Goniec.pl

KWP Białystok

Z zimną krwią zamordowała 10-letniego synka. Matka-dzieciobójczyni usłyszała wyrok

26 Maja 2023

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Sprawa Moniki S., która w listopadzie 2019 roku udusiła swojego synka w hotelowym pokoju nareszcie dobiegła końca. Kobieta została skazana przez Sąd Apelacyjny w Lublinie na 25 lat więzienia, mimo iż prokuratura wnioskowała o dożywocie. Zabójczyni małego Filipka chciała tymczasem nadzwyczajnego złagodzenia kary, tłumacząc się chorobą neurologiczną. Sędzia uznał jednak, że za tak drastyczną zbrodnię nie może wymierzyć łagodniejszego wyroku.

Potworne morderstwo w Lublinie

Ta tragedia wstrząsnęła Lublinem. Pod koniec listopada 2019 roku w hotelu przy ul. Orlej doszło do brutalnej zbrodni na malutkim chłopczyku, który miał tylko 10 lat. Ciało dziecka odnaleziono w jednym z pokoi i szybko ustalono, że za jego śmiercią musi stać matka, Monika S.

Kobietę udało się schwytać krótko po tragedii w Puławach, a w lutym 2021 roku stanęła po raz pierwszy przed sądem. Jak się okazało, w swoim czynie była wyjątkowo drastyczna i wszystko dokładnie zaplanowała. Najpierw przywiozła dziecko w wybrane miejsce, później dała mu środki uspokajające, a na koniec udusiła ręcznikiem, dociskając dodatkowo własnym ciałem. Filipek zginął w niewyobrażalnych męczarniach.

policja radiowóz

Nowe fakty ws. małżeństwa z Warszawy. Zaskakujące doniesienia od właściciela pensjonatu

CZYTAJ DALEJ

Morderczyni spędzi w więzieniu 25 lat

Na pierwszy wyrok w swojej sprawie Monika S. nie musiała długo czekać, bowiem zapadł on w czerwcu 2021 roku. Sąd Okręgowy skazał wówczas kobietę na 25 lat więzienia, ale w grudniu postępowaniem musiał zająć się Sąd Apelacyjny.

Powody wniesienia apelacji nie są oficjalnie znane, ale najprawdopodobniej obrońca dzieciobójczyni domagał się łagodniejszego wyroku . Z powodów formalnych proces ruszył dopiero w październiku 2022 roku i zakończył w miniony czwartek 25 maja podtrzymaniem wymierzonej wcześniej kary.

Prokuratura domagała się tymczasem dożywocia za zabójstwo z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. - To jednak, co przyświecało oskarżonej, to cechy osobowości, nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami, niewykształcenie mechanizmu przeciwdziałania zachowaniom agresywnym. Okoliczności zdarzenia, które spowodowały zachowanie, to nakładające się na siebie wydarzenia - tłumaczył SSA Leszek Pietraszko i wskazywał także na inne problemy oskarżonej z wymiarem sprawiedliwości.

Już wcześniej była ona w areszcie w związku z inną sprawą. Miała problemy rodzinne i małżeńskie, doszła kwestia jej choroby neurologicznej, którą obrona chciała wykorzystać do zmiękczenia serc sędziów. Bezskutecznie.

Matka zamordowanego chłopca ma na sumieniu więcej przewinień

Monika S. podczas swoich procesów zapewniała sądy, że żałuje tego, co zrobiła. Prawda jest jednak taka, że mordując własne dziecko doskonale wiedziała, że zaboli to jej męża i o to we wszystkim chodziło. Miała to być zemsta za plan mężczyzny dotyczący rozwiedzenia się.

To z kolei mogło mieć związek z wydarzeniami z przeszłości i długami Moniki S., która jako szefowa Bractwa im. Brata Alberta, wraz z innymi pracownicami, okradała organizację. Łącznie miała zgarnąć do własnej kieszeni 180 tys. zł.

- Postaram się oddać w miarę możliwości te pieniądze - kajała się, jednocześnie poświadczając, że nigdy nie sięgnęła po pieniądze, które dla potrzebujących zbierano do puszek. - Musiałam z czegoś oddać inne długi - mówiła. W tej sprawie sąd skazał ją na 6 lat więzienia i 4,5 tys. zł grzywny. Ma też zapłacić 183 tys. zł na rzecz Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Źródło: SE

wieniec grób Kamilek z Częstochowy

Urzędnicy odpowiedzą za śmierć Kamilka z Częstochowy? Ostre słowa sędzi: "Powiem wprost. MOPS po prostu kłamie"

CZYTAJ DALEJ
policja

Koszmar w kolejnej polskiej rodzinie. 12 dzieci trafiło do szpitala, zwołano sztab kryzysowy

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Tajemniczy samolot nad głowami maszerujących w Warszawie. Ciągnął za sobą hasło
Czytaj więcej >

Wiadomości

Igor Tuleya odrzuca zarzuty wiceministra. Zapowiada podjęcie kroków prawnych
Czytaj więcej >

Polska

Boże Ciało 2023. Kościół podjął pilną decyzję, wierni powinni wiedzieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Poseł Suwerennej Polski oskarża sędziów. Ich obecność na marszu 4 czerwca to złamanie konstytucji?
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nowe wiadomości o Władimirze Putinie. Miał skulony trząść się ze strachu w łazience
Czytaj więcej >

Polska

Ksiądz poszedł na marsz równości. Kiedy chwycił za mikrofon, wszyscy zamarli
Czytaj więcej >
Ada Rymaszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Jan Jałowczyk

Ojciec Kamilka z Częstochowy powalczy o opiekę nad Fabiankiem. Ważną decyzję podejmie sąd
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Jeśli poczekasz, możesz liczyć na 400 zł do emerytury. Znamy szczegóły
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Pacjenci płonęli żywcem przywiązani do łóżek? Prokurator ujawnia
Czytaj więcej >
Życie

Jan Jałowczyk

Banki podnoszą opłaty. Miliony Polaków dostaną po kieszeniach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Jan Jałowczyk

Planujesz przelew w Boże Ciało? Jeśli się nie pospieszysz, zostanie tylko gotówka
Czytaj więcej >
Wiadomości

Zuzanna Ptaszyńska

Wyrok TSUE: "Polska złamała traktat". Zbigniew Ziobro: "To wyrok łamie traktat"
Czytaj więcej >