Minister Czarnek: powrót dzieci do szkół nawet od 19 kwietnia
Przemysław Czarnek był dzisiaj gościem „Porannej rozmowy” w RMF FM. W rozmowie z Robertem Mazurkiem powiedział, że bardzo prawdopodobny jest scenariusz powrotu dzieci do szkół już w przyszłym tygodniu.
Minister podkreślił jednak, że jest to jedna z kolku rozważanych opcji. Kluczowa dla podjęcia decyzji będzie oczywiście sytuacja epidemiczna w Polsce i to, czy będziemy mieć do czynienia z tendencją spadkową liczby zarażeń na terenie całego kraju.
Dzieci w szkołach już od najbliższego poniedziałku?
- Zakładamy, że już od 19 kwietnia będzie to możliwe. Kluczowe będą dane z jutrzejszego dnia i z czwartku, jeśli one potwierdzą tendencję spadkową, czyli do odpływanie 3 fali, to począwszy od poniedziałku jest wielka szansa na to, żebyśmy wracali najpierw do przedszkoli, następnie w kolejnym tygodniu do klas 1-3, i do kolejnych klas szkół podstawowych, a następnie w maju do szkół ponadpodstawowych, tak, żeby w maju wszyscy byli w systemie stacjonarnym - powiedział w programie na żywo.
Minister podkreślił, że priorytetem jest jak najszybszy powrót dzieci do szkół, gdyż wyłącznie nauka zdalna w dłuższej perspektywie czasu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Możliwe, że w szkołach ponownie zostanie wprowadzony model nauczania hybrydowego.
Przemysław Czarnek odniósł się również do organizacji egzaminów maturalnych i ósmoklasisty. Przypomnijmy, w zeszłym roku testy zostały opóźnione o miesiąc ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce.
Matury według planu, ale łatwiejsze
Jak dowiedzieli się słuchacze RMF FM, ministerstwo nie ma żadnych planów względem zastosowania podobnego rozwiązania w roku bieżącym. Tym samym egzaminy maturalne mają wystartować zgodnie z planem, tj. rozpocząć się 4 maja.
Minister podkreślił, że szkoły pozytywnie przeszły wyzwanie organizacji egzaminów próbnych i nie ma obecnie podstaw do tego, żeby myśleć, aby było inaczej w przypadku właściwych matur. Oczywiście, jeśli nie dojdzie do nagłego załamania sytuacji epidemicznej w kraju.
Dowiedzieliśmy się również, że ministerstwo już rozważa obniżenie wymagań maturalnych dla uczniów, którzy będą podchodzić do egzaminu w przyszłym roku. Warto zaznaczyć, iż takie samo rozwiązanie wprowadzone w obecnym roku poskutkowało rekordową liczbą zgłoszeń osób ze starszych roczników.
Kierowniczka wydziału matur w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie zdradziła niedawno w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, że obniżone wymagania maturalne zachęciły do podejścia do egzaminu nawet osoby urodzone w latach 70.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: