Goniec.pl
Jarosław Kaczyński niedługo odejdzie z rządu, premier nie chce do tego dopuścić

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Pawel Wodzynski/East News

Radio Zet: prezes Kaczyński odejdzie z rządu po konwencji PiS. Padła konkretna data

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Radio Zet: Jarosław Kaczyński po konwencji 4 czerwca odchodzi z rządu Mateusza Morawieckiego. Według ustaleń dziennikarzy prezes PiS podjął już decyzję o rezygnacji z funkcji wicepremiera. Co więcej, wrogowie Mateusza Morawieckiego wewnątrz partii mają "już zacierać ręce".

Prezes PiS od dawna odkładał swoją decyzję o odejściu z rządu. Początkowo rezygnację odsunął kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, a później wojna w Ukrainie.

pogoda

Prognoza pogody: w piątek będzie wiał silny wiatr. IMGW wydał już alerty II i I stopnia

CZYTAJ DALEJ

Radio Zet dotarło do informacji wewnątrz PiS, które rzucają na sprawę nowe światło. - Po konwencji Jarosław Kaczyński odejdzie z rządu - powiedział informator z partii rządzącej. Sama konwencja PiS ma odbyć się 4 czerwca.

Jarosław Kaczyński ma odejść z rządu, znana jest data

Decyzja, jaką zdaniem dziennikarzy Radia Zet miał już podjąć Jarosław Kaczyński, nie spodobała się szefowi rządu. Premier będzie starał się, by po konwencji 4 czerwca wicepremier nadal pozostał w jego gabinecie.

Mateusz Morawiecki dąży do tego, by prezes PiS pozostał w Radzie Ministrów jak najdłużej. Nie jest to przypadkowe. - Premier zrobi wszystko, żeby zatrzymać prezesa w rządzie, bo po jego przeprowadzce na Nowogrodzką będzie mu dużo trudniej utrzymać wpływ na Naczelnika - powiedział ważny polityk partii Jarosława Kaczyńskiego w rozmowie z Radiem Zet.

Z racji pełnionej funkcji prezes PiS bardzo często pracuje z budynku Kancelarii Premiera, a nie z siedziby partii przy ul. Nowogrodzkiej. To dla Mateusza Morawieckiego spore ułatwienie w kontaktach z wicepremierem, a co za tym idzie - łatwiejsze wpływanie na ostateczne decyzje prezesa.

- Jak Jarosław jest w budynku, to premier dostaje to info natychmiast i stara się tak zorganizować swój czas, by spędzić z nim jak najwięcej czasu. Najwyżej ktoś poczeka na niego - powiedział informator.

Potwierdza to inna osoba z otoczenia szefa rządu. - Morawiecki w KPRM miał z Kaczyńskim bieżący kontakt i mógł na bieżąco „gasić” rozmaite pożary wzniecane przez koalicjantów, szczególnie z Solidarnej Polski, ale i wewnętrzną opozycję wobec niego w PiS - ujawniło związane z Mateuszem Morawieckim anonimowe źródło Radia Zet.

Mateusz Morawiecki ma dla seniorów dobrą wiadomość, chodzi o 14. emerytury

Rząd będzie dążył do corocznej wypłaty 14. emerytury? Mateusz Morawiecki: "Chciałbym"

CZYTAJ DALEJ

Jeden skutek odejścia Kaczyńskiego z rządu? "Pielgrzymki"

Mateusz Morawiecki obawia się nie tylko, że jego wrogowie wewnątrz partii po odejściu Jarosława Kaczyńskiego z rządu staną się bardziej śmiali. Prezes PiS ma decydujące słowo, szczególnie w kluczowych kwestiach, a zmiana miejsca pracy z Kancelarii na Nowogrodzką mocno odizoluje premiera i prezesa.

- Premier pracuje po 20 godzin i mimo najszczerszych chęci codzienny kontakt z Kaczyńskim urzędującym na Nowogrodzkiej to bardzo duża komplikacja - powiedział dla Radia Zet informator z KPRM.

To jednak nie wszystko. Wewnętrzni wrogowie Mateusza Morawieckiego będą mieli do prezesa PiS łatwiejszy dostęp. - Na Nowogrodzkiej każdy z polityków PiS może niezauważony przyjść niemal z ulicy. Kręci się tam wielu weteranów jeszcze z czasów PC i premier nie ma wśród nich wielu zwolenników. A oni wiedzą, jak na prezesa wpłynąć - dodało źródło.

Jest jeszcze jeden nieoczywisty skutek zrezygnowania przez Jarosława Kaczyńskiego z funkcji w rządzie Mateusza Morawieckiego. - Znów zaczną się pielgrzymki. Przyjdzie z analizą Kurski, potem Szydło, albo ktoś od Brudzińskiego i od razu Kaczyński zaczyna myśleć kompletnie inaczej - martwi się w rozmowie z dziennikarzami współpracownik Morawieckiego.

Emeryci nawet nie wiedzą, że mogą starać się o dodatkowe pieniądze

Nie tylko czternastka. Emerycie, te pieniądze ci się należą, złóż odpowiednie dokumenty i zyskaj

Emerycie, musisz to wiedzieć. W tym roku starać możesz się o szereg dodatków i zasiłków. Dodatkowe pieniądze zwyczajnie ci się należą. Wyjaśniamy, o jakich kwotach mowa. Nie są one małe i na pewno pomogą podreperować domowy budżet każdego seniora. fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Alert RCB w związku z wichurami wysłany do tysięcy osób. Treść nie pozostawia wątpliwości

  • Szpital czy bunkier? Internauci: To nie są prawdziwi żołnierze

  • Premier Włoch rozmawiał z Putinem. Ujawniono, co powiedział prezydent Rosji

Źródło: Radio Zet

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Lawina komentarzy po homofobicznym wystąpieniu Putina. “To musiał pisać Czarnek!!!"

Wiadomości

Lawina komentarzy po homofobicznym wystąpieniu Putina. “To musiał pisać Czarnek!"

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Kreml ruszył z nową kampanią, chcą wywołać panikę u Polaków. Rząd wydał pilne ostrzeżenie

Czytaj więcej >
Grzegorz Braun

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Gosiewska pokazała Braunowi, gdzie jego miejsce

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Agata Duda zwróciła się do kobiet chorych na raka. Z ust pierwszej damy padły znamienne słowa

Czytaj więcej >
Facebook/Ochotnicza Straż Pożarna Skwierzyna

Wiadomości

Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Czytaj więcej >
materiały policyjne

Wiadomości

Wystartowała ogólnopolska akcja policji. Ma potrwać do końca roku

Czytaj więcej >