Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ważne zmiany w numerach PESEL. Zacznie się już od 1 czerwca
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.05.2024 14:05

Ważne zmiany w numerach PESEL. Zacznie się już od 1 czerwca

dowód osobisty
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nadchodzi wielka rewolucja w numerach PESEL. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach, dzięki którym trudniej będzie wyłudzić na nasze dane np. kredyt. Od 1 czerwca, gdy dojdzie do takiej sytuacji, a nasz PESEL będzie zastrzeżony, nie będziemy musieli spłacać zobowiązania. Niestety, na ochronę swoich wrażliwych danych wciąż zdecydowało się niewielu Polaków, w tym seniorów.

Nowe przepisy dot. numerów PESEL

Już za kilka dni, a dokładniej od 1 czerwca br., zacznie obowiązywać przepis, nakazujący bankom, instytucjom kredytowym lub notariuszom przed zawarciem umowy lub podjęciem czynności sprawdzenie w rejestrze, czy PESEL osoby chcącej np. wziąć kredyt lub zrobić wpis do księgi wieczystej nie jest zastrzeżony.

Jak wskazał na piątkowej (24 maja) konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, to rozwiązanie bardzo potrzebne, o czym stanowią przytłaczające statystyki. Polityk przypomniał, że do próby wyłudzenia kredytu albo innego oszustwa finansowego dochodzi w Polsce średnio co 40 minut. Teraz będzie o to trudniej.

Zapłacili krocie za wesele, goście zaczęli wychodzić po 15 minutach. "Wysłałbym im rachunek"

Politycy apelują o zastrzeganie numeru PESEL

Utrudnić życie oszustom i złodziejom możemy w łatwy sposób, zastrzegając swój numer PESEL. Zrobić to można od 17 listopada 2023 r. w aplikacji mObywatel, dzięki ustawie o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości. 

ZOBACZ: ZUS sprawdza Polaków. “Do 31 maja czas na dostarczenie zaświadczenia”

Z danych udostępnionych przez organy rządowe wynika, że z opcji zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało ponad 2,7 mln osób, z czego większość z nich zrobiła to właśnie za pośrednictwem wspomnianej aplikacji. Dla wolących bardziej tradycyjne metody, dostępna jest też możliwość udania się do urzędu gminy lub wejścia na dedykowany portal internetowy gov.pl.

Seniorzy najbardziej narażeni na kradzieże i oszustwa

Głos w sprawie wielkich zmian w prawie zabrała dziś także ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, która podkreśliła, że niemała część zastrzeżonych numerów PESEL należy do osób po 60. roku życia, jednak wciąż jest to jedynie 10 proc. osób w tej grupie wiekowej.

Na wyłudzenia, na oszustwa najbardziej narażone są osoby starsze. Dlatego apelujemy z tego miejsca: zastrzeżcie swoje pesele - powiedziała.

Jeśli chodzi o osoby młodsze, zdecydowanie przeważają w nich mężczyźni, którzy panie zostawiają daleko w tyle. My przypominamy, że numer PESEL można zastrzec w każdej chwili i w każdej chwili można cofnąć to zastrzeżenie. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, aby spać spokojnie i nie martwić się o swoje finanse.

Źródło: Radio ZET