Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Oszuści masowo wysyłają SMS-y o odcięciu energii. Nie należy klikać w żaden link
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 26.09.2021 18:35

Oszuści masowo wysyłają SMS-y o odcięciu energii. Nie należy klikać w żaden link

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
unsplash.com/Priscilla Du Preez (zdjęcie ilustracyjne)

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed oszustami. Polacy zaczęli otrzymywać wiadomości z prośbą o uregulowanie zaległości, która tak naprawdę nie istnieje. Przestępcy podszywają się pod pracowników PGE, by zdobyć pieniądze. By przekonać ofiary, straszą odcięciem energii. Eksperci apelują, by nie klikać podejrzanych linków.

W ciągu ostatniego roku znacznie cyberprzestępczość znacznie się rozwinęła, a Polacy regularnie padają ofiarami oszustw. Hakerzy tworzą strony, które mają przypominać znane media społecznościowe jak Facebook. Podają się też za instytucje bankowe oraz znane marki.

Eksperci od cyberbezpieczeństwa ostrzegają przed oszustami, którzy wysyłają wiadomości SMS, podszywając się za PGE. W treści proszą o jak najszybsze uregulowanie zaległości i podają link, który przekierowuje na stronę. W ten sposób przestępcy otrzymują dostęp do danych ofiar.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa ostrzega przed oszustami

W związku z nowymi praktykami oszustów zajmujący się cyberbezpieczeństwem specjaliści wydali komunikat, w którym zaapelowali, by nie odpowiadać na podejrzane wiadomości oraz nie wchodzić w nadesłane linki. Należy też upewnić się, czy rzeczywiście mamy nieopłacone rachunki.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Uwaga! Oszuści rozsyłają fałszywe SMS z informacją o odłączeniu energii elektrycznej, w których podszywają się pod #PGE. Przesyłany przez nich link prowadzi do fałszywej strony płatności. Nie dajcie się nabrać! Jeżeli wprowadzicie tam swoje hasła, trafią one do oszustów! – czytamy w komunikacie CSIRT KNF.

Zespół przypomina też, że wszelkie płatności należy regulować tradycyjnymi metodami, samemu logując się do bankowości mobilnej. Niewskazane jest klikanie w podejrzane linki. Wpisane hasła bardzo często stają się wówczas łupem cyberprzestępców.

Prokuratura i policja od momentu wybuchu pandemii, gdy zaczęliśmy częściej korzystać z płatności online, otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących cyberprzestępstw. Hakerzy najczęściej próbują wykradać dane oraz przejmować kontrolę nad naszymi kontami w mediach społecznościowych, by przepuszczać ataki na naszych znajomych.

W związku z tym powinniśmy zachowywać wszelkie środki ostrożności, dokonując płatności online. Wszelkie podejrzane linki oraz wiadomości można zgłaszać pod adresem mailowym: [email protected].

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Twitter