Goniec.pl
Minister Czarnek o powrocie dzieci do szkół

Poranna Rozmowa w RMF FM z dnia 13.04.2021

Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia

13 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Przybyłowski

Udostępnij:

Minister Nauki i Szkolnictwa nieoczekiwanie przedstawił właśnie bardzo szczegółowy plan możliwego powrotu dzieci do szkół. Ku zdziwieniu wielu Polaków, "na stole" leży nawet wariant częściowego wznowienia nauki już od przy

Przemysław Czarnek był dzisiaj gościem „Porannej rozmowy” w RMF FM. W rozmowie z Robertem Mazurkiem powiedział, że bardzo prawdopodobny jest scenariusz powrotu dzieci do szkół już w przyszłym tygodniu.

Minister podkreślił jednak, że jest to jedna z kolku rozważanych opcji. Kluczowa dla podjęcia decyzji będzie oczywiście sytuacja epidemiczna w Polsce i to, czy będziemy mieć do czynienia z tendencją spadkową liczby zarażeń na terenie całego kraju.

Dzieci w szkołach już od najbliższego poniedziałku?

- Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie to możliwe. Kluczowe będą dane z jutrzejszego dnia i z czwartku, jeśli one potwierdzą tendencję spadkową, czyli do odpływanie 3 fali, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas 1-3, i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym - powiedział w programie na żywo.

Minister podkreślił, że priorytetem jest jak najszybszy powrót dzieci do szkół, gdyż wyłącznie nauka zdalna w dłuższej perspektywie czasu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Możliwe, że w szkołach ponownie zostanie wprowadzony model nauczania hybrydowego.

Przemysław Czarnek odniósł się również do organizacji egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Przypomnijmy, w zeszłym roku testy zostały opóźnione o miesiąc ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce.

Matury według planu, ale łatwiejsze

Jak dowiedzieli się słuchacze RMF FM, ministerstwo nie ma żadnych planów względem zastosowania podobnego rozwiązania w roku bieżącym. Tym samym egzaminy maturalne mają wystartować zgodnie z planem, tj. rozpocząć się 4 maja.

Minister podkreślił, że szkoły pozytywnie przeszły wyzwanie organizacji egzaminów próbnych i nie ma obecnie podstaw do tego, żeby myśleć, aby było inaczej w przypadku właściwych matur. Oczywiście, jeśli nie dojdzie do nagłego załamania sytuacji epidemicznej w kraju.

Dowiedzieliśmy się również, że ministerstwo już rozważa obniżenie wymagań maturalnych dla uczniów, którzy będą podchodzić do egzaminu w przyszłym roku. Warto zaznaczyć, iż takie samo rozwiązanie wprowadzone w obecnym roku poskutkowało rekordową liczbą zgłoszeń osób ze starszych roczników.

Kierowniczka wydziału matur w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie zdradziła niedawno w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że obniżone wymagania maturalne zachęciły do podejścia do egzaminu nawet osoby urodzone w latach 70.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Nie żyje aktorka i modelka Ashley Gerren Taylor

  • W tym tygodniu możliwe przerwy w dostawie prądu w całej Polsce

  • Dr Fiałek: „Normalność" zobaczymy dopiero za ponad rok

Patryk Przybyłowski

Jestem głównym wydawcą portalu Goniec.pl. Od trzech lat współpracuję z Grupą Mediową Iberion, a wcześniej byłem związany z Radiem Sfera. Prywatnie pasjonuję się muzyką i angielską piłką nożną.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

TVP Info przerwała program i pokazała wystąpienie Donalda Tuska

Czytaj więcej >
Informacje

Wiadomości

Tragedia w Białym Miasteczku. TVP Info ustaliła, kim był mężczyzna, zostawił list pożegnalny

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Marcin Niedziela, mąż posłanki Doroty Niedzieli, związany z PO

Czytaj więcej >

Wiadomości

Huk pod Kancelarią Premiera. Mogło dojść do próby samobójczej, mężczyzna nie żyje

Czytaj więcej >
samolot

Wiadomości

Awaryjne lądowanie polskiego samolotu w Addis Abebie. Doszło do zapłonu, relacja pasażerki

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolny Śląsk: Pożar nielegalnego składowiska odpadów. Ryzyko niebezpieczeństwa dla mieszkańców

Czytaj więcej >