Rząd przedstawił prognozę waloryzacji emerytur w 2023 r. Ekspert nie wyklucza, że będzie dwucyfrowa
- Ostatnie lata to dobry okres dla emerytów i rencistów - stwierdził wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, który przedstawił szacowaną waloryzację emerytur w 2023 r. Ma być ona rekordowa, gdyż zbliży się do 10 proc., jednak jest to bezpośrednio związane z inflacją. Ważne wiadomości dla seniorów.
Waloryzacja emerytur w 2023 r. sięgnie kosmicznego poziomu. Pierwsze szacunki rządu są wyjątkowo wysokie, co znaczy nie tylko, iż emeryci i renciści dostaną większe pieniądze, ale również, że będą płacić więcej za podstawowe produkty spożywcze.
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, w czwartek w Sejmie zapewnił, że rząd podejmuje kolejne decyzje oraz działania, którym przyświeca nadrzędny cel: "mają służyć temu, aby naszym emerytom żyło się lepiej i godniej".
Większe pieniądze dla emerytów w ramach obowiązkowej corocznej waloryzacji mogą w 2023 r. przekroczyć ważny próg. Propozycja Stanisława Szweda nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń.
Waloryzacja emerytur w 2023 r.: jest pierwsza propozycja rządu
Rekordowa waloryzacja w 2023 r. to efekt rekordowej inflacji - trzeba to koniecznie podkreślić. Stanisław Szwed w czwartek poinformował, iż rząd szacuje, że waloryzacja emerytur i rent w nadchodzącym roku będzie się kształtowała na poziomie 9,7 proc.
Nie jest jednak wykluczone, że szacunki nie będą właściwe do stanu faktycznego, a dalszy wzrost towarów i usług zaowocuje nawet dwucyfrową waloryzacją w 2023 r.
Co bezpośrednio wpływa na waloryzację emerytur i rent, a co za tym idzie na to, ile ostatecznie pieniędzy ląduje w kieszeni seniorów? Jest to zależne od dwóch wskaźników. Mowa o "inflacji w gospodarstwach emeryckich" oraz "nie mniej niż 20 proc. realnego wzrostu płac".
Tylko w maju inflacja w Polsce osiągnęła pułap 13,9 proc. Eksperci wskazują jednak, iż dane podawane przez GUS mogą tylko w tej kwestii rosnąć, czyli: w sklepach będzie jeszcze drożej.
Ważne wiadomości dla seniorów wprost z rządu
Waloryzacja 2023 to nie tylko obietnice, ale i realne pieniądze, które muszą znaleźć się w budżecie państwa. Stanisław Szwed przedstawił pierwsze wyliczenia dotyczące kosztów przyszłorocznych podwyżek emerytur i rent.
Wiceminister @Stanislaw_Szwed w @PolsatNewsPL: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur była na poziomie 7 proc. mimo że z ustawowego przeliczenia wynikało, że będzie ona na poziomie 5,7 proc. - to w sumie 13,5 mld zł dodatkowych środków, które przeznaczyliśmy na wsparcie #Seniorzy
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 8, 2022
- Waloryzacja, którą w tej chwili przewidujemy, będzie kosztowała, będzie to wydatek z budżetu państwa, na poziomie ok. 28 mld zł. Ale trzeba przewidzieć, że może być ona jeszcze wyższa - powiedział na antenie Polsat News wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Padło jednak kluczowe zdanie: "oczywiście, że ostateczna decyzja będzie znana w przyszłym roku". Ważne jest również to, iż waloryzacja ma miejsce raz w roku, w marcu.
Wiceminister @Stanislaw_Szwed w @PolsatNewsPL: dziś na zespole Rady Dialogu Społecznego przedstawiliśmy rządową propozycję, jeżeli chodzi o przyszłoroczną waloryzację rent i emerytur tj. 9,7 proc.- ostateczna decyzja będzie znana w przyszłym roku na koniec stycznia. #Seniorzy
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 8, 2022
Do tego czasu seniorzy muszą oszczędzać, gdyż ceny w sklepach za podstawowe produkty rosną niemal każdego tygodnia. W czwartek w Sejmie minister Szwed oświadczył, że obecnie emeryci mają ogromne szczęście, gdyż to dla nich "dobry okres".
Wiceminister @Stanislaw_Szwed w #Sejm: ostatnie lata to dobry okres dla emerytów i rencistów. Działania, które podejmujemy jako rząd, mają służyć temu, aby naszym emerytom żyło się lepiej i godniej. #Seniorzy pic.twitter.com/xzofkipu82
— Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (@MRiPS_GOV_PL) June 9, 2022
Dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego wskazuje jednak, że wskaźnik waloryzacji podany przez rząd najprawdopodobniej nie będzie zgodny z rzeczywistością. Gabinet Mateusza Morawieckiego dał poprzednio powody do wyciągania takich wniosków.
- Mamy świadomość, że rząd nie doszacował wskaźników inflacji, zatem możliwe, że w 2023 roku waloryzacja będzie dwucyfrowa, skoro już dzisiaj przyznano, że 9,6 proc. jest poziomem minimalnym - przekazał ekspert w rozmowie z "Faktem".
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Małopolska: Dom jednorodzinny stanął w płomieniach. W budynek uderzył piorun
O której procesja w Boże Ciało 2022? Gdzie oglądać? Lista procesji i program TV
Źródło: fakt, polsatnews, goniec