Przyjmowanie wniosków o bon energetyczny rozpocznie się już 1 sierpnia 2024. To nowe świadczenie, Sejm uchwalił ustawę o jego wprowadzeniu 15 maja. Wysokość bonu będzie wynosić do 1200 zł na gospodarstwo domowe. By otrzymać środki trzeba jednak będzie złożyć wniosek. Wyjaśniamy co należy zrobić i dla kogo są pieniądze.
W Polsce ruszyły masowe kontrole. Wszystko za sprawą zmian prawnych, dotyczących świadectwa energetycznego. Od kwietnia 2023 roku wymagane jest jego posiadanie, jednak są pewne wyjątki. Wprowadzone zostały także kontrole systemów grzewczych, których należy się spodziewać co 2, 3, 4 lub 5 lat. Do kogo mogą zapukać kontrolerzy?
Ustawa o świadectwie energetycznym wprowadza nowy sposób prowadzenia kontroli ogrzewania, które mają odbywać się raz na 2, 3, 4 lub 5 lat. Od 28 kwietnia 2023 roku obowiązkowe jest posiadanie specjalnego dokumentu w tej sprawie. Brak świadectwa energetycznego grozi grzywną w wysokości nawet do 5 tys. zł. Należy także pamiętać o wizycie kontrolerów, którzy sprawdzą system grzewczy w naszym domu.
Sezon grzewczy się skończył, a za nami stosunkowo łagodna zima. Mimo to niektórzy Polacy dopiero teraz otrzymują pisma dotyczące potencjalnych niedopłat do ogrzewania. O ile rok temu, kwoty te były wysokie, o tyle tegoroczne rachunki, chociażby w przypadku kilkuset lokatorów budynków komunalnych w miejscowości Sieniawka (woj. dolnośląskie), okazały się porażające.
PGE Energia Ciepła przypomina o mijającym terminie na złożenie przez odbiorców wrażliwych oświadczenia o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich jako uprawnionych do zwrotu nadpłaty za ciepło. Czas na to jest tylko do środy 8 marca. Podmioty, które dopełnią wszelkich formalności będą mogły liczyć na duże rekompensaty. Chodzi m.in. o żłobki, przedszkola, szpitale czy wspólnoty mieszkaniowe.
Wieszanie mokrych ręczników na ciepłym kaloryferze należy do czynności, jakie większość z nas wykonuje po kąpieli. Niestety, taki zwyczaj może okazać się bardzo kosztowny, a mowa nie tylko o zwiększonych rachunkach za prąd. Chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę, może to zaszkodzić także zdrowiu.
Przykręcasz grzejniki w mieszkaniu? Uważaj, grozi ci sroga kara. Sąsiedzi i spółdzielnia mogą bez trudu wygrać sprawę w sądzie, a ty zapłacisz mandat. Przepisy nie są jednak jednoznaczne. Wyjaśniamy.
Ukryta funkcja grzejnika pozwoli ci zaoszczędzić na ogrzewaniu. Nieliczni wiedzą, jak naprawdę funkcjonują kaloryfery i co może pomóc w czasie, gdy ceny energii skaczą do góry, a my przeżywamy nie najlepszy rok. Odpowiedzią nie jest wcale zimne mieszkanie.