Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rząd PiS zdecydował, będzie ważne wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg zdradziła szczegóły
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 25.11.2022 12:00

Rząd PiS zdecydował, będzie ważne wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg zdradziła szczegóły

Marlena Maląg zapowiedziała potrojenie środków przeznaczonych na program "Maluch plus"
Pawel Wodzynski/East News

Goszcząca w studiu "Radia ZET", Marlena Maląg zapowiedziała potrojenie środków przeznaczonych na program "Maluch plus". Minister rodziny i polityki społecznej zwróciła uwagę, iż od przyszłego roku "program będzie odwrócony", zaś jego największym beneficjentem będą samorządy.

Marlena Maląg o programie "Maluch plus"

Tam, gdzie pojawia się słowo "plus" w kontekście polityki społecznej, tam można spodziewać się kolejnych środków przeznaczonych na rodzinę. I choć budżet państwa zdaje się być na "minus", to jak widać, rząd potrafi magicznie wyciągnąć z sakiewki budżetowej schowane zaskórniaki.

Głównym założeniem programu, oprócz inwestycji w wychowywanie najmłodszych obywateli, jest odciążenie zapracowanych rodziców, którzy na co dzień eksploatowani są przez swoje pociechy oraz przełożonych. Dlatego też, im więcej będzie dostępnych do ich dyspozycji żłobków, tym lepiej rodzice będą mogli zorganizować sobie czas.

Jak przekazała Marlena Maląg na antenie "Radia ZET", oprócz kompleksowego wsparcia polskich rodzin, rząd planuje znowelizować niektóre zapisy w prawie pracy, w taki sposób, by rodzice mogli w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych skorzystać z codziennej płatnej przerwy.

Minister podkreśliła, iż na nowy projekt "Maluch plus", rząd przeznaczy w przyszłym roku kwotę trzykrotnie większą. - Wcześniej to było 450 mln - mówiła w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim Marlena Maląg.

Na programie "Maluch plus" skorzystają samorządy

Równie ważną informacją było również przedstawienie samego mechanizmu funkcjonowania programu, który otrzyma nieco zmienioną formułę. W ramach przyznawanych środków na rzecz budowy żłobków, władze samorządu terytorialnego będą musiały zdecydować czy podejmują się inwestycji.

- Będziemy dawać informację samorządowi, że według algorytmu taka i taka kwota jest do dyspozycji, czy samorząd podejmuje się wykonania zadania. Jeśli ma wystarczającą liczbę żłobków, to może skorzystać organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy lub pieniądze mogą przejść do innego samorządu - tłumaczyła na antenie "Radia ZET" minister.

Według minister na rozwiązaniu tym skorzystają również samorządy, które przy wsparciu władz centralnych będą mogły zapewnić nowe żłobki dla maluchów. A wszystko za sprawą nowych rozwiązań programu, który postanowiono "odwrócić w porównaniu tego, co było".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RadioZET.pl