ZUS ujawnił, ile wynosi najwyższa emerytura w Polsce. To efekt 67 lat pracy
Minimalna emerytura w Polsce wynosi nieco ponad 1,3 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Średnia? Około 2,7 tysiąca PLN. Zakład Ubezpieczeń społecznych opublikował jednak najwyższe wypłacane świadczenia emerytalne o pięciocyfrowych kwotach. Prezes ZUS podaje przepis na tak wysokie sumy - praca powyżej średniej życia w Polsce.
Niepewna emerytura w erze niżu demograficznego
W przeciągu ostatnich lat coraz mniej ludzi wkracza na rynek pracy, czy to z powodu niskiej liczby urodzin w ostatnich dwóch dekadach, czy też przez to, że młodzi Polacy coraz chętniej szukają pracy na o wiele bardziej atrakcyjnych zachodnich rynkach. Dla współczesnych i przyszłych emerytów oznacza to jedno - coraz niższe emerytury w stosunku do zarobków podczas pracy. Efekt ten obserwujemy już teraz, w przeciągu ostatnich siedmiu lat stopa zastąpienia spadła z 52% do 45%. W kontekście tego nadal toczą się dyskusje odnośnie zasadności wcześniejszych emerytur dla niektórych grup zawodowych.
Według Międzynarodowej Organizacji Pracy, działającej przy ONZ, system emerytalny powinien zapewniać minimalnie 40% otrzymywanego przez pracowników wynagrodzenia. Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym kontekście zatrważają. Już przed rokiem 2040 stosunek ten ma spaść poniżej 38%. Już teraz mówi się o głodowych emeryturach, jeśli ten trend się utrzyma niektórym składkowiczom może nie starczać nawet na jedzenie. Prezes ZUS-u podała jednak przepis na wyższą emeryturę.
Pracuj - do końca życia i o jeden dzień dłużej!
- Nasz system emerytalny opiera się na założeniu, że im później przejdziemy na emeryturę, tym świadczenie będzie wyższe - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS - Między innymi dlatego ZUS wypłaca niektórym osobom świadczenia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.
I faktycznie, ZUS opublikował kwoty największych emerytur. Liczby imponują, ponad 37 tysięcy złotych dla mężczyzny i prawie 27 tysięcy dla kobiety. Kontekst jednak długiego stażu pracy nie napawa optymizmem. Kobieta-rekordzistka przeszła na emeryturę w wieku 81 lat, ponad rok po średniej życia kobiet w Polsce. Co się tyczy pana, który uzyskał największą emeryturę, ZUS podał do wiadomości jedynie długość jego stażu pracy - 67 lat. Zakładając, że ten rozpoczął się w wieku 18 lat, emerytura przypadłaby mu ponad 13 lat ponad średnią wieku życia mężczyzn w Polsce. Owszem, jak najdłuższe pozostawanie na rynku pracy pozwala na wyższe świadczenia na starość, jednak gdyby każdy obywatel, jak zdaje się zachęcać ZUS, tak długo wstrzymywał się z zasłużonym odpoczynkiem po życiu w pracy - większość z nich nie dożyłaby, aby się nim cieszyć.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Emerytura 2023. Emeryci dostaną duże dodatki. Do kogo trafią pieniądze?
15. emerytura i 500 plus. Rzecznik PiS zabrał głos ws. waloryzacji świadczeń
Smutna prawda o dodatkowych emeryturach wyszła na jaw. Seniorzy nie mają powodów do radości
źródło: radiozet.pl/money.pl