Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Niedzielski przekazał
Piotr Dutka
Piotr Dutka 10.06.2022 12:58

W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy. Niedzielski przekazał

Pawel Wodzynski/East News
Pawel Wodzynski/East News

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował o pierwszym przypadku małpiej ospy na terenie naszego kraju. - Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - podkreślił minister podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wiadomo, że chory jest odizolowany od reszty pacjentów.

Niezwykle ważną, aczkolwiek niepokojącą informację przekazał szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. W czasie piątkowej konferencji prasowej poinformował o pierwszym przypadku małpiej ospy w Polsce.

- Mieliśmy ok. 10 podejrzeń małpiej ospy, próbki są badane. 10 czerwca to dzień, gdy mamy pierwszy przypadek - zaznaczył Niedzielski.

Informacje na temat pacjenta zdradził również rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. W rozmowie z mediami poinformował, że znajduje się on na izolacji w szpitalu, gdzie przeprowadzono z nim wywiad epidemiologiczny. 

W rozmowie z WP rzecznik MZ przekazał, że chory nie jest obywatelem Polski

Resort nie ujawnił szczegółów dotyczących pacjenta, jak również miejsca jego hospitalizacji. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że choroba rozwija się poza Afryką od 6 maja, kiedy to w Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania u osoby, która wróciła z podróży do Nigerii.

Małpia ospa to niezwykle rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa. Zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce.

Początkowymi objawami są m.in. wysoka gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, ból pleców, osłabienie. Co niezwykle istotne, po kilku dniach pojawia się widoczna wysypka, która utrzymuje się przez 2-4 tygodnie.

Warto nadmienić, że 27 maja Ministerstwo Zdrowia wydało specjalne rozporządzenia ściśle powiązane z działaniami prewencyjnymi w przypadku wystąpienia małpiej ospy.

Osoby zakażone lub podejrzane o zakażanie wirusem podlegają obowiązkowej hospitalizacji. Wszyscy, którzy mieli kontakt z chorym, zostaną objęci kwarantanną, która wynosi 21 dni.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Wp.pl / Goniec.pl