Goniec.pl > Wiadomości > Alerty przed burzami. IMGW i RCB ostrzegają: "zabezpiecz drzwi i okna"
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.06.2023 12:08

Alerty przed burzami. IMGW i RCB ostrzegają: "zabezpiecz drzwi i okna"

mapa polska ostrzeżenia alerty burze
ventusky; imgw

Burza, ulewy, wiatr i grad. Oto co czeka nas w najbliższych godzinach oraz dniach. IMGW nie ukrywa, że czeka nas pogodowy armagedon i już teraz trzeba przygotować się na gwałtowne zjawiska. Lepiej schować wszystko z balkonu i zabezpieczyć piwnice. Już obowiązują alerty, a ich zakres tylko się rozszerzy.

Pogodowy Armageddon, IMGW ostrzega przed burzami

Upały ustąpiły miejsca burzom. Pogoda w Polsce zmieniła się diametralnie i odczują to nie tylko osoby wrażliwe na zmianę ciśnienia. Słońce, które dotychczas niemiłosiernie paliło, schowało się za gęstymi i ciemnymi chmurami. IMGW ostrzega: przez kraj przetoczą się gwałtowne burze.

W czwartek 15.06 burze najbardziej dotkną północno-wschodnią część Polski. - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad - czytamy w ostrzeżeniu IMGW.

Prezenter TVP stracił pracę. Program, który prowadził, znika z anteny

Żółte alerty objęły kraj. Będzie grzmieć, wiać i padać

Żółte alerty przed burzami z gradem obowiązują w czwartek od godziny 12 w pasie od powiatów lęborskiego i bytowskiego, przez Gdynię, Gdańsk, Grudziądz, Olsztyn, Ostrołękę, Łomżę, Suwałki, a kończąc na wschodniej granicy z Białorusią i Litwą.

- Aktywne burze występują obecnie na wschodnich krańcach lubelszczyzny. Komórki powoli przemieszczają się na północ i północny zachód. Wysokość opadu w burzy 10-15 mm/h - zrelacjonowali meteorolodzy tuż po godzinie 6. Burzowa aura się rozwija, a weekend nie będzie słoneczny. Alerty tylko się rozszerzą. Będzie niebezpiecznie.

Weekend z burzami, IMGW planuje wydanie kolejnych ostrzeżeń

Nie tylko w czwartek będzie obfitował w burze i groźne zjawiska. Pogoda spłata figla wszystkim czekającym na weekend. Zapomnijcie o wypoczynku nad wodą. Praktycznie w całym kraju spadnie temperatura, niebo przykryje się gęstymi chmurami. IMGW w piątek rozszerzy żółte alerty pogodowe.

W piątek 16 czerwca burze z gradem nękać będą głównie zachodnią i północną część kraju. Na wyładowania i grad przygotować muszą się mieszkańcy województw: pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz opolskiego.

burze-pogoda-imgw-alerty-zolte-i-stopnia.jpg
Prognozowane alerty I stopnia przed burzami na piątek 16 czerwca. Fot.: IMGW

IMGW przewiduje, iż w sobotę większość alertów I stopnia w związku z burzami zostanie utrzymana w mocy. Wszystko wskazuje również na to, że żółte ostrzeżenia zostaną przedłużone aż do zachodniej granicy kraju. Niedziela przyniesie ze sobą małe wyciszenie, ale nadal towarzyszyć będą nam burze. Skupią się one na Pomorzu, woj. kujawsko-pomorskim oraz woj. zachodnio-pomorskim. Wszyscy planujący w weekend wypad nad morze powinni zabrać ze sobą parasol.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o zasadach, które pomogą wyjść z gwałtownych burz bez szwanku. Warto zabezpieczyć wszystko z balkonów i podwórek, co może zostać porwane przez silny podmuch wiatru. Do tego, nie należy planować aktywności na zewnątrz, szczególnie na otwartych terenach.

burza-zasady-rcb.jpg
Zasady bezpieczeństwa w czasie burzy. Fot.:RCB

Źródło imgw, goniec

Tagi: Pogoda IMGW burza