanie pomp ciepła. Niektórzy po czasie bardzo żałują tych decyzji. Rachunki, jakie przychodzi im płacić, są gigantyczne. - Jestem goły i wesoły - mówi jeden z użytkowników.
W marcu Parlament Europejski przyjął projekt nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Już niebawem piece gazowe, mimo iż emitują znacznie mniej zanieczyszczeń od klasycznych "kopciuchów", będą na cenzurowanym. Polacy muszą o tym pamiętać, bo istotne zmiany wchodzą w życie już w tym roku.
Sezon grzewczy w pełni, a wielu Polaków wciąż nie zaopatrzyło się w węgiel. Ten według niepisanej zasady zazwyczaj drożeje im bliżej zimy. Mroźna pora roku już przyszła, jednak nie przyniosła ze sobą porażających podwyżek - wręcz przeciwnie. Ile zatem kosztuje obecnie rozchwytywany opał?
Historie załamanych użytkowników pomp ciepła czy instalacji fotowoltaicznych, którym przychodzi płacić gigantyczne rachunki za prąd, w ostatnim czasie zdają się nie mieć końca. Pan Władysław w zestaw: pompa ciepła typu powietrze-woda o mocy 12 kW i instalacja fotowoltaiczna o mocy 6 kWp zainwestował aż 89 tysięcy. Pierwszy rachunek za prąd, jaki otrzymał, spowodował u niego szybsze bicie serca.
Ten temat w ostatnich tygodniach wraca jak bumerang. Wszystko za sprawą kosztów, jakie ponoszą użytkownicy pomp ciepła. Wielu z nich zdecydowało się na to rozwiązanie, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Efekt okazał się zgoła inny. Jeden z użytkowników tylko za jedną noc ogrzewania zapłacił niebotyczną kwotę.
W obliczu rosnących cen Polacy szukają sposobów, aby oszczędzić także na rachunkach za ogrzewanie. Niestety okazuje się, że zakręcanie kaloryfera może nie przynieść zamierzonych skutków. Warto wiedzieć o kilku ważnych zasadach, jeśli na koniec sezonu grzewczego nie chcemy otrzymać przykrej niespodzianki.
Nadchodzą ważne zmiany w rządowym programie "Czyste Powietrze", bardzo popularnym wśród Polaków. Nabór do programu już niebawem wróci, ale zniknie możliwość uzyskania jednego z dofinansowań. NFOŚiGW zapowiada również więcej kontroli, które dotyczyć będą nie tylko beneficjentów.
Wysokie koszty ogrzewania od dłuższego czasu są przedmiotem gorącej dyskusji w naszym kraju. Mają one wzrosnąć jeszcze bardziej za sprawą nowego podatku, który już niedługo odczują wszyscy Polacy. Tymczasem rząd zapowiada działania osłonowe. Jakie? Sprawdźcie.
Poza długą ilością zalet pod względem ekologicznym, pompy ciepła miały być rozwiązaniem przede wszystkim tanim, dlatego wielu Polaków postanowiło wymienić swoje tradycyjne “kopciuchy” na takie źródło ogrzewania. Okazuje się jednak, że oszczędności zbyt wiele w tym nie ma, a użytkownicy pomp coraz częściej skarżą się na skandaliczne rachunki.
Sezon grzewczy w pełni. Coraz więcej osób do ogrzewania swoich domów używa pomp ciepła. Jak się jednak okazuje, może to generować spore koszty. Wielu użytkowników pomp ciepła załamuje ręce, gdy przychodzi im do regulowania rachunków. Za użytkowanie tego rodzaju ogrzewania, muszą słono zapłacić.
W ramach nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla mieszkań, oraz domów. Wiadomo, jaką karę można otrzymać za brak dokumentu.
Miały być lepszą alternatywą, a już niedługo być może odejdą w zapomnienie. Kotły gazowe, które zakupiono w Polsce dzięki dotacjom z programu “Czyste Powietrze”, zgodnie z planami Unii Europejskiej najprawdopodobniej będą musiały zniknąć z domów. Wszystko to ma mieć miejsce w ciągu kilkunastu lat, plan podzielono na etapy.
Z każdym nadchodzącym sezonem grzewczym wielu Polaków z niepokojem spogląda na swoje portfele, obawiając się rosnących rachunków. W obliczu zmian pogodowych i coraz chłodniejszych dni ogrzewanie staje się priorytetem, ale jednocześnie może mocno nadwyrężyć domowy budżet. Okazuje się jednak, że wiele problemów związanych z wysokimi kosztami wynika z prostych błędów, które łatwo naprawić. Oto kilka praktycznych porad, jak efektywnie ogrzewać dom i jednocześnie oszczędzać na rachunkach.
Choć ostatnio temperatury za oknem są iście wiosenne, to sezon grzewczy zbliża się nieubłaganie. Wzrost cen energii i surowców w bieżącym roku oznacza, że wielu Polaków złapie się wówczas za portfele. Okazuje się jednak, że rachunki można znacznie obniżyć i nie potrzeba do tego wiele wysiłku. Jak to zrobić? Już tłumaczymy.
Jesień już na dobre rozgościła się, przynosząc ze sobą znacznie niższe temperatury niż te, które panowały jeszcze kilka tygodni temu. A co za tym idzie, powoli rozpoczyna się sezon grzewczy. Jak się do niego przygotować, by móc cieszyć się ciepłem w pomieszczeniach, a zarazem nie wydać kroci za rachunki? Mamy kilka wskazówek.
Przyjmowanie wniosków o bon energetyczny rozpocznie się już 1 sierpnia 2024. To nowe świadczenie, Sejm uchwalił ustawę o jego wprowadzeniu 15 maja. Wysokość bonu będzie wynosić do 1200 zł na gospodarstwo domowe. By otrzymać środki trzeba jednak będzie złożyć wniosek. Wyjaśniamy co należy zrobić i dla kogo są pieniądze.
W Polsce ruszyły masowe kontrole. Wszystko za sprawą zmian prawnych, dotyczących świadectwa energetycznego. Od kwietnia 2023 roku wymagane jest jego posiadanie, jednak są pewne wyjątki. Wprowadzone zostały także kontrole systemów grzewczych, których należy się spodziewać co 2, 3, 4 lub 5 lat. Do kogo mogą zapukać kontrolerzy?
Ustawa o świadectwie energetycznym wprowadza nowy sposób prowadzenia kontroli ogrzewania, które mają odbywać się raz na 2, 3, 4 lub 5 lat. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązkowe jest posiadanie specjalnego dokumentu w tej sprawie. Brak świadectwa energetycznego grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł. Należy także pamiętać o wizycie kontrolerów, którzy sprawdzą system grzewczy w naszym domu.
Sezon grzewczy się skończył, a za nami stosunkowo łagodna zima. Mimo to niektórzy Polacy dopiero teraz otrzymują pisma dotyczące potencjalnych niedopłat do ogrzewania. O ile rok temu, kwoty te były wysokie, o tyle tegoroczne rachunki, chociażby w przypadku kilkuset lokatorów budynków komunalnych w miejscowości Sieniawka (woj. dolnośląskie), okazały się porażające.
PGE Energia Ciepła przypomina o mijającym terminie na złożenie przez odbiorców wrażliwych oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło. Czas na to jest tylko do środy 8 marca. Podmioty, które dopełnią wszelkich formalności będą mogły liczyć na duże rekompensaty. Chodzi m.in. o żłobki, przedszkola, szpitale czy wspólnoty mieszkaniowe.