Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Trąba powietrzna w Polsce. Pokazali, jakie wyrządziła szkody
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 15.06.2023 18:09

Trąba powietrzna w Polsce. Pokazali, jakie wyrządziła szkody

trąba powietrzna
EAST NEWS (zdj. ilustracyjne)

To już kolejny przypadek trąby powietrznej na terenie naszego kraju. Tym razem lej pojawił się niedaleko Gniezna w Wielkopolsce, konkretnie w miejscowości Goranin. Zjawisko atmosferyczne zauważono w czwartkowe południe. Poinformował o tym „Łowca Burz”.

Trąba powietrzna pod Gnieznem

Na swoim profilu w mediach społecznościowych o całej sytuacji poinformował Łukasz Kuliński, prowadzący na Facebooku profil "Wielkopolski Łowca Burz", który śledzi ponad 30 tysięcy obserwujących. Według jego relacji charakterystyczny lej zauważono w okolicach Gniezna, a dokładnie w miejscowości Goranin w czwartek po godzinie 12.

– Około godziny 12:20 w okolicy miejscowości Goranin (pow. gnieźnieński, gm. Czerniejewo) można było zaobserwować dość szybko postępujący rozwój konwekcji. O godzinie 12:21 z rozwijającej się w tym rejonie konwekcji, zaobserwowano rozwijający lej kondensacyjny. Około godziny 12:22 obserwowany lej zszedł wyjątkowo nisko powierzchni ziemi, schodząc poza linie horyzontu drzew – czytamy na profilu Łukasza Kulińskiego.

Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z anteny

Trąba nie wyrządziła większych szkód

„Łowca Burz” zaznacza, że to właśnie o godzinie 12:22 „najprawdopodobniej doszło do kontaktu leja z ziemią, co kwalifikuje go jako przypadek trąby lądowej”. Zjawisko miało nie trwać długo i nie wyrządziło lokalnym mieszkańcom poważnych szkód. 

– Na krótkotrwały kontakt z ziemią wskazuje przede wszystkim zaobserwowane bardzo niskie zejście leja, a także zaobserwowane, świeże, nieznaczne szkody w drzewostanie młodnika. Drzewa ułożone są charakterystycznie w różnych kierunkach, dodatkowo jedno z drzew zostało złamane, a ślad ten tylko potwierdza, że zaobserwowane szkody są świeże – przekazał w mediach społecznościowych Łukasz Kukliński.

Trąba powietrzna w Wielkopolsce i jej siła

Z informacji „Łowcy Burz” wynika, że siła trąby nie była duża. Informuje on, że osiągnęła maksymalną siłę T0/T1. Oznaczenia T0 i T1 to fragment skali TORRO, za pomocą której ustala się siłę tornad. T0 wskazuje na słabą trąbę powietrzną, której wiatr nie przekracza 54 km/h, zaś T1 oznacza trąbę lekką z prędkością wiatru wynoszącą maksymalnie 72 km/h.

– Wszystko zatem wskazuje, że mamy do czynienia z krótkotrwałym kontaktem leja z ziemią, a co za tym idzie, jest to pełnoprawny przypadek trąby lądowej, która na podstawie obserwacji wygenerowanych szkód, osiągnęła siłę maksymalną T0/T1 – podał Kuliński.

Przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi w najbliższym czasie ostrzega IMGW, które wydało alerty bezpieczeństwa. Burze mogą wystąpić do 15 czerwca. Uważać powinni zwłaszcza mieszkańcy Polski północno-wschodniej.