Goniec.pl
Wielkanoc będzie wiązała się z obostrzeniami?

Piotr Molecki/East News

Waldemar Kraska o obostrzeniach na Wielkanoc. Prognozuje, że Polacy ponownie mogą nie spotkać się z bliskimi przy rodzinnym stole

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wielkanoc prawdopodobnie nie będzie różniła się od ubiegłorocznych świąt. Wiceminister Waldemar Kraska, który był gościem TV Republika, prognozuje, że Polacy ponownie nie spotkają się z bliskimi przy rodzinnym stole. Ostateczna decyzja w te

Waldemar Kraska na antenie TV Republika zaznaczył, że obecnie rząd nie doszedł do konkretnych ustaleń w sprawie restrykcji, które będą obowiązywały w okresie Wielkiejnocy. Eksperci zajmują się monitorowaniem sytuacji epidemiologicznej. Wszystko wskazuje jednak na to, że Ministerstwo Zdrowia nie zrezygnuje z limitu osób przy stole.

Wielkanoc będzie wiązała się z obostrzeniami?

Zasada reżimu sanitarnego, która została ujęta w obowiązującym rozporządzeniu, musiała być respektowana podczas świąt Bożego Narodzenia. Ograniczenie liczby osób przy stole miało uchronić Polaków przed wzmożoną transmisją niebezpiecznego patogenu.

- Wydaje się jednak, że święta nie będą odbywać się tak, jak się przyzwyczailiśmy, czyli w bardzo szerokim gronie rodzinnym. Nie trzeba się nastawiać na normalne święta . Będziemy je spędzać w tym reżimie sanitarnym, ograniczonej liczbie osób - zaznaczył Waldemar Kraska na antenie TV Republika.

Najprawdopodobniej Polacy nie doczekają się zniesienia limitu osób, co potwierdzał także Wojciech Andrusiewicz na antenie Radia Plus. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie z 26 lutego zachowa ważność do 14 marca, jednak może zostać przedłużone. Decyzja w tej sprawie zapadnie na tydzień przed świętami.

- Na pewno będą to jeszcze święta, które powinniśmy spędzić jedynie w gronie najbliższych osób. Jeżeli chcemy, żeby późna wiosna i wczesne lato były okresem, kiedy obostrzeń będzie coraz mniej, kiedy koronawirusa będzie coraz mniej i będzie mniejsza transmisja, to te święta będziemy musieli spędzić jeszcze tak, jak wcześniejsze święta Wielkiejnocy i ostatnie święta Bożego Narodzenia - potwierdzał jego słowa rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Wojciech Andrusiewicz wskazał, że „na pewno na święta nikt nie będzie zdejmował obostrzeń w tym zakresie, ponieważ ta skala wzrostów może się jeszcze utrzymywać do granicy świąt - przełomu marca i kwietnia”. Z kolei Waldemar Kraska potwierdził, że szczyt zachorowań przypadnie właśnie na okres przed Wielkanocą.

Już od 13 marca w województwie pomorskim zostanie wprowadzony lockdown. Jeśli sytuacja epidemiologiczna się nie unormuje obostrzenia, które obecnie obowiązują na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu, zostaną prawdopodobnie rozciągnięte na Mazowsze i województwo lubuskie.

Obecny tydzień - zgodnie z prognozami ekspertów - nie przyniósł przełomu w kwestii zahamowania rozwoju pandemii. Nowych przypadków wciąż przybywa, a Polacy nieuchronnie zbliżają się do krytycznego momentu trzeciej fali pandemii.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >