Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Ten wniosek do ZUSu może podnieść 14. emeryturę. Seniorzy dostaną więcej nawet o 225 zł
Michał  Troszkiewicz
Michał Troszkiewicz 24.06.2026 10:28

Ten wniosek do ZUSu może podnieść 14. emeryturę. Seniorzy dostaną więcej nawet o 225 zł

Ten wniosek do ZUSu może podnieść 14. emeryturę. Seniorzy dostaną więcej nawet o 225 zł
zdjęcie poglądowe (fot. SHVETS production/pexels)

Miliony emerytów i rencistów czekają na wypłatę 14. emerytury. Jak ustalił „Fakt”, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt rozporządzenia wskazującego termin przekazania dodatkowego świadczenia. Wiadomo także, że część seniorów może zwiększyć kwotę, która trafi na ich konto. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS.

14. emerytura coraz bliżej. Ujawniono termin wypłat

Dla wielu seniorów 14. emerytura jest jednym z najważniejszych dodatkowych świadczeń w ciągu roku. Wszystko wskazuje na to, że również w 2026 roku dodatkowe pieniądze trafią do emerytów i rencistów jesienią. Jak poinformował "Fakt”, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia określającego miesiąc wypłaty świadczenia.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło w rozmowie z "Faktem”, że przygotowano już projekt rozporządzenia dotyczącego terminu wypłaty 14. emerytury. Z przekazanych informacji wynika, że świadczenie ma trafić do seniorów we wrześniu 2026 roku. Oznacza to, że dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone razem z wrześniowymi emeryturami i rentami.

Według obowiązującego harmonogramu ZUS realizuje wypłaty świadczeń m.in. 1., 6., 10., 15. i 25. dnia miesiąca. Osoby otrzymujące emeryturę lub rentę w tych terminach powinny spodziewać się także przelewu czternastki. Wyjątek dotyczy świadczeń przypadających na 6 września. Ponieważ tego dnia wypada niedziela, przelewy i przekazy powinny zostać zrealizowane najpóźniej 4 września.

Tyle wyniesie czternastka. Nie wszyscy otrzymają pełną kwotę

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wysokość 14. emerytury odpowiada minimalnej emeryturze. W 2026 roku oznacza to świadczenie w wysokości 1978,49 zł brutto. Resort rodziny nie zapowiedział na razie podwyższenia tej kwoty, choć przepisy dają taką możliwość.

Pełną czternastkę otrzymają osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto miesięcznie. Po przekroczeniu tego progu działa zasada "złotówka za złotówkę”. Każda złotówka ponad limit pomniejsza wysokość dodatkowego świadczenia. Oznacza to, że przykładowo emeryt pobierający 3000 zł brutto może liczyć na około 1878,49 zł brutto czternastki

Warto pamiętać, że czternastka nie trafia do seniorów wyłącznie w ramach standardowych emerytur z ZUS. Świadczenie przysługuje również m.in. rencistom, osobom pobierającym renty rodzinne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne czy świadczenia przedemerytalne. Kluczowym warunkiem jest posiadanie prawa do odpowiedniego świadczenia na dzień 31 sierpnia 2026 roku.

Ten wniosek do ZUSu może podnieść 14. emeryturę. Seniorzy dostaną więcej nawet o 225 zł
zdjęcie poglądowe (fot.  Jakub Zerdzicki/pexels)

Jeden wniosek do ZUS może zwiększyć wypłatę. Trzeba jednak uważać

Szczególne zainteresowanie seniorów budzi możliwość zwiększenia kwoty wypłacanej “na rękę”. Jak opisuje ”Fakt”, część emerytów i rencistów może uniknąć potrącenia zaliczki na podatek dochodowy od 14. emerytury. W tym celu należy złożyć w ZUS formularz EPD-21, czyli wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT.

Według wyliczeń przedstawionych przez dziennik korzyść może wynieść nawet około 225 zł. Według analizy “Faktu” rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, których emerytura lub renta nie przekracza około 2490 zł brutto miesięcznie. Jeżeli senior złożył taki dokument wcześniej, nie ma konieczności ponownego składania wniosku. Dzięki temu od dodatkowego świadczenia nie zostanie pobrana zaliczka na podatek, a do wypłaty trafi wyższa kwota netto.

Dziennik zwraca jednak uwagę, że nie każdy powinien korzystać z tego rozwiązania. W przypadku osób pobierających wyższe świadczenia złożenie formularza EPD-21 może oznaczać konieczność dopłaty podatku po zakończeniu roku. Jak przypomina "Fakt”, jeśli dochody seniora przekroczą limit uprawniający do pełnego wykorzystania kwoty wolnej od podatku, urząd skarbowy może zażądać wyrównania należności. Z kolei osoby, które nie złożą wniosku, a ich roczne dochody nie przekroczą 30 tys. zł, mogą odzyskać nadpłacony podatek dopiero po rozliczeniu rocznym. Zwroty związane z trzynastymi i czternastymi emeryturami trafiają zwykle do seniorów dopiero w kolejnym roku.

Bądź na bieżąco - najważniejsze wiadomości z kraju i zagranicy
Google News Obserwuj w Google News
Wybór Redakcji