Goniec.pl
wiadomosci tvp

Screen "Wiadomości" wyd. z dnia 30.08.2021

"Wiadomości" ostrzegają katolików przez opozycją

2 Września 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Dawno nie było w „Wiadomościach” TVP reportażu, który wywołałby takie kontrowersje. W poniedziałkowym wydaniu Donald Tusk został zestawiony z Urbanem oraz Hitlerem. Dziennikarze Telewizji Polskiej postanowili ostrzec katolików przed polityką opozycji. Zaczęło się od słów posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Nitrasa.

Program informacyjny „Wiadomości” rozpoczął reportaż od słów posła Nitrasa, które dotyczyły wpływu, jaki Kościół ma na państwo. Następnie dziennikarze powiązali wystąpienie członka Platformy Obywatelskiej z sytuacją, jaka panowała w hitlerowskich Niemczech oraz PRL.

Beata K

Fakt: Znana polska piosenkarka miała zostać zatrzymana przez policję

CZYTAJ DALEJ

Później w „Wiadomościach” nie zapomniano o Donaldzie Tusku. Obecny lider Platformy Obywatelskiej również znalazł się w reportażu Telewizji Polskiej. W ten sposób media publiczne chciały ostrzec polskich katolików przed opozycją. Nawiązano również do zapowiedzi beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

Jasny przekaz „Wiadomości” ws. działań opozycji

Nie ma złudzeń co do tego, że ostatni reportaż „Wiadomości” TVP został wymierzony w opozycję. Tytuł „Opozycja chce represjonować katolików” mówi sam za siebie. Narrację zbudowano wokół wypowiedzi posła Sławomira Nitrasa, która padła podczas Campusu Polska Przyszłości.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Dyskryminacja i represje. To może czekać katolików w Polsce, jeśli Platforma Obywatelska obejmie władzę. Tak wynika z wypowiedzi wpływowego polityka tej partii, Sławomira Nitrasa – powiedziała Edyta Lewandowska.

– Zdaniem komentatorów partia Donalda Tuska właśnie ujawniła swój plan na rządzenie, a zwykli wierni pytają: czym zasłużyliśmy na to, by być nękani? – dodała dziennikarka.

Choć Sławomir Nitras podkreślał, że chodzi mu o reformy, a nie zemstę i karanie osób duchownych, Telewizja Polska przedstawiła tę sprawę zupełnie inaczej. Zasugerowała, że katolików ze strony PO mogą czekać represje.

– Polityk PO twierdzi, że katolicy mają jakieś nadzwyczajne przywileje. "Ukarać, upiłować, żeby już nie podnosili głów". To recepta Nitrasa – usłyszeliśmy.

W „Wiadomościach” Adolf Hitler, Jerzy Urban i Donald Tusk

Widzowie „Wiadomości” mogli w tym samym reportażu usłyszeć o Adolfie Hitlerze, który najpierw prześladował duchownych, następnie stosował represje wobec Żydów. Dziennikarze Telewizji Polskiej dopatrzyli się podobnej retoryki w przemówieniu posła Sławomira Nitrasa.

Po Hitlerze przypomniano o Jerzym Urbanie, który miał walczyć z kościołem, jak zasugerowały publiczne media. Na koniec na ekranach telewizorów pojawił się Donald Tusk – nowy lider opozycji. Byłemu premierowi wytknięto, że w 2005 roku wziął ślub kościelny. Wszystko podsumowano słowami kard. Wyszyńskiego: „Jeśli przyjdą zniszczyć ten naród, zaczną od Kościoła, gdyż Kościół jest siłą tego narodu”.

wiadomosci-donald-tusk

Fot. TVP VOD

wiadomosci-jerzy-urban

Fot. TVP VOD

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie zapłacisz kartą, nie wypłacisz gotówki. Poważne utrudnienia w kilku bankach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Producent poduszek dla niemowlaków The Bobby Company wycofuje swój produkt. Zmarło ośmioro dzieci

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dziś w nocy dotrze nad Polskę chmura dwutlenku siarki znad wulkanu Cumbre Vieja

Czytaj więcej >