Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Twoja matura może zostać unieważniona. Tłumaczymy, w jakich przypadkach
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 03.05.2022 16:25

Twoja matura może zostać unieważniona. Tłumaczymy, w jakich przypadkach

matura unieważnienie matura 2022
Piotr Molecki/East News

Matura 2022. Egzamin może zostać unieważniony w każdym momencie trwania, jak i już po jego zakończeniu. Co może narazić pojedynczych uczniów lub nawet całą salę na powtórkę egzaminu w czerwcu?

O unieważnienie matury mogą ubiegać się również uczniowie, którzy pisali egzamin w nieregulaminowych warunkach - wówczas mogą powtórzyć go również w czerwcu, jeśli ich odwołanie zostanie przyjęte.

Matura 2022. Wystarczy, że to się stanie, a twoja matura zostanie unieważniona

Przygotowania do matury polegają m.in. na symulowaniu prawdziwego egzaminu. Uczniowie wiedzą, na co mogą sobie pozwolić, a na co nie - przede wszystkim pilnowane są tam zasady, których złamanie mogłoby doprowadzić do unieważnienia całego przedsięwzięcia, a co za tym idzie, mogłoby znacznie zmniejszyć szansę maturzystów na dostanie się na wymarzone studia.

Do sytuacji problematycznych wciąż może jednak dojść. Warto pamiętać o tym, by absolutnie nie przynosić ze sobą na salę żadnego własnego sprzętu elektronicznego, który mógłby posłużyć jako narzędzie do ściągania.

W wielu szkołach uczniowie oddają telefony do sekretariatu, które odbierają po ukończonym egzaminie. Jest to bardzo ważne - wystarczy, że na sali zadzwoniłby jeden uczniowski telefon, matura dla całej sali może zostać unieważniona.

Do unieważnienia egzaminu dla pojedynczych osób może dojść w momencie, w którym pojawiło się podejrzenie ściągania podczas matury. Takie osoby są wypraszane z sali i jeśli sytuacja się potwierdzi, oszust nie będzie mógł brać udziału w dodatkowym terminie maturalnym.

Matura może zostać unieważniona dla całej sali również po zakończeniu egzaminu i podczas sprawdzania. Jeśli egzaminator stwierdzi, że odpowiedzi uczniów są łudząco podobne, wówczas egzamin może być anulowany dla wszystkich, którzy znaleźli się na sali.

Uczeń może również sam domagać się unieważnienia swojego egzaminu. Jeśli w czasie jego matury doszło do sytuacji nieregulaminowej - rozpraszających dźwięków, rozmów na sali, itp. - może on wówczas złożyć wniosek do OKE i poprosić o możliwość pisania w dodatkowym terminie. Komisja musi wniosek rozpatrzyć i zgodzić się z wymienionymi przez maturzystę punktami.

Warto uważać - egzamin maturalny to wstęp na wymarzone studia i w tym wypadku warto wszystko mieć zdane wcześniej i wziąć jeszcze udział w pierwszej rekrutacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl