Goniec.pl
Andrzej Duda

Pawel Wodzynski/East News

Wpadka Andrzeja Dudy w Świnoujściu. Zapomniał o ważnej rzeczy

17 Września 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Andrzej Duda pojawił się na placu budowy tunelu w Świnoujściu. Prezydent podziękował władzom miasta, że "partycypują w kosztach, nie zrzucając tego tylko i wyłącznie na Skarb Państwa", zapomniał jednak o jednej bardzo ważnej rzeczy: rząd na ten cel nie przeznaczył nawet złotówki.

Zakończono drążenie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin. Tunel w Świnoujściu będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce - łącznie będzie liczył ok. 3,2 km.

alfred miodowicz

Nie żyje Alfred Miodowicz, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

CZYTAJ DALEJ

W związku z zakończenim prac, mających na celu wydrążenie tunelu, na placu budowy pojawił się Andrzej Duda. Prezydent swoją przemowę zaczął od tego, jak wielkie znaczenie ma tunel nie tylko dla mieszkańców Świnoujścia i okolic, ale również wszystkich Polaków.

- Jest to bardzo ważne dla Pomorza Zachodniego, ale chcę podkreślić: nie tylko dla mieszkańców Świnoujścia – dla całej Polski; nie tylko dla turystów, nie tylko dla tych, którzy przyjeżdżają tu na wakacje – to także kwestia symboliczna, że będzie tu bezpośrednie połączenie z resztą naszego kraju. Dla Uznamu, dla tej polskiej części, dla mieszkańców tej części naszego kraju ma to bardzo istotne, symboliczne, polityczne i strategiczne znaczenie - powiedział Duda.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W dalszej części przemówienia Duda poruszył kwestię finansów, co nie wyszło mu zbyt dobrze. Prezydent chciał pogratulować władzom miasta za dzielenie kosztów razem z państwem, jednak tym samym zwrócił uwagę na jedną rzecz, o której sam zapomniał lub nie wiedział: polski rząd nie przeznaczył na ten cel nawet złotówki.

- Gratuluję Pani Prezydent i władzom miasta, bo jest to wspólna inwestycja. Świnoujście partycypuje w kosztach budowy tego tunelu. To ogromna kwota, bo koszt tej inwestycji wynosi miliard złotych, ale jest to inwestycja niezbędna dla Rzeczypospolitej, dla mieszkańców. Dziękuję, że władze też się na nią zdecydowały i odważnie partycypują w kosztach, nie zrzucając tego tylko i wyłącznie na Skarb Państwa, na władze centralne - powiedział Duda.

Jak jednak zauważył serwis o2.pl, koszt budowy tunelu pod Świną to ponad 912 mln zł, z czego 85 proc. zostało pokrytych z funduszy Unii Europejskiej, a pozostałe 15 proc. miasto dopłaciło z własnego budżetu.

Chociaż drążenie tunelu zostało zakończone, to jednak prac nad nim wciąż sporo pozostało. Termin oddania tunelu do użytku ustalono na ostatni kwartał 2022 roku.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2.pl

Bartłomiej CieślakAutor

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat redaktor, obecnie wydawca. Interesuję się literaturą, popkulturą i grami planszowymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: bartlomiej.cieslak@goniec.pl

Podobne artykuły

W pożarze w wieżowca we Wrocławiu zginęła jedna osoba

Wiadomości

W pożarze wrocławskiego bloku zginął mężczyzna

Czytaj więcej >
Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Wiadomości

Kaczyński do dziennikarza: "Pan zabiega o interesy agresywnych państw"

Czytaj więcej >
Ewakuacja

Wiadomości

Wrocław: Pożar wieżowca mieszkalnego. 100 osób ewakuowanych

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Prezydencka minister stanęła w obronie Agaty Dudy

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów

Czytaj więcej >
Bytów: zakład pogrzebowy pomylił ciała nieboszczyków

Wiadomości

Bytów: W zakładzie pogrzebowym pomylono trumny

Czytaj więcej >