Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Wielka rewolucja w Kościele. Do tych osób papież wyciąga rękę
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 09.10.2023 18:21

Wielka rewolucja w Kościele. Do tych osób papież wyciąga rękę

komunia święta
Pawel Wodzynski/East News

Wielkie zmiany w Kościele na horyzoncie. Watykan właśnie podjął decyzję, która może dawać nadzieję wierzącym rozwodnikom, tworzącym nowe związki. Na stronie Dykasterii Nauki Wiary ukazało się specjalne rozporządzenie w tej sprawie. Na czym ma polegać rewolucja?

Rewolucja w Kościele Katolickim

Na tę wiadomość wierzący rozwodnicy czekali latami. W imieniu Konferencji Episkopatu Czech emerytowany arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka zadał Watykanowi pytanie o możliwość dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych będących w nowych związkach i nieunikających kontaktów seksualnych.

Stolica Piotrowa odpisała natomiast, że wyraża zgodę, tłumacząc ten gest jako “autentyczne nauczanie”. Odpowiedzi udzielił nowy prefekt Dykasterii Nauki Wiary kard. Victor Manuel Fernandez z Argentyny, powołując się na adhortację apostolską papieża Franciszka sprzed siedmiu lat.

Analiza wypadku na A1 wskazała jasno. Eksperci zwrócili uwagę na jedną rzecz

Papież wyciąga rękę do rozwodników w związkach

W dokumencie napisane jest m.in. że możliwość dopuszczenia do sakramentów Pojednania i Eucharystii istnieje, kiedy, w szczególnym przypadku, “istnieją ograniczenia umniejszające odpowiedzialność i winę”.

ZOBACZ: Ksiądz powiedział wprost, tego nie wolno przed ślubem. Wskazał na konkretny grzech

Na stronach watykańskiej Dykasterii przeczytać można całą odpowiedź, w myśl której należy uznać, iż proces towarzyszenia "nie wyczerpuje się koniecznie wraz z sakramentami, ale może być nakierowany na inne formy integracji w życie Kościoła"

Chodzi np. o większą obecność we wspólnocie kościelnej, udział w grupie modlitewnej lub refleksyjnej i w różnych innych działaniach.

Watykan zgadza się na komunię świętą dla rozwodników

Ponadto, cytowany przez watykański urząd Franciszek przypomina, że jego adhortacja opiera się na nauczaniu poprzednich papieży, którzy którzy "uznawali możliwość przystąpienia rozwiedzionych w nowych związkach do Eucharystii", o ile "zobowiążą się do życia w pełnej wstrzemięźliwości, czyli do powstrzymania się od aktów właściwych małżonkom", jak proponował św. Jan Paweł II.

Jak zaznaczono, Benedykt XVI mówił zaś o "zobowiązaniu do życia w relacji jako przyjaciele".

ZOBACZ: Ksiądz miał "polować na żony", nagle zniknął z parafii. Ujawniono skandaliczne kulisy

Dykasteria podkreśla, że podtrzymuje propozycję pełnej wstrzemięźliwości dla rozwiedzionych w ponownych związkach, choć przyznaje, że mogą istnieć trudności w jej praktykowaniu.

Pozwala zatem, by w pewnych przypadkach, po odpowiednim rozeznaniu, udzielono sakramentu Pojednania także wtedy, gdy nie udaje się być dotrzymać wierności wobec wstrzemięźliwości proponowanej przez Kościół".

Źródło: Fakt