Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wojna w Ukrainie. Decyzja Joe Bidena uderzy w oligarchów. USA wprowadza istotny zakaz
Piotr Dutka
Piotr Dutka 03.03.2022 22:48

Wojna w Ukrainie. Decyzja Joe Bidena uderzy w oligarchów. USA wprowadza istotny zakaz

MANDEL NGAN/AFP/East News
MANDEL NGAN/AFP/East News

Trwa ósmy dzień wojny w Ukrainie. W związku z krytyczną sytuacją tuż za naszą wschodnią granicą administracja Joe Bidena uderzyła w rosyjskich oligarchów. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił w zdecydowany sposób zareagować na niezrozumiałą decyzję Kremla o ataku na inne suwerenne państwo. Kremlowskie elity na własnej skórze odczują efekt licznych sankcji.

- Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył - to właśnie takich słów użył prezydent USA Joe Biden podczas swojego najnowszego orędzia o stanie państwa.

W wypowiedzi podkreślił, że Rosja zapłaci za swoje haniebne działania ogromną cenę. Wiadomo, że USA postanowiła działać szybko i zdecydowanie. Biden poinformował, że na kilkudziesięciu oligarchów zostanie nałożony zakaz podróżowania do Ameryki. Będzie on obowiązywał również członków ich rodzin, a także bliskich współpracowników.

Warto podkreślić, że objęcie sankcjami rodziny najbogatszych Rosjan ma skutecznie zapobiegać przekazywaniu przez oligarchów aktywów swoim krewnym. Na liście osób "z zakazem" znalazł się m. in. rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wojna w Ukrainie. Biden nie będzie miał litości dla rosyjskich oligarchów.

W pierwszym orędziu o stanie państwa Joe Biden podkreślił, że nie będzie taryfy ulgowej dla oligarchów. Prezydent USA zapowiedział, że będzie "ścigał ich nieuczciwe zdobycze". Gospodarz Białego Domu wskazał tu m.in. prywatne odrzutowce, jachty, czy prywatne apartamenty warte setki milionów dolarów.

W czasie przemówienia do amerykańskiego narodu, Joe Biden podkreślił, że ma zamiar powołać do życia specjalny zespół w Departamencie Sprawiedliwości, którego zadaniem będzie obserwacja odnosząca się do łamania przez oligarchów prawa.

- Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: dość - dodał. Prezydent USA podkreślił również, że zjednoczony świat odpowiednio zareagował na agresję Rosji. Poinformował, że masowe sankcje w znaczący sposób przyczyniły się do rekordowych spadków wartości rubla czy też zawieszenia rosyjskiej giełdy.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl: