Goniec.pl

Twitter/Fakty TVN/screen

Grzegorz Kajdanowicz czekał do ostatniej chwili. Zdumiewające zakończenie "Faktów"

10 Marca 2023

Autor tekstu:

Eryk Błaszak

- Rolą mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne do przyjęcia - padło na antenie TVN podczas czwartkowego wydania “Faktów”. Oświadczenie stacji było odpowiedzią na zarzuty, jakie padają ze strony członków Zjednoczonej Prawicy, według których materiał “Franciszkańska 3” jest elementem wojny hybrydowej.

TVN wydało komunikat ws. materiału o JP II. "Rolą mediów jest pokazywać fakty"

- Reportaż "Franciszkańska 3" jest efektem wielomiesięcznej pracy, opartej na wieloźródłowych dokumentach, relacjach świadków i - co najważniejsze - daje głos samym ofiarom. Przeszedł kilkuetapową weryfikację i powstał zgodnie z najwyższymi standardami dziennikarskimi. Rolą niezależnych i rzetelnych mediów jest pokazywać fakty, nawet jeśli są one bolesne i trudne do przyjęcia - przekazał podczas czwartkowego wydania “Faktów TVN" prowadzący wydanie Grzegorz Kajdanowicz. 

Górale stanęli murem za Janem Pawłem II. Lata temu przyrzekli papieżowi ważną rzecz

Górale stanęli murem za Janem Pawłem II. Lata temu przyrzekli papieżowi ważną rzecz

CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II. "Franciszkańska 3"

- Docieramy do świadków, do ofiar, do ludzi, którzy osobiście twarzą w twarz informowali kardynała Karola Wojtyłę o nadużyciach seksualnych podlegających mu księży. Dziś po raz pierwszy po ponad 50 latach mówią o tym - mówił przed premierą materiału jego autor. 

Reportaż wstrząsnął opinią publiczną i wywołał niemałe zmieszanie wśród wiernych. Dla jednych świętość Karola Wojtyły jest niepodważalna, a materiały, takie jak “Franciszkańska 3” służą interesom grup przeciwnych Polsce, dla drugich są one z kolei dążeniem do poznania prawdy. Z reportażu można dowiedzieć się, iż Jan Paweł II, jeszcze jako metropolita krakowski miał wiedzieć o przypadkach nadużyć seksualnych księży i niewiele czynić, by tę sytuację zmienić. 

Dziennikarskie śledztwo wywołało ogromną falę skrajnych reakcji. Podczas wczorajszego posiedzenia Sejmu podjęto uchwałę o obronie dobrego imienia Jana Pawła II , a premier Mateusz Morawiecki zamieścił w mediach społecznościowych film z apoteozą polskiego papieża, mówiąc o trwającej wojnie hybrydowej. Komentarza w tej sprawie udzielił również wieloletni osobisty sekretarz polskiego papieża kard. Stanisław Dziwisz , który mówił o niszczeniu dziedzictwa Karola Wojtyły. 

MSZ wzywa ambasadora USA. Chodzi o "jedną ze stacji telewizyjnych"

Co więcej, jak podali dziennikarze TVN, MSZ wystosowało zaproszenie do ambasadora USA w Polsce, by wyjaśnić sprawę “jednej ze stacji telewizyjnych”. Swoje działanie przedstawiciele MSZ motywowali zagrażającymi bezpieczeństwu Rzeczpospolitej pojawiającymi się informacjami, noszącymi znamiona “wojny hybrydowej”.

- W Polsce rozpętano prawdziwą wojnę religijną, Polska znalazła się w swego rodzaju amoku religijnym, który jest połączony z bieżącą walką polityczną. W takim klimacie nie ma miejsca na spokojne, wyważone argumenty - komentował w “Faktach”  ks. prof. Andrzej Kobyliński, pełniący obowiązki kierownika Katedry Etyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Jak podkreślał z kolei we wczorajszej rozmowie z WP prof. Andrzej Rychard , największym dramatem, po opublikowaniu wspomnianego materiału jest ogromny rozdźwięk, jaki się pojawił w sercach wielu osób. Z jednej strony bowiem - w ujęciu socjologa - Karol Wojtyła był wielkim Polakiem, który przyczynił się do upadku komunizmu, z drugiej hierarchą, który tuszował przestępstwa w Kościele. 

Niemniej, obrazki, w których Jarosław Kaczyński zasiada w ławie poselskiej z obrazem św. Jana Pawła II winny budzić najwyższy niepokój. Postać Wojtyły zmierza bowiem w kierunku upolitycznienia i powiązania z jedną partią w kraju. Znając poezję Karola Wojtyły, nie można stwierdzić jednoznacznie, iż wspierałby obecny obóz władzy tylko dlatego, że ten układa się z Kościołem. Takie ujmowanie sprawy może prowadzić do fałszywego przekonania, iż osoby, które uznają autorytet słowiańskiego papieża, wspierają obóz władzy.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: tvn24.pl/twitter/Fakty TVN/wp.pl


 

Maciej Stuhr Jarosław Jakimowicz

Jarosław Jakimowicz odpowiedział na zaczepkę Macieja Stuhra: "Jesteś jak szczur"

CZYTAJ DALEJ
Są wstępne wyniki sekcji zwłok księży z Sosnowca

Są wstępne wyniki sekcji zwłok martwych księży z Sosnowca. Lekarze nie mają wątpliwości

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Zabawa w lesie zakończyła się dramatem, na miejscu wszystkie służby. Lądował śmigłowiec LPR
Czytaj więcej >

Wiadomości

Policja z całej Polski szuka tej kobiety. Oburzające, czego się dopuściła, haniebny czyn
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wójt ufundował baner z Janem Pawłem II, wydał oficjalne oświadczenie. "Moralny obowiązek"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zdradził czy osoba po rozwodzie może otrzymać rozgrzeszenie. Nagranie obiegło sieć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Już wkrótce listonosze zapukają do drzwi milionów Polaków, niosą złe wieści. Wręczą ważne pismo
Czytaj więcej >

Wiadomości

Skandal, co pacjent wyprawiał na SORze. Policja w akcji
Czytaj więcej >
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]