Goniec.pl
granica Białoruś

Źródło/ AFP/EastNews/ Twitter/@Belsat_TV

Wstrząsające nagranie z granicy. Białoruscy strażnicy rzucali na drut cudzoziemców

28 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

Udostępnij:

W mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym widać brutalne zachowanie białoruskich służb wobec migrantów. Uchodźców, najprawdopodobniej Kubańczyków, brutalnie ciąganych po ziemi i wrzucanych na drut ostrzowy nagrali polscy pogranicznicy. Sceny na filmiku mrożą krew w żyłach.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Słychać krzyk ludzi zaplątanych w żyletkowy drut

Krzyki kobiet, płacz dzieci, jęki z bólu, krew, prośby o pomoc i opiekę. Takie sceny widać i słychać na pięciominutowym nocnym nagraniu z polsko-białoruskiej granicy, na którym widać brutalne działanie Białorusinów. - Sporo ich jest w koncertinie. Kobiety, dzieci... zaplątali się w koncertinę, dużo rannych będzie. Wsparcie nie, ale będzie potrzebna pomoc medyczna - słychać jednego polskiego strażnika granicznego.

Ten wstrząsający filmik udostępnił w jednym z portali społecznościowych pan Mariusz, w sieci znany jako „Człowiek Lasu". To on od początku kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej angażuje się w pomoc uchodźcom.

- Ten zapis musi być szeroko udostępniony, żeby pokazać, że Białoruś, do której wypychani są uchodźcy przez polskie służby, nie jest krajem bezpiecznym, jak powtarzają niektórzy. Zagrożone tam jest zdrowie i życie uchodźców - skomentował pan Mariusz.

Na początku nagrania widać zamaskowanych białoruskich pograniczników, którzy wypychają grupę cudzoziemców z ich części pasa granicznego. Kopią, szarpią i okładają metalowymi pałkami ludzi powalonych na ziemię. Na żyletkowym drucie widać uwieszone i więzione osoby.

Polski strażnik: "Pomóżcie im"

W pewnym momencie nagrania wyraźnie słychać, jak polski strażnik prosi Białorusinów, by pomogli ludziom uwięzionym w drucie po ich stronie granicy.

- Przecież jesteście pogranicznikami! Przestańcie - apelował. W tle cały czas wyraźnie słychać wołania po hiszpańsku o pomoc.

- Białorusini lecieli na nich, wepchnęli ich na koncertinę, oni teoretycznie są już na naszej stronie, poza granicą. Białorusini stoją. Ludzie są zaplątani włosami w koncertinę, trochę poszarpani, widać trochę krwi. Jeden jest na naszej stronie, ranny, będzie potrzebna pomoc medyczna - mówi na nagraniu jeden z polskich strażników.

Reakcji jednak nie było. Białoruscy pogranicznicy odeszli w końcu bez słowa.

Kim są bestialsko potraktowani uchodźcy?

W czwartek (26 maja) rzeczniczka Komendy Głównej SG ppor. Anna Michalska przesłała wyjaśnienia dotyczące zdarzenia udokumentowanego na filmiku.

- W minionym tygodniu – dokładnie 18 maja, 7 dorosłych obywateli Kuby (5 mężczyzn, 2 kobiety) zostało brutalnie potraktowanych przez służby białoruskie. Świadkami tego zdarzenia byli funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego, którzy udzielali pomocy cudzoziemcom. Tej nocy wszyscy cudzoziemcy trafili pod opiekę funkcjonariuszy z Placówki SG w Narewce, gdzie ratownicy medyczni zapewnili im niezbędną pomoc. Na szczęście opatrywane osoby nie odniosły żadnych ciężkich obrażeń, nie wymagały hospitalizacji ani opieki ambulatoryjnej - przekazała rzecznik Michalska.

Dodała, że cudzoziemcy zostali poinformowani o możliwości składania wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce, ale nie zdeklarowali chęci ubiegania się o nią w naszym kraju. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami zostali poinformowani o obowiązku opuszczenia terytorium Polski - mówi rzeczniczka.

Teraz sprawą zajmują się komendant główny SG i komendant Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku. Pisemnie zażądali wyjaśnienia tej sytuacji od swoich odpowiedników w Białorusi. Strona białoruska odpowiedziała, że bada i wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Radio Zet: prezes Kaczyński odejdzie z rządu po konwencji PiS. Padła konkretna data

  • Nie żyje Agnieszka Czuchnowska. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" przekazał wiadomość o śmierci żony

  • Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

Źródło: PAP, bialystok.wyborcza.pl, goniec.pl

Natalia JanusAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Zbrodnia na Śląsku. Przechodnie znaleźli okaleczone ciało, policja szuka sprawców

Czytaj więcej >
Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte do odwołania. W wodzie wykryto bakterie

Wiadomości

Kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte do odwołania. W wodzie wykryto bakterie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja wciąż poszukuje Jacka Jaworka. Tak może dziś wyglądać zabójca z Borowców

Czytaj więcej >
Sondaż CBOS. Liczba przeciwników rządu niebezpiecznie rośnie

Wiadomości

Sondaż CBOS. Liczba przeciwników rządu niebezpiecznie rośnie

Czytaj więcej >
Czternasta emerytura

Wiadomości

Czternasta emerytura. . Rząd zmienił kluczowy termin, rekordowe świadczenia mogą ominąć wielu seniorów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pracownicy "Newsweeka" ujawnili wstrząsającą prawdę ws. Tomasza Lisa. W sieci zawrzało

Czytaj więcej >