Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wypadek Samochodowy

Wypadek Samochodowy

Brzeźno wypadek
27.11.2022 18:52 Lubelskie: Koszmarny wypadek w miejscowości Brzeźno. Nie żyje młody kierowca

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 12 w miejscowości Brzeźno. Osobowe bmw zderzyło się z dwiema ciężarówkami, w wyniku czego śmierć na miejscu poniósł młody mężczyzna kierujący samochodem. Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności dramatycznego zdarzenia, trwa także ustalanie personaliów zmarłego.

Śmiertelny wypadek pod Puławami
26.11.2022 15:22 Puławy. 79-latka zginęła, kierowca BMW był pijany i nie miał prawa jazdy

Śmiertelny wypadek pod Puławami. 79-letnia kobieta zginęła na miejscu, a 77-letni mężczyzna walczy o życie w szpitalu. Tragiczny wypadek, w którym brali udział, nie był ich winą. Wszystko wskazuje, że do czołowego zderzenia doprowadził mężczyzna siedzący za kierownicą BMW. Lokalne media podają, że 36-latek był nietrzeźwy.W wypadku pod Puławami zginęła 79-letnia kobieta. Jej śmierć to efekt nieodpowiedzialności i brawury kierowcy BMW.

ambulance-2901017 1920
25.11.2022 19:37 Ratowniczka została wezwana do wypadku. Gdy dowiedziała się, kim jest ofiara, zaczęła głośno płakać

Ratowniczka Jayme Erickson wezwana została do wypadku i pomogła poszkodowanej nastolatce. Nie wiedziała, że 17-latka, której ratuje życie, to jej córka. Dowiedziała się o tym dopiero, gdy do jej drzwi zapukali policjanci, którzy przynieśli tragiczną wiadomość. - Jej obrażenia były tak straszne, że nawet jej nie poznałam - powiedziała kobieta. Ratowniczka medyczna z Kanady nie spodziewała się, że będzie uczestniczyła w ratowaniu życia najbliższej jej osoby. 17-letnia córka Jayme Erickson miała wypadek samochodowy niedaleko miasta Airdrie. Ratowniczka została wysłana na pomoc poszkodowanym i mimo długiej akcji nie zdawała sobie sprawy, że to czy walkę o życie własnej córki. - Krytycznie ranny pacjent, do którego trafiłam, był moim własnym ciałem i krwią. Moje jedyne dziecko. Moja mini ja - napisała Jayme Erickson w specjalnych słowach skierowanych do rodziny i przyjaciół.

Wypadek w Zakrzowie: dwie ofiary śmiertelne, jedna miała zaledwie 6 lat
25.11.2022 18:01 Śmiertelny wypadek w Zakrzowie. Zginęły dwie osoby, w tym 6-letnia dziewczynka

Zakrzów. Śmiertelny wypadek samochodowy z udziałem zaledwie 6-letniej dziewczynki. Zginęło dziecko oraz 35-letnia kobieta siedząca za kierownicą. Policja poinformowała, że zna już wstępne przyczyny tragedii.Dramat w Zakrzowie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W wyniku tragicznego wypadku zginęło dziecko. Ratownicy byli bezradni.Do zdarzenia z udziałem volkswagena doszło w piątek około godziny 9 rano. Wszystko zdarzyło się na fragmencie drogi krajowej numer 45 między Polską Cerekwią a Zakrzowem.

Łódzkie: Śmiertelny wypadek na S8. Pasażer wypadł z auta i poniósł śmierć na miejscu
24.11.2022 10:50 Łódzkie: Śmiertelny wypadek na S8. Pasażer wypadł z auta i poniósł śmierć na miejscu

Tragiczny wypadek na trasie S8 w pobliżu Łasku. Nie żyje 42-letni pasażer samochodu dostawczego, który najechał na tył ciężarówki. Drugi z jadących autem trafił z obrażeniami do szpitala. Policja apeluje o szczególną ostrożność i zachowanie środków bezpieczeństwa.

Policja.pl
15.11.2022 10:14 Opolskie: Samochód zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Nie żyje 22-letni kierowca

Nie żyje 22-letni obywatel Ukrainy, który zginął na miejscu w wyniku wypadku drogowym do jakiego doszło we wtorkowych godzinach nocnych w miejscowości Gronowice (woj. opolskie). Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo, po czym wjechał na pobliskie pole.

W wyniku tragicznego wypadku na DK62 życie stracił kierowca samochodu osobowego.
12.11.2022 16:02 Tragiczny wypadek na DK62. Na miejsce wezwano śmigłowiec LPR, nie żyje kierowca

Nie udało się uratować życia kierowcy samochodu osobowego, który wjechał pod jadącego tira. Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej nr 62 na wysokości miejscowości Wygoda Smoszewska niedaleko Zakroczymia (woj. mazowieckie). Na miejsce wezwano m.in. śmigłowiec LPR.

Wypadek na Zakopiance pod Nowym Targiem
11.11.2022 10:51 Wypadek na Zakopiance. Samochód wylądował na zaparkowanych autach

Niecodzienny wypadek pod Nowym Targiem na Zakopiance. Zdjęcie zrobione przez strażaków to dowód, iż fakt, że nikt nie zginął w czwartkowym wypadku, nazwać można cudem. Jeden z samochodów po zderzeniu znalazł się na dachu dwóch innych pojazdów.

386-60202 censored
10.11.2022 22:58 Małopolskie: Z samochodu prawie nic nie zostało. Nie żyje dwóch młodych mężczyzn

Zagórzany (woj. małopolskie). W wyniku tragicznego wypadku drogowego, śmierć poniosło dwóch młodych mężczyzn. Ofiary zdarzenia, w wieku 21 i 24 lat, to najprawdopodobniej obywatele Mołdawii. Trwają wnikliwe ustalenia mające na celu określenie dokładnego przebiegu tragedii.

Śmiertelny wypadek na A1: nie żyje 55-letni pasażer
09.11.2022 14:04 Śmiertelny wypadek na A1. Maserati wbiło się w bariery, nie żyje 55-letni pasażer

Śmiertelny wypadek na autostradzie A1. - Rozpędzone maserati uderzyło w bariery - podała st. asp. Izabela Gajewska, oficer prasowa policji w Piotrkowie Trybunalskim. Ofiara miała 55 lat. Okoliczności śmierci mężczyzny siedzącego na fotelu pasażera nie zostały jeszcze wyjaśnione. Śmiertelny wypadek na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Wygoda w woj. łódzkim. Policjanci z Piotrkowa Trybunalskiego w środku nocy zostali wezwani do groźnie wyglądającego zdarzenia. Po przyjeździe na miejsce potwierdził się najczarniejszy ze scenariuszy.

Śmiertelny wypadek w Zagórzanach: nie żyje dwóch mężczyzn, ich auto dachowało
09.11.2022 08:00 Tragedia w Małopolsce. Nie żyje dwóch mężczyzn, ich auto dachowało

Śmiertelny wypadek w Zagórzanach (woj. małopolskie). Dwóch młodych mężczyzn zginęło po tym, jak tuż przed północą ich auto dachowało. - Auto marki Volkswagen jest w fatalnym stanie - mówił w nocy z wtorku na środę oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.Wypadek w Zagórzanach nieopodal Gorlic przyniósł ze sobą najgorsze możliwe skutki. Dwie młode osoby zginęły, a ich śmierć pozostaje zagadką, którą rozwiązać muszą teraz śledczy.

Dwie osoby zginęły na miejscu w wyniku tragicznego wypadku do jakiego doszło na DK19 na wysokości Andryjanek.
05.11.2022 15:58 Podlaskie: Tragiczny wypadek na DK19. Nie żyje para w podeszłym wieku

Dwie osoby zginęły na miejscu w wyniku tragicznego wypadku do jakiego doszło na drodze krajowej nr 19 na wysokości Andryjanek (woj. podlaskie). Samochód osobowy zderzył się z jadącym z naprzeciwka pojazdem dostawczym.

Gen. Roman Polko miał wypadek na autostradzie A1, jego auto dachowało
26.10.2022 09:10 Gen. Polko miał wypadek na autostradzie A1. Samochód wojskowego dachował

Generał Roman Polko brał udział w groźnie wyglądającym wypadku na autostradzie A1. Portal klobucka.pl opublikował zdjęcia z miejsca zdarzenia. Widać na nim, że samochód wojskowego jest doszczętnie zniszczony. Gen. Polko zabrał głos, a policja ustaliła prawdopodobną przyczynę wypadku.Gen. Roman Polko brał udział w wypadku na autostradzie A1. Założyciel jednostki GROM jechał trasą w kierunku Katowic, gdy na 446 kilometrze (9. słupek) doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia.Samochód doświadczonego i cenionego wojskowego wygląda po zderzeniu z ciężarówką dramatycznie. Przednia szyba wypadła, a przód auta jest całkowicie zmiażdżony. Nawet dach pojazdu, którym kierował gen. Polko, nosi widoczne ślady po zderzeniu. Co się stało?

Lublin: kobieta rzuciła się z wiaduktu nad trasą S-19, wszystko wskazuje, że było to samobójstwo
25.10.2022 15:39 Lublin. Samobójstwo na trasie S-19. Kobieta rzuciła się z wiaduktu

Samobójstwo na obwodnicy Lublina. Kobieta we wtorek przed południem skoczyła z wiaduktu nad drogą S-19. - Trwa ustalanie dokładnej tożsamości denatki - przekazał nadkomisarz Kamil Gołębiowski.Lublin. Rozpędzone samochody na trasie S-19 musiały silnie hamować. Powodem była kobieta, która chwilę przed tragedią znalazła się na wiadukcie nad drogą.- Zgłoszenie o tym zdarzeniu policjanci z Bełżyc otrzymali dzisiaj około godziny 10:20 - poinformował w oficjalnym komunikacie nadkom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Rzecznik lublińskich policjantów podkreślił, że na miejscu dramatu pojawili się nie tylko policjanci oraz prokurator. Wezwano specjalistów z zakresu kryminalistyki.

Wielkopolska: TIR zderzył się z busem, nie żyją trzy osoby
21.10.2022 22:41 Wielkopolska. Bus z ośmioma osobami zderzył się z TIR-em. Nie żyje kilka osób, w akcji śmigłowiec LPR

Wielkopolska. Tragiczny wypadek w Żernikach. Bus, którym jechało aż osiem osób, zderzył się z TIR-em wypełnionym złomem. - Pięć osób rannych w stanie ciężkim zostało przetransportowanych do szpitala śmigłowcem LPR i przez pogotowie ratunkowe - przekazał rzecznik poznańskich strażaków, st. kpt. Michał Kucierski.Poważny wypadek w Żernikach w województwie wielkopolskim. Kiedy służby dotarły na miejsce zdarzenia, trudne było zorientowanie się, kto potrzebuje pomocy w pierwszej kolejności.

Podlaskie: Śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych. Ofiarą jest 15-letnia dziewczynka
10.10.2022 11:21 Podlaskie: Śmiertelne potrącenie na przejściu dla pieszych. 15-latka zginęła w pobliżu szkoły

Tragedia na przejściu dla pieszych w Sztabinie nieopodal Augustowa. Nad ranem przejeżdżająca w pobliżu szkoły podstawowej ciężarówka śmiertelnie potrąciła 15-letnią dziewczynkę. Policja ustala okoliczności dramatu. Obowiązują utrudnienia w ruchu.Czarna seria dramatycznych wypadków z udziałem nieletnich trwa. W poniedziałkowy poranek kolejny koszmar rozegrał się na przejściu dla pieszych przy ul. Augustowskiej w Sztabinie (woj. podlaskie). Tym razem ofiarą okazała się być 15-letnia dziewczynka.

policja wypadek https://twitter.com/PolicjaMazowsze
07.10.2022 21:39 Płońsk: Nie żyją dwie osoby, trzy zostały ranne. Tragiczny wypadek na DK 7, służby w akcji

Fatalne wieści z drogi krajowej nr 7. Na odcinku pomiędzy Płońskiem a Nowym Dworem Mazowieckim doszło do poważnego wypadku. Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym. Kierunek na Gdańsk całkowicie zablokowany. Jak informuje policja, do wypadku doszło po godzinie 16. W zderzenia osobówki z samochodem dostawczym. 2 osoby zginęły, natomiast 3 są ranne. Kierunek na Gdańsk całkowicie zablokowany, objazd przez Załuski dla osobówek, ciężarowe kierowane na drogę krajową nr 62.- Do wypadku doszło w piątek po południu na drodze krajowej nr 7 na wysokości miejscowości Załuski na Mazowszu – przekazała "Radiu Zet" rzeczniczka policji w Płońsku kom. Kinga Drężek-Zmysłowska. Z nieznanych przyczyn zderzyły się tam osobowy jaguar i dostawczy fiat. Tragiczny #wypadek na #dk7 w pow. płońskim. Po godz 16 doszło do zderzenia osobówki z samochodem dostawczym. 2 osoby zginęły, 3 są ranne. Kierunek na Gdańsk całkowicie zablokowany, objazd przez Załuski dla osobówek, ciężarowe kierowane na #dk62. Prosimy o ostrożność ❗— Policja Mazowsze (@PolicjaMazowsze) October 7, 2022 – Dwie osoby z jaguara, kobieta i mężczyzna, zginęły na miejscu, a trzy z dostawczego fiata zostały ranne. Dwie z nich przewieziono do szpitala, przy czym jeden z poszkodowanych nie wymagał hospitalizacji – podkreślała kom. Drężek-Zmysłowska.Z kolei jak ustaliło "Radio Płońsk" - Kierowca jaguara jechał w kierunku na Warszawę. Samochód najprawdopodobniej uderzył w bariery oddzielające pasy ruchu, dachował i przeleciał nad nimi na przeciwległy pas. Chwilę później uderzył we fiata jadącego w kierunku Gdańska. Na razie nie wiadomo kto siedział za kierownicą jaguara - czytamy na stronie.Trwają dalsze ustalenia okoliczności zdarzenia przez policję i prokuratora. Na miejscu pracują zarówno policjanci jak i straż pożarna. Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.plArtykuły polecane przez Goniec.pl:Tragiczna śmierć ojca Dariusza Mioduskiego. Wjechał wprost pod pędzący pociąg Wołodymyr Zełenski wygłosił ważną przemowę. "Żeby rosyjskie czołgi nie ruszyły na Warszawę" 2,5-letni chłopiec jest w śpiączce. Matka i jej partner znęcali się nad nim, teraz grozi im dożywocie

policja
02.10.2022 22:23 Mazowieckie: Audi rozpadło się na pół, pięć osób zostało rannych. Sprawca uciekł

Mazowieckie. W miejscowości Zachmiel w powiecie białobrzeskim doszło do wypadku drogowego, w wyniku którego pięć osób zostało rannych. Wśród poszkodowanych jest dwójka dzieci. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia. Trwają poszukiwania.Do zderzenia dwóch samochodów doszło na łuku drogi. Kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem i wpadł w poślizg, uderzając bokiem auta nadjeżdżającego z naprzeciwka opla. Samochodami podróżowało łącznie siedem osób.

Wypadek
01.10.2022 18:47 Lubuskie: Tragiczny wypadek pod Skwierzyną. Nie żyją dwie młode osoby

Lubuskie. Na drodze krajowej nr 24 niedaleko Skwierzyny doszło do tragicznego wypadku. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką, w wyniku czego życie straciły dwie młode osoby. Droga była zablokowana przez kilka godzin.Do wypadku doszło 30 września około godz. 16 na drodze krajowej nr 24, na odcinku między Skwierzyną a Przytoczną. Samochód osobowy z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas, po czym uderzył w ciężarówkę.26-letni mężczyzna, który prowadził auto i jego pasażerka zginęli na miejscu. Okoliczności zdarzenia badają policjanci pod nadzorem prokuratora. Droga była zablokowana przez kilka godzin. Kierowcy musieli korzystać z objazdów.Artykuły polecane przez Goniec.pl:Zderzenie czterech tirów i samochodu osobowego na A4. Trasa była całkowicie zablokowana przez wiele godzin Warszawa: Potworne odkrycie nad Wisłą. Przypadkowy wędkarz natknął się na dryfujące ludzkie zwłoki Wpadka w "Wiadomościach" TVP. Grafika stacji poniosła fantazja

policja
30.09.2022 20:27 Łódzkie: Wypadek autobusu szkolnego w Siedliskach. Ośmioro dzieci zostało rannych

Łódzkie. Na drodze krajowej nr 482 w Siedliskach doszło do wypadku z udziałem autobusu szkolnego. W tył autokaru wjechała ciężarówka. Ośmioro dzieci zostało rannych. Do zdarzenia doszło w piątek 30 września około godziny 15. - Ośmioro dzieci zostało rannych, z czego pięcioro trafiło do szpitali - przekazał reporter Radia ZET Mateusz Szkudlarek.

Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą pomóc jej bliskim.
28.09.2022 17:06 Skulska Wieś. W tragicznym wypadku zginęła samotna matka czwórki dzieci. Przyjaciele chcą im pomóc

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w sobotnie popołudnie 24 września. W miejscowości Nowa Wieś pod Koninem osobowe audi zderzyło się z pojazdem, którym podróżowała 38-latka. Kobieta zmarła w szpitalu, osieracając czwórkę dzieci. Trwa zbiórka dla jej bliskich.Przyjaciele kobiety postanowili pomóc rodzinie zmarłej kobiety i zorganizowali w Internecie zbiórkę pieniędzy. Jak sami twierdzą, zrobią wszystko, by ułatwić jej start w "nowym" życiu bez pani Anny.

wypadek-droga-znak-ostrzezenie-policja-podkarpacka
28.09.2022 09:10 Wypadek na DK12. Autokar przewożący dzieci wbił się w naczepę TIR-a. Jechało nim 27 dzieci

Środowy poranek na Lubelszczyźnie stał pod znakiem groźnego wypadku na jednym z odcinków DK12 na trasie Lublin Chełm. Doszło do zderzenia autokaru przewożącego dzieci z samochodem ciężarowym. Sześcioro uczniów, a także kierowca zostali przewiezieni do lokalnych placówek medycznych. Droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin. Do fatalnego incydentu doszło w środę 28 września na jednym z odcinków krajowej "dwunastki". Tuż przed godziną 7 rano miejscowe służby otrzymały niepokojące zgłoszenie o groźnym zdarzeniu w miejscowości Stołpie. W pobliżu tamtejszej stacji paliw zderzyły się samochód ciężarowy oraz autokar przewożący wycieczkę szkolną.

Wielkopolskie: Groźny wypadek w powiecie kościańskim. Najpierw zderzenie z jeleniem, później jeszcze większa tragedia
26.09.2022 13:17 Wielkopolskie: Zderzył się z jeleniem, chwilę później uderzył w inny samochód. W akcji śmigłowiec LPR

Groźny wypadek na drodze między miejscowościami Nietążkowo i Podśmigiel w Wielkopolsce. Kierowca osobowego peugeota najechał na jelenia, który nieoczekiwanie wybiegł na jezdnię, a następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do czołowego zderzenia z innym pojazdem. W zdarzeniu ranne zostały cztery osoby, a na miejscu konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.Za nami kolejny dramatyczny weekend na drogach w Wielkopolsce. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę służby ratunkowe miały ręce pełne roboty, bowiem nie obyło się bez tragicznych wypadków z poszkodowanymi i ofiarami śmiertelnymi.Lawinę tragedii zapoczątkowało zdarzenie z sobotniego poranka z miejscowości Chocz, gdzie samochód osobowy potrącił rowerzystkę. Tam 72-letnia kobieta kierująca Renault, podczas skręcania, wymusiła pierwszeństwo przejazdu na jadącej jednośladem, w wyniku czego trafiła ona do szpitala z poważnymi obrażeniami.Później zaś, do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego doszło pod Piłą. Śmierć na miejscu poniósł 68-letni mężczyzna, a do placówki medycznej przetransportowano 40-latka i dwoje małych dzieci. Równie niespokojnie było też w niedzielę, choć tym razem wypadek nie był konsekwencją jedynie ludzkiej nieostrożności. Na drodze w powiecie kościańskim nieoczekiwanie pojawił się jeleń, który nieopatrznie wbiegł tuż pod koła jadącego samochodu.

wypadek rybnik
25.09.2022 11:10 Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

Wyłączył poduszkę powietrzną, celowo wjechał pod ciężarówkę i nie hamował – tak według prokuratury wyglądał podejrzany wypadek w Rybiku. 38-letni mężczyzna miał celowo doprowadzić do zderzenia, w którym miała ucierpieć jego małżonka. Z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu trafiła pod opiekę lekarzy.

W wyniku tragicznego wypadku na drodze w Słowacji, życie stracił 42-letni Polak.
21.09.2022 22:05 Słowacja: Jeleń wpadł pod samochód kierowany przez Polaków. Porożem przebił płuco pasażera

W wyniku tragicznego wypadku na drodze w Słowacji, życie stracił 42-letni obywatel Polski. Samochód, którym jechał mężczyzna zderzył się z jeleniem. Zwierzę przebiło przednią szybę pojazdu i porożem przeszyło klatkę piersiową Polaka.

Wypadek autobusu w Łopuchowie
20.09.2022 15:36 Wielkopolska: Wypadek autobusu pracowniczego w Łopuchowie. 9 osób zostało rannych

W miejscowości Łopuchowo (województwo wielkopolskie) doszło do wypadku. Autobus pracowniczy, którym podróżowało 21 osób, wypadł z drogi i wpadł do rowu. Dziewięciu pasażerów zostało rannych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że pojazd zderzył się z dzikiem. Na miejscu pracowało 13 zastępów straży pożarnej.Do wypadku doszło w poniedziałek około godziny 23 na drodze wojewódzkiej nr 196 w miejscowości Łopuchowo (gmina Murowana Goślina). Strażacy przekazali, że autobus pracowniczy zjechał z trasy, a następnie wpadł do rowu i się przewrócił.

Wypadek
18.09.2022 19:54 Lubelskie: Nie żyje 55-latek. Śmiertelny wypadek na na drodze wojewódzkiej nr 844

W miejscowości Pobołowice Dolne (województwo lubelskie) doszło do śmiertelnego wypadku, w wyniku którego życie stracił 55-letni kierowca skody. Pojazd zjechał na pobocze, roztrzaskał się o przystanek i bariery, a następnie dachował.Do zdarzenia doszło w niedzielę 18 września w godzinach porannych na drodze wojewódzkiej nr 844 w powiecie chełmskim. Młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie w rozmowie z mediami przekazał, że prowadzący skodę stracił panowanie nad pojazdem, gdy wyjeżdżał z łuku drogi.

noc-ciemno-nocne-zdarzenie-swiatla-radiowoz-samochod-policja-podkarpacka
18.09.2022 08:58 Tragedia na DK22, nie żyją trzy osoby. Samochód dosłownie owinął się wokół drzewa

Koszmarne doniesienia z województwa lubuskiego obiegły krajowe media w niedzielny poranek. W minioną sobotę, około godziny 19:30 na drodze krajowej nr 22 w okolicy wsi Żabczyn doszło do wypadku, w którym życie straciły trzy osoby.Samochód marki Volkswagen nagle zjechał z trasy i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca i dwóch pasażerów pojazdu nie żyją.