Goniec.pl
W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia

unsplash.com flpschi

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. szkolnictwa

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

W piątek 24 kwietnia w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie dotyczące szkolnictwa. Nowe przepisy będą obowiązywać od poniedziałku 26 kwietnia. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych - zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia - będą w jedena

Najnowsze rozporządzenie, które ukazało się w Dzienniku Ustaw, jest nowelizacją poprzedniego rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja rozporządzenia

Dokument zawiera kwestie, które podczas wtorkowej konferencji prasowej przedstawił Adam Niedzielski. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia uczniowie z jedenastu regionów kraju powrócą do szkół, ale będą uczyć się w systemie hybrydowym.

W środę Rada Ministrów podjęła decyzję o przedłużeniu o tydzień, a więc do 2 maja bieżącego roku, obostrzeń związanych z ograniczeniem funkcjonowania jednostek systemu oświaty. Wbrew oczekiwaniom rodziców dzieci nie mogą jeszcze wrócić do zajęć stacjonarnych.

- Wyjątek stanowią klasy I-III szkół podstawowych w jedenastu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim i małopolskim, dla których przewiduje się od dnia 26 kwietnia 2021 roku do dnia 2 maja 2021 roku naukę w systemie tzw. hybrydowym - czytamy w rozporządzeniu.

System hybrydowy, polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że 50 procent uczniów uczęszcza na lekcje w trybie stacjonarnym, a 50 procent - w niestacjonarnym. Harmonogram prowadzenia zajęć zgodnie z tym podziałem, biorąc pod uwagę, w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne realizowanie tych zajęć przez każdego ucznia, ustala dyrektor placówki.

- Jednocześnie nadal przewiduje się, że świetlice w szkołach podstawowych na obszarze ww. województw będą funkcjonowały dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach - podkreślono.

Dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku z nauczaniem w systemie hybrydowym, na wniosek rodziców o objęciu ich podopiecznych opieką, będą mogły przebywać na terenie szkolnych świetlic.

W pozostałych pięciu województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, dzieci z klas I-III nadal będą uczyć się w trybie zdalnym. Zmiany w rozporządzeniu dotyczą też szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego.

Dyrektorzy tych placówek od 26 kwietnia będą mogli realizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym szesnastu godzin tygodniowo. Dalsze decyzje zostaną przekazane pod koniec kwietnia.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu

  • Lichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośba

  • Od 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19

Irmina JachAutor

Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez ostatnie lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

TVP przegrała w sądzie w sprawie "goebbelsowskich mediów"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Polski Ład przepychany na siłę. Kuriozalne obrady sejmowych komisji

Czytaj więcej >

Wiadomości

Stało się, pan Jacek wygrał wczoraj milion w "Milionerach". Oto finałowe pytanie

Czytaj więcej >
mężczyzna

Wiadomości

Polacy masowo otrzymują skierowania na kwarantannę. GIS ostrzega przed oszustami

Czytaj więcej >
Zdjęcia

Wiadomości

Straż Graniczna pokazała zdjęcia z telefonów imigrantów spod białoruskiej granicy

Czytaj więcej >
nie żyje

Wiadomości

Nie żyje Matthew Strachan, autor muzyki do "Milionerów"

Czytaj więcej >