Goniec.pl
Uwaga nauczyciela

Facebook.com Budząca się szkoła

Uczeń źle rozwiązał zadanie. Nauczyciel napisał mu 3 słowa

16 Maja 2021

Autor tekstu:

Bartłomiej Cieślak

Udostępnij:

Na profilu edukacyjnym "Budząca się szkoła" pojawiło się zdjęcie sprawdzianu, na którym nauczyciel napisał słowa do ucznia, który źle rozwiązał zadanie. Jest to obrazek wyjątkowo nietypowy dla wielu Polaków, bowiem kolor długopisu nie jest czerwony, a zielony, a uwaga nauczyciela ma zachęcać do pracy, a nie wytykać błędy.

W poniedziałek 10 maja na profilu „Budząca się szkoła” pojawiło się zdjęcie, które idealnie pokazuje innowację w nauczaniu, jaką wielu pedagogów chciałoby wprowadzić. Większość Polaków przyzwyczajona jest do uwag nauczycieli piszących czerwonym, „ostrzegającym” kolorem, które wytykają wszelkie błędy.

Nauczyciel napisał uczniowi trzy słowa

W tym wypadku uczeń pomylił się w jednym zadaniu z matematyki, jednak, zamiast dostać gorszą ocenę i/lub uwagę, że odpowiedź jest nieprawidłowa, nauczyciel napisał tylko trzy słowa: „spróbuj jeszcze raz”.

Pedagodzy z fundacji „Budząca się szkoła” zwracają uwagę na to, że różnica dla dziecka jest ogromna. Zamiast karania i wytykania błędów, taki sposób reagowania wspiera rozwój i motywację do dalszej pracy, wskazuje mocne strony ucznia i te słabsze, które wymagają poprawy.

- Nauczyciele z Budzącej Się Szkoły w Roźwienicy chcą swoich uczniów zachęcać do wytężonej pracy, ale nie przez wytykanie im błędów, ale przez pokazywanie tego, co już umieją, co już udało się osiągnąć i przez motywowanie do podejmowania kolejnych prób - można przeczytać na stronie fundacji.

Zamiast karać czy upominać ucznia, ten nauczyciel zachęcił go do dalszej pracy, motywując tym samym, że stać go na to, by sobie z danym zadaniem poradzić. Jednym z głoszonych przez organizację postulatów do wprowadzenia w nauczaniu jest odejście od kultury błędu, która bazuje na tym, co uczeń robi źle, i przejście do kultury wspierania rozwoju.

- Gdyby jedynki były skuteczne, to nie byłoby słabych uczniów. Wystarczyłoby postawić kilka jedynek i byłoby po kłopocie. Ale... uczniowie z problemami są i kolejne jedynki, które dostają, w niczym im nie pomagają. Wręcz przeciwnie - twierdzą członkowie fundacji.

Wiele szkół w Polsce zaczęło przyłączać się do tego programu i krok po kroku starają się wprowadzić inne podejście do uczniów. Stosują np. oceny opisowe i dają wskazówki, w czym uczeń jest dobry, a co powinien poprawić. To też pozwala uczniom efektywnie pracować nad swoimi brakami i nie marnować siły i czasu na rzeczy, które mają opanowane.

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy rodziców, którzy bardzo chwalą takie podejście. Tym bardziej, gdy zestawimy to z innym sprawdzianem, o którym niedawno pisaliśmy. W tym przypadku zastosowano całkowicie odwrotne podejście, które nie tylko zdenerwowało rodziców, ale mogło też zupełnie zdemotywować ucznia, który rozwiązał zadania dobrze, a i tak dostał tylko połowę punktów.

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Parenting

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >