Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wypadek Samochodowy

Wypadek Samochodowy

Wypadek samochodowy – definicja

Wypadek samochodowy (również wypadek drogowy) to wydarzenie w ruchu lądowym, doprowadzające do jego zakłócenia i potencjalnie groźne dla życia i zdrowia jego uczestników. Chodzi o sytuację, w której z przyczyn niedostosowania się do przepisów prawa, zdarzeń naturalnych czy innych czynników trudnych do przewidzenia, dochodzi do zderzenia się dwóch lub więcej pojazdów lub potrącenia osoby pieszej.

Co do zasady, wypadek samochodowy to termin zarezerwowany wyłącznie dla sytuacji, w której jeden z jego uczestników stracił zdrowie lub życie. W przypadku wydarzeń o charakterze błahym będziemy mówili raczej o stłuczce lub kolizji.

Wypadek samochodowy – jak się zachować?

Będąc uczestnikiem wypadku samochodowego, powinniśmy przede wszystkim zachować spokój, niezależnie od tego, kto zawinił. W pierwszej kolejności należy zadbać o własne bezpieczeństwo, starając się na trzeźwo ocenić doznane obrażenia. W miarę możliwości powinniśmy bezpiecznie opuścić pojazd i oddalić się, ponieważ w przy wypadkach samochodowych zawsze istnieje możliwość powstania pożaru.

Jeżeli mamy ku temu możliwość, powinniśmy jak najprędzej wezwać służby porządkowe – policję, pogotowie i straż pożarną. Wystarczy zadzwonić na numer 112, a dyspozytor wyśle do nas wszystkie niezbędne służby. Pomoc osobom poszkodowanym możemy nieść osobiście, ale wyłącznie w sytuacji, w której nie istniałoby zagrożenie dla naszego własnego zdrowia.

Będąc świadkiem wypadku samochodowego powinniśmy zachować się podobnie. W pierwszej kolejności należy wezwać odpowiednie służby ratunkowe, a dopiero potem można podjąć próbę ratowania życia i zdrowia poszkodowanych (upewniając się najpierw, że nasze nie będzie wówczas zagrożone).

Wypadki samochodowe w Polsce i na świecie

Jak udowadniają statystyki policyjne, liczba wypadków samochodowych w Polsce stale spada, choć nadal nie mamy powodów do entuzjazmu. W roku 2022, łączna liczba wypadków samochodowych wyniosła 21 322, a rezultatem tychże była śmierć prawie 1 900 osób. Dla przykładu, trzy lata wcześniej było w Polsce 30 288 wypadków drogowych, a śmierć w nich poniosło 2 900 osób.

Jak podaje ONZ, od roku 1869, a więc pierwszego w historii wypadku samochodowego, na drogach zginęło łącznie 35 milionów osób. Statystycznie, każdego roku co 30 sekund na drodze ginie jeden człowiek, co daje nam wynik 1,2 miliona ofiar śmiertelnych (30 do 50 milionów jest rannych). Najwięcej zgonów w wypadkach samochodowych odnotowuje się w Chinach – nie tylko w sensie ilościowym, ale wedle współczynnika liczby zgonów przypadających na 10 000 pojazdów.

Co zrobić by uniknąć wypadku samochodowego?

Zasady bezpieczeństwa na drodze nie są trudne do zapamiętania. Oczywiście, nawet stosowanie się do wszystkich nie zawsze będzie w stanie zapewnić nam pełne bezpieczeństwo, ale większości wypadków samochodowych można byłoby w ten sposób uniknąć.

Przede wszystkim stosuj zasadę ograniczonego zaufania – to, że Ty jedziesz bezpiecznie, nie oznacza, że inni uczestnicy ruchu drogowego również. Bezwzględnie stosuj się do przepisów ruchu drogowego i unikaj brawurowej jazdy. Nie wsiadaj też „za kółko” gdy jesteś zbyt zmęczony lub pod wpływem emocji i nade wszystko nie prowadź samochodu po alkoholu.

Pokaż więcej

straż pożarna, policja
07.08.2023 21:30 Potężny karambol w centrum Bydgoszczy. Zderzyło się aż 11 pojazdów, są ranni

Groźne zdarzenie na ulicach Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie). W poniedziałkowe popołudnie na jednym ze skrzyżowań doszło do zderzenia kilkunastu samochodów. W efekcie do szpitala musiało trafić aż sześć osób. Policja ma już wstępne przypuszczenia dotyczące przyczyn karambolu.

Policja, śmigłowiec LPR
06.08.2023 22:35 Pięć osób zostało rannych, w tym 2,5-letnie dziecko. Na miejscu śmigłowiec LPR

Wypadek na drodze krajowej nr 61 w Łubienicy w powiecie pułtuskim na Mazowszu.​ Pięć osób, w tym 2,5-letnie dziecko, zostało zabranych do szpitali po zderzeniu dwóch samochodów osobowych.

wypadek
02.08.2023 12:31 Wypadek rodem z kina akcji pod Warszawą. Auto dosłownie wzbiło się w powietrze

Najnowszy film akcji z Tomem Cruisem w roli głównej? Bynajmniej. Na YouTubowym kanale "Stop Cham" ukazał się krótki filmik ukazujący szokujący wypadek samochodowy. Zdarzenie miało miejsce pod koniec lipca na jednej z podwarszawskich tras. A na niedługim nagraniu widać jak jedno z aut dosłownie wzlatuje w powietrze. 

policja
13.06.2023 21:52 Tragiczny wypadek. Nie żyje jedna osoba, druga w szpitalu

Dramatyczny wypadek w miejscowości Rzekuń nieopodal Ostrołęki (woj. mazowieckie). Kierujący maserati nastolatek zderzył się z jadącym z naprzeciwka hyundaiem, którym podróżowali kobieta i mężczyzna. Oboje z poważnymi obrażeniami zostali zabrani do szpitala, gdzie 42-latek zmarł. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności tragedii.

wypadek w Oławie
13.06.2023 15:50 Nie żyje 31-letni kierowca. Mercedes z hukiem wbił się w ogrodzenie i budynek

Tragiczne zdarzenie w Oławie na Dolnym Śląsku. 31-letni kierowca mercedesa zjechał z pasa ruchu, a następnie z ogromną siłą uderzył w stojące przy ulicy ogrodzenie posesji i znajdujący się na niej budynek. Jego auto zostało do połowy zmiażdżone, on sam natomiast nie miał praktycznie żadnych szans na ratunek. Mimo wysiłku ratowników, przybyły na miejsce lekarz musiał stwierdzić zgon.

Wypadek lubuskie
03.06.2023 15:50 Sceny grozy na Lubelszczyźnie. Pijany kierowca niemal rozjechał mężczyznę koszącego trawę

Dramat w lubelskim. Pijany 62-latek prawie zabił pracownika, który zajmował się koszeniem trawy. 51-letni mężczyzna został poważnie ranny i obecnie przebywa w szpitalu. Samochód, którym poruszał się nietrzeźwy kierowca, uderzył bezpośrednio w niego.

wypadek w Mikołowie
29.04.2023 15:36 Mikołów. Z bmw zostały tylko szczątki. Nie żyje 33-latek

Tragiczne zdarzenie na drodze w Mikołowie (woj. śląskie). W sobotę nad ranem samochód osobowy marki BMW wypadł z pasa ruchu i zderzył się z przydrożnym drzewem. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

wypadek w Jelnicy
23.04.2023 10:28 Koszmarny wypadek na Lubelszczyźnie. W akcji śmigłowiec LPR, z seata zostały tylko szczątki

Niezwykle dramatyczny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 806 w miejscowości Jelnica na Lubelszczyźnie. Prowadzony przez 31-latka osobowy seat dosłownie roztrzaskał się o przydrożne drzewo, w wyniku czego ciężko ranny został pasażer. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, w przypadku kierowcy pojazdu, zdarzenie skończyło się tragicznie.

wypadek
28.03.2023 11:46 Przerażające sceny na autostradzie, auto nagle wystrzeliło w powietrze. Nagranie obiegło sieć

Stany Zjednoczone. Kierowca jadący jedną z kalifornijskich autostrad zarejestrował przy pomocy kamerki samochodowej szokujące sceny. Pojazd jadący przed nim w pewnym momencie dosłownie wystrzelił w powietrze jak z katapulty. Powodem wypadku była opona, która oderwała się z pickupa jadącego sąsiednim pasem. Nagranie obiegło sieć.

wypadek
17.03.2023 17:26 Siał postrach na drodze, przerażona matka dodała mocny wpis. "Pijany ksiądz chciał nas zabić"

W czwartkowy wieczór, 16 marca, w miejscowości Żelechów doszło do niebezpiecznego wypadku drogowego. Sprawcą kolizji okazał się nietrzeźwy wikariusz tamtejszej parafii, który najpierw uderzył w jadący samochód, po czym zatrzymał się na kolejnym pojeździe. Bulwersującą sprawę nagłośniła uczestniczka zdarzenia, kobieta, która tego dnia podróżowała z dzieckiem. 

wypadek
12.03.2023 08:58 Dolnośląskie. Nie żyje 20-latek, zmasakrowany samochód oplótł się wokół drzewa. W akcji mnóstwo służb

Tragiczny w skutkach wypadek na drodze wojewódzkiej nr 374 na wysokości miejscowości Strzegom (woj. dolnośląskie). Kierujący osobowym volvo młody mężczyzna z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zjechał na pobocze i zderzył się z przydrożnym drzewem. Siła uderzenia musiała być ogromna, na co wskazuje fakt, że auto dosłownie owinęło się wokół pnia. Jadący pojazdem 20-latek poniósł śmierć na miejscu.

None
22.02.2023 12:00 Ruda Śląska: Samochód dachował na A4, wszystko nagrała kamera

Na jednym z odcinków autostrady A4 przebiegającej przez Rudę Śląską miał miejsce dramatycznie wyglądający wypadek drogowy. Kobieta kierująca Fiatem Punto rozpoczęła niepoprawny manewr wyprzedzania i słono za to zapłaciła. W jego wyniku uderzyła w inny samochód, a następnie wylądowała na dachu. Zdarzenie zostało uwiecznione na nagraniu, który szybko wylądował na dobrze znanym kanale STOP CHAM. 

Wypadek na drodze wojewódzkiej nr 212
20.02.2023 11:04 Ostatnia podróż motocyklisty. Zderzenie z osobówką zakończyło jego życie

Tragedia w miejscowości Czarna Dąbrówka niedaleko Bytomia. Samochód osobowy zderzył się z motocyklem, w wyniku wypadku zginęła jedna osoba. Policja prowadzi śledztwo mające na celu ustalić szczegółowe przyczyny zdarzenia. Na chwilę obecną odcinek drogi, na którym doszło do wypadku, jest zablokowany.

Wielkopolska: tragiczny wypadek małżeństwa, 29-latek nie przeżył
14.02.2023 17:11 Wielkopolska. Tragiczne Walentynki. Mąż zginął na miejscu, 29-letnia żona walczy o życie

Tragiczne Walentynki w Wielkopolsce. Policja z Jarocina poinformowała o śmiertelnym wypadku na trasie Zakrzew-Golina. Małżeństwo jadące fordem nigdy nie dojechało do celu, 29-letni mężczyzna nie żyje. Śledztwo skupi się szczególnie na jednym zagadnieniu.

Czchów. Tragiczny wypadek, nie żyją dwie osoby, a kolejne siedem zostało rannych
13.02.2023 08:13 Tragedia w Małopolsce. Zderzyły się dwa busy i ciężarówka. Tragiczny bilans wypadku na DK75

Czchów. Zderzyły się dwa busy i samochód ciężarowy. W wyniku zdarzenia rannych zostało siedem osób, a co najmniej dwie nie żyją. Droga jest całkowicie zablokowana, a na miejscu trwa dramatyczna akcja strażaków.

policja
07.02.2023 17:59 Dębica: Śmiertelny wypadek na autostradzie A4

Do śmiertelnego wypadku doszło w poniedziałek 6 lutego w powiecie dębickim na autostradzie A4, nieopodal zjazdu Paszczyna. Życie stracił 39-letni mężczyzna. Jakie okoliczności zdarzenia ustaliły służby?

Wypadek
05.02.2023 14:07 Wielkopolska: Samochód wypadł z drogi i dachował. Nie żyje 21-latka

Nie żyje 21-letnia kobieta, której samochód osobowy wypadł z drogi i dachował. Do wypadku doszło na drodze powiatowej Żerków-Jarocin niedaleko miejscowości Wilkowyja (woj. wielkopolskie). Policja przestrzega kierowców przed trudnymi warunkami panującymi na drodze.

policja-podlaska
04.02.2023 09:08 Pomorskie: Śmiertelny wypadek w Krzywym Kole. Samochód roztrzaskał się o drzewo, nie żyje jedna osoba

Dramatyczne zdarzenie na Pomorzu. 46-letnia kobieta zginęła w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w Krzywym Kole (pow. gdański). Prowadzony przez nią samochód zjechał z pasa ruchu i uderzył w przydrożne drzewo. Od wczoraj na drogach województwa panują bardzo trudne warunki do podróżowania. Służby apelują o wzmożoną uwagę i ostrożność.

wypadek
02.02.2023 22:55 Wielkopolskie. Fatalna kolizja na przejeździe kolejowym. Ujawniono nagranie z wypadku

W minioną niedzielę (29 stycznia), na przejeździe kolejowym w Obornikach (woj. wielkopolskie) miała miejsce niebezpieczna kolizja drogowa. Kierowca volkswagena z impetem uderzył w inny pojazd. Całe zdarzenie miało miejsce na przejeździe kolejowym. W internecie pojawiło się nagranie z niebezpiecznego incydentu. Według świadków sprawca wypadku był pijany.

Wypadek Piaseczno
30.01.2023 09:23 Tragedia na Mazowszu. Samochód wbił się w słup. Zginęła jedna osoba, dwie były pod wpływem alkoholu

Policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Piasecznie bada sprawę wypadku samochodu osobowego marki Subaru, które w niedzielnych godzinach porannych w miejscowości Ciszyca (woj. mazowieckie) uderzyło w przydrożny słup. W wyniku tego zdarzenia życie straciła jedna z osób będących w pojeździe. W samochodzie obecni byli jeszcze dwaj mężczyźni, w których organizmach stwierdzono zawartość alkoholu.

Strumiany: potrącony trzylatek trafił do szpitala, strażacy apelują o oddawanie krwi
18.01.2023 08:10 Strumiany. Trzylatek wbiegł pod koła samochodu. Dziecko trafiło do szpitala

Strumiany. Trzyletnie dziecko zostało w poniedziałek potrącone przez auto osobowe. Chłopczyk trafił do szpitala. W sieci pojawił się przejmujący apel strażaków. Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł pomóc małemu Grzesiowi.

pilne goniec
17.01.2023 09:59 Wypadek busa z przedszkolami pod Krakowem. Jedno z dzieci wypadło przez okno

Wypadek busa z przedszkolami w Szklarach pod Krakowem. Wstępne informacje z miejsca wypadku wskazują, że jedno z dzieci w wyniku uderzenia wypadło przez boczną szybę pojazdu.

pilne goniec
16.01.2023 08:34 Świętokrzyskie: Ogromny karambol na S74. Są poszkodowani, droga jest całkowicie zablokowana

Niebezpieczne zdarzenie drogowe na trasie S74 w kierunku od Cedzyny na Kielce. Droga jest całkowicie zablokowana, a z uzyskanych przez nas informacji wynika, że doszło tam do karambolu. Policja jest bardzo ostrożna w swoich szacunkach i nie podaje szczegółów. Trwa akcja służb.

wypadek
12.01.2023 16:12 Lublin. Nie żyje trzech nastolatków. Są wyniki sekcji zwłok

Kilka dni temu Polskę obiegła wstrząsająca informacja na temat wypadku samochodowego w Lublinie. W wyniku uderzenia osobówki w słup trakcji trolejbusowej śmierć poniosło troje nastolatków. Czwarty z pasażerów, 16-latek w stanie ciężkim trafił do szpitala, w którym przebywa do dziś. Są wyniki sekcji zwłok ofiar koszmarnego wydarzenia.

Lublin. Wstrząsające nagranie po wypadku z udziałem czterech nastolatków. Niewiarygodne, co mówili chwilę przed tragedią
08.01.2023 16:00 Lublin. Nie żyje 3 nastolatków. Chwilę przed śmiercią jeden opublikował nagranie, prawda wyszła na jaw

Szokujące doniesienia po tragicznym wypadku w Lublinie, w którym zginęły trzy młode osoby, a jedna została ciężko ranna. Tuż przed tragedią jadąca osobowym audi młodzież zdążyła jeszcze nagrać rzucający na sprawę zupełnie nowe światło filmik. Na nagraniu słychać, jak jeden z nastolatków mówi mrożące krew w żyłach rzeczy. Okoliczności dramatu wciąż wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratury.

Fl84-KMXkAAhyDQ
08.01.2023 15:18 Senegal: Zderzenie dwóch autokarów. Nie żyje 38 osób, 87 zostało rannych

Tragedia w centralnym Senegalu. W wyniku zderzenia dwóch autokarów śmierć poniosło co najmniej 38 osób, 87 zostało rannych. Prezydent kraju ogłosił żałobę narodową, która ma uczcić pamięć zmarłych.

globinowypadek
08.01.2023 11:09 Sceny jak z filmu w polskim mieście. Na widok policji rzucił się do ucieczki, nie żyje jedna osoba

Głobino, województwo pomorskie. Nietrzeźwy kierowca uciekał przed kontrolą policyjną. W trakcie pościgu stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W wyniku wypadku zmarła jego 19-letni pasażer.

Policja w Zakopanem prosi o pomoc w znalezieniu 11-letniej dziewczyny.
08.01.2023 08:51 Łódzkie: BMW dachowało na autostradzie A2. Nie żyje 20-latek, dwie nastolatki w szpitalu

20-letni mężczyzna zginął w tragicznym wypadku, do którego doszło na autostradzie A2. Samochód, którym podróżowały łącznie trzy osoby dachował w miejscowości Nowostawy Dolne (woj. łódzkie). Do szpitala z obrażeniami zabrano dwie nastoletnie kobiety. Pas w kierunku Poznania zablokowany był przez kilka godzin.