Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Małopolska. Tłumy żegnały zasłużonego strażaka. "Remiza strażacka to był twój drugi dom"
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 26.01.2023 13:35

Małopolska. Tłumy żegnały zasłużonego strażaka. "Remiza strażacka to był twój drugi dom"

świeczka
Iberion

W miejscowości Lubień (woj. małopolskie), w środę (25 stycznia) odbyła się ceremonia pogrzebowa śp. druha Tadeusza Burtana, który zmarł tragicznie w minioną niedzielę. Zasłużonego strażaka, który przez wiele lat służył w Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniu, żegnały tłumy żałobników. Koledzy z pracy z nie kryli swojego rozgoryczenia.

Małopolska. Tłumy żegnały zasłużonego strażaka

Tadeusza Burtana, zmarłego tragicznie druha Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubniu, żegnały prawdziwe tłumy. W środę, na miejscowym cmentarzu była strażacka orkiestra dęta, niezliczone zastępy strażaków, rodzina, przyjaciele oraz wielu mieszkańców małopolskiej miejscowości. Jak przypomina Dziennik Polski, zasłużony strażak przez kilka kadencji zasiadał w zarządzie OSP Lubień, przez wiele lat należał do jej pocztu sztandarowego, był kierowcą, oraz konserwatorem. Przyjaciel zmarłego, druh Tadeusz Wacha mówił, że 61-latek był prawdziwą „złotą rączką” oraz określał go mianem "dusza człowiek".

Tadeusz Burtan zmarł w wieku 61 lat. O jego śmierci, w minioną niedzielę poinformowali koledzy z jednostki strażackiej w Lubieniu. Tego dnia, miejscowe służby otrzymały wezwanie po tym, jak w miejscowym potoku znaleziono zwłoki.

Jak się okazało, osobą znalezioną na miejscu był zasłużony druh. Jak podaje lokalny portal, do jego śmierci miało dojść na skutek nieszczęśliwego wypadku, kiedy to idąc nad potokiem Lubieńka, strażak prawdopodobnie poślizgnął się i stoczył ze skarpy, po czym zachłysną wodą.

Podczas ceremonii pogrzebowej wzruszenia nie krył przyjaciel z remizy, druh Krzysztof Łabuz. - Dziękujemy Ci za wszystkie lata wspólnej służby, za godziny spędzone w akcji, na ćwiczeniach, na zawodach sportowo-pożarniczych oraz przy różnego rodzaju pracach w remizie. Śmiało mogę powiedzieć, ze w Twoim przypadku remiza strażacka to był Twój drugi dom. Z wielkim honorem żegnamy Cię, wystawione są poczty sztandarowe jednostek - wspominał zmarłego strażak.

- Wielokrotnie niosłeś na przodzie sztandar naszej jednostki OSP Lubień i wiesz, że sztandar wystawia się tylko w wyjątkowych i ważnych okolicznościach. Za to wszystko jeszcze raz serdecznie Ci dziękujemy. Wierzymy, że w tej chwili jesteś już na służbie w innej remizie, w niebieskiej remizie pod sztandarem samego św. Floriana. Druhu Tadeuszu, cześć Twojej pamięci, odpoczywaj w pokoju - nie krył wzruszenia druh Krzysztof Łabuz, który żegnał 61-latka w imieniu wszystkich strażaków.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Facebook/ Dziennik Polski

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!