Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy nie będą już dziedziczyć
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 15.11.2023 10:20

Ważne zmiany w prawie spadkowym. Niektórzy nie będą już dziedziczyć

trumna
Pixabay/carolynabooth

Wraz z dniem 15 listopada br. w życie wchodzą znaczące zmiany w prawie spadkowym. Zdaniem autorów nowelizacji, przyczynią się one do ograniczenia przewlekłości procesów czy też zabezpieczenia niektórych spadkobierców. Co dokładnie ulegnie zmianie? Wyjaśniamy.

Nowe prawo spadkowe wchodzi w życie

Odejście bliskiej nam osoby nigdy nie jest łatwym przeżyciem, a to może być dopiero początek złych informacji. Po śmierci członka rodziny na żyjących spada ciężar wyprawienia pogrzebu i uporządkowania spraw formalnych zmarłego, a te niekiedy bywają naprawdę skomplikowane.

Jedną z zawiłych kwestii jest np. kwestia spadku i dziedziczenia, która spędza sen z powiek nieorientującym się w prawie. Czujność wymagana jest zwłaszcza teraz, kiedy w życie wchodzą zupełnie nowe przepisy. I choć dla wielu może to komplikować niektóre procesy, ustawodawcy obiecują, że nowelizacja rozwiąże dotychczasowe problemy praktyczne. Te bowiem często kończą się na salach sądowych dość przewlekłymi procesami.

Jarosław Kaczyński przyłapany. Zrobił to podczas wystąpienia Mateusza Morawieckiego

Oni nie odziedziczą już majątku

Nowelizacja prawa spadkowego wchodzi w życie w środę 15 listopada. Wśród wprowadzanych przez nią zmian znajdziemy m.in. te dotyczące tzw. trzeciej grupy spadkowej - dziadków spadkodawcy, a także ich zstępnych, czyli potomków. Od teraz krąg zawężony zostanie do dziadków, rodzeństwa rodziców spadkodawcy i ich zstępnych.

Oznacza to, że wyłączeni z dziedziczenia zostają dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli tzw. cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia, które - według autorów przepisów - często nie utrzymują relacji ze spadkodawcą. Zmiana dostosuje więc prawo spadkowe do istniejących wzorców relacji rodzinnych.

ZOBACZ: Policja coraz częściej pojawia się w sklepach. Polacy kradną na potęgę, ekspert tłumaczy

Autorzy poprawki twierdzą, że skróci to czas trwania postępowań i ograniczy “potrzebę poszukiwania z urzędu przez sąd i wzywania na rozprawę dalszych krewnych spadkodawcy”. Efektem mają być zatem szybsze postępowania spadkowe.

Co jeszcze się zmieni?

Inną zmianą wprowadzaną przez nowelizację jest uznawanie za niegodne dziedziczenia osób, które "uporczywie uchylały się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową".

ZOBACZ: Wigilia 2023 bez zakupów? Rząd chce przenieść niedzielę handlową

Kolejna modyfikacja dotyka z kolei problemu oświadczeń o przyjęciu lub odrzucenia spadku. Spadkobiorca dalej będzie miał na złożenie takiego oświadczenia pół roku od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, ale termin zostanie zawieszony w sytuacji, gdy złożenie dokumentu będzie wymagać zezwolenia sądu opiekuńczego.

Źródło: TVN24 BiS