Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda ujawnił treść nocnej rozmowy z Wołodomyrem Zełenskim
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 03.03.2022 04:36

Andrzej Duda ujawnił treść nocnej rozmowy z Wołodomyrem Zełenskim

Andrzej Duda ujawnił treść nocnej rozmowy z Wołodomyrem Zełenskim
SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Andrzej Duda w okolicach północy w nocy ze środy na czwartek ujawnił słowa, jakie usłyszał od Wołodomyra Zełenskiego. Prezydent Ukrainy nieustannie zaskakuje entuzjazmem dotyczących wyniku walk w czasie wojny w Ukrainie. - Andrzej, damy radę - usłyszał prezydent RP przez telefon.

Prezydenci Ukrainy i Polski pozostają w ciągłym kontakcie. Andrzej Duda postanowił przekazać, jaki nastrój panował w Kijowie w nocy z 2 na 3 marca.

Nocne przemówienie Wołodomyra Zełenskiego po raz kolejny udowodniło, że prezydent kraju nie tylko nie ma zamiaru poddać się Władimirowi Putinowi, ale przede wszystkim, że obywatele Ukrainy mają w swoim prezydencie pełne wsparcie.

Około północy Andrzej Duda zamieścił na Twitterze dwa wpisy. Oba dotyczyły prywatnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy. Różnił je jedynie język, gdyż jeden był po polsku, a drugi w języku angielskim.

Andrzej Duda rozmawiał z Wołodomyrem Zełenskim

- Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie - powiedział do Andrzeja Dudy prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski jednoznacznie zasugerował, że wygrana Ukrainy to tylko kwestia czasu.

Polityk w rozmowie z Andrzejem Dudą nie ukrywał, że nie ma wątpliwości, że to właśnie Ukraina i jej mieszkańcy, ale również kraje Zachodu łączące się w jednym froncie wyrażanym w sankcjach, są "po dobrej stronie historii".

- To oni mordują ludzi. My bronimy naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych domów! - dodał Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy w nocy ze środy na czwartek, jaką odbyli prezydenci obu krajów.

Treść krótkiej wymiany zdań Andrzej Duda ujawnił w nocnym wpisie. Relacja prezydenta RP pojawiła się w okolicy północy. Stanowisko polskiej głowy państwa jest jasne.

Jasny apel Andrzej Dudy w sprawie wojny w Ukrainie

Po przekazaniu słów, które prezydent Andrzej Duda usłyszał z ust przebywającego w Kijowie Wołodomyra Zełenskiego, padła deklaracja dotycząca tego, jaka postawa pomoże okupowanej Ukrainie oraz broniących ojczyzny obywateli.

- Bohaterscy Obrońcy Ukrainy potrzebują solidarności i wsparcia! - napisał Andrzej Duda. Wcześniej zapewnił, że Wołodymyr Zełenski deklamował swoje słowa "mocnym głosem".

Prezydent RP jest mocno zaangażowany w sprawy Ukrainy

To już kolejny wpis, gdzie widać, iż sytuacja, w jakiej znajduje się kraj Wołodomyra Zełenskiego, jest bliska polskiemu prezydentowi. Andrzej Duda już wcześniej kilkukrotnie wywierał presję, domagając się m.in. od wspólnoty Unii Europejskiej przyspieszenia ubiegania się Ukrainy o status kraju członkowskiego.

- Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast. To się Ukrainie należy - czytamy we wpisie Andrzeja Dudy z 26 lutego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: