Trwa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabrali m.in. Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Mateusz Morawiecki. Premier tłumaczył gospodarcze osiągnięcia rządu. Uznał, że powrót PO do władzy oznaczałby nastanie dzikiego kapitalizmu, natomiast PiS nastawione jest na dobrobyt wszystkich, nie tylko elit.
Była premier Beata Szydło odniosła się do krytyki wysuwanej przez Donalda Tuska odnośnie do programów społecznych PiS-u. Polityk stwierdziła, że były szef rządu jedynie na wszystko “marudzi”, a sam nie ma żadnych pomysłów. Uznała też, że Tusk staje się coraz bardziej agresywny.
Dziś (13.05) rozpoczęła się dwudniowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości. W jej nazwie politycy posłużyli się metaforą pszczelego ula, aby uchwycić, według ich narracji, wykonywaną przez nich ciężką pracę. Głos zabrał m.in. Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że jego partia doprowadziła do naprawy demokracji w Polsce.
Prezes PSL-u Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że program nauczania wymaga dostosowania do wymagań współczesnego świata. Ponadto wskazał na problemy związane z finansowaniem szkolnictwa, wynagrodzeniami nauczycieli oraz organizacją ich pracy. Podkreślił również potrzebę poprawy jakości edukacji w Polsce, mówią, że "Polska potrzebuje lepszej szkoły".
W politycznych kuluarach pojawił się intrygujący pomysł na wyjście z patowej sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zarówno przedstawiciele PiS-u, jak i opozycji zaczęli dyskutować na temat scenariusza, w którym prezydent odegrałby kluczową rolę. Zgodnie z tym pomysłem, jeden ruch Andrzeja Dudy mógłby rozwiązać kryzys.
Paweł Kukiz twierdzi, PiS na razie wywiązuje się ze wszystkich zobowiązań programowych względem niego i to dobry krok w stronę podpisania umowy o wspólnym starcie w wyborach. Propozycje obejmują zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, zniesienie immunitetów dla posłów i senatorów oraz rozszerzenie ustawy antykorupcyjnej.
Donald Tusk skomentował deklaracje Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry odnośnie do ich poparcia dla kar śmierci wymierzanych bezwzględnym oprawcom osób najsłabszych. Przewodniczący PO uznał, że “patologia” i “chlejący i bijący swoje dzieci” są idealną klientelą PiS-u. Do słów Tuska odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller.
Jest reakcja polskiego rządu na niepokojący incydent, do którego doszło 5 maja nad Morzem Czarnym, a w którym brał udział samolot polskiej Straży Granicznej oraz rosyjski myśliwiec. Agresywne i niebezpieczne manewry Rosjan nie uszły uwadze przedstawicielom polskiego rządu. Piotr Mueller wspomniał m.in. o “zaplanowanej prowokacji”.
Dziś (3.05) rocznica uchwalenia Konstytucji trzeciego maja. Z tej okazji prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zwrócił się listownie do mieszkańców Bydgoszczy. Podkreślił wagę tego historycznego dokumentu oraz przekazał, jak jego brat, prezydent Lech Kaczyński, nazywał to niezwykłe święto.
Dziś (3.05) odbył się kongres partii Zbigniewa Ziobry, która zmieniła nazwę na Suwerenna Polska. Podczas wydarzenia minister sprawiedliwości wygłosił serię obraźliwych ataków w stronę opozycji - od “kolaborantów niemieckich” po “tuskową sitwę”. Padły też oskarżenia o bycie płatnymi agentami…
Dziś (3.05) rocznica uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Podczas uroczystości celebrujących ten fakt prezydent Andrzej Duda opowiedział o wartościach dokumentu przez pryzmat współczesnych wyzwań. Przekazał też, komu i za co dziękuje na kolanach oraz poprosił Polaków o udział w wyborach.
Były premier Leszek Miller podzielił się informacją, kiedy zamierza przejść na polityczną emeryturę. Wieloletni lider SLD przyznał, że nastąpi to z końcem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego, w którym zasiada. Wypowiedział się też na temat kondycji polskiej opozycji w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych.
Solidarna Polska zmienia dziś (3.05) nazwę na Suwerenna Polska. Z tego zabiegu wyraźnie zakpił sekretarz Prawa i Sprawiedliwości, który na kilka miesięcy przed wyborami zadał cios Zbigniewowi Ziobrze. Wiadomo też, co o posunięciu koalicjanta uważa Jarosław Kaczyński.
Mateusz Morawiecki należy z pewnością do grona najbardziej zapracowanych polityków w Polsce. Zagraniczne wyjazdy służbowe, spotkania ze światowymi przywódcami, a w międzyczasie krajowa kampania i spotkania Rady Ministrów niejednego mocno by wyczerpały. Nic więc dziwnego, że gdy nadeszła majówka, także i premier postanowił nieco odpocząć. Nie byłby jednak sobą, gdyby relacją z wypoczynku nie podzielił się z Polakami, pozując wraz ze swoimi najbliższymi w niecodziennej, jak na siebie, scenerii.
Wpadki polityków podczas programów publicystycznych za każdym razem wywołują uśmiech na twarzach widzów. Nie inaczej było tym razem. Podczas programu "Kawa na ławę" w TVN24 wiceminister rozwoju Olga Semeniuk-Patkowska zarzuciła prowadzącemu stosowanie "podwójnych standardów", jednak przy okazji popełniła zabawną gafę. Chodziło o Donalda Tuska.
Niezwykle podniosłe wydarzenie w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku. Niewielką miejscowość w powiecie wałbrzyskim odwiedziła w niedzielę grupa wysokich urzędników państwowych, którzy w obecności mieszkańców nadali jednemu ze skwerów imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Na uroczystości zabrakło co prawda prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, ale specjalnie na tę okazję napisał on bardzo osobisty list. Podczas jego odczytywania niektórym trudno było powstrzymać wzruszenie. Padły naprawdę piękne słowa.
Wielkie emocje w programie “Woronicza 17” na antenie TVP Info. Jak co tydzień, również i tym razem, pomiędzy gośćmi zaproszonymi przez Michała Rachonia wybuchła karczemna awantura, której towarzyszyły krzyki i obelgi. W kulminacyjnym momencie hamulce zupełnie puściły Jarosławowi Sachajce, spierającemu się z Pawłem Bejdą z PSL-u o port w Elblągu. Gdy z ust pierwszego z posłów padły skandaliczne słowa, prowadzący nawet nie zareagował.
Aleksander Kwaśniewski po latach ujawnił prawdę dotyczącą planowanego zamachu na jego życie. Wygadać się o całej sprawie miał słynny gangster Pershing. Kwaśniewski przyznał się do tego dopiero po latach. Jak zamierzano przeprowadzić operację?
Po miesiącach wyczekiwania Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Szymon Hołownia poinformowali dzisiaj (27.04), że do wyborów idą razem, jako koalicja wyborcza. Współpraca Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 ma jednak swoje granice. Obie partie będą miały osobne programy wyborcze i osobne sztaby, a po wyborach w Sejmie stworzą oddzielne kluby parlamentarne. Co ta koalicja oznacza dla opozycji? Przede wszystkim w końcu rozwiewa wątpliwości.
Już nie Solidarna Polska. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry na pół roku przed wyborami zmienia nazwę. Okazuje się, że politycy bardzo chcą podkreślać wolność i niezależność naszego państwa, bo zdecydowali się na nazwę Suwerenna Polska.
Paweł Kukiz ma nową partię. Jak informuje na swoich łamach Rzeczpospolita,19 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie zarejestrował nową partię lidera Kukiz'15. Dotychczas istniały obawy, że charyzmatyczny polityk pozostanie bez politycznego ugrupowania przed nadchodzącymi wyborami - tak się jednak nie stanie.
Ministerstwo Finansów podniosło niedawno limity wydatków kampanijnych do 40 mln zł. Czy to oznacza, że Jarosław Kaczyński zamierza wytoczyć prawdziwą finansową armatę na kampanię PiS-u? Dr Mirosław Oczkoś mówił w rozmowie z portalem naTemat.pl, że “Donald Tusk nie zebrałby takiej kwoty, nawet gdyby wyszedł na rynek, żonglował piłeczkami i połykał zimne ognie”.
Twórcy "Kabaretu na żywo" w jednym z ostatnich odcinków postanowili wziąć sobie za cel żartów premiera Mateusza Morawieckiego. Choć na widok polityka większości z nas nie jest do śmiechu, to został on bohaterem satyrycznego programu Polsatu.
Donald Tusk pod lupą prokuratury. Warszawscy śledczy rozpoczęli działania mające wyjaśnić, czy były premier dopuścił się przestępstwa. Zawiadomienie wpłynęło pod koniec ubiegłego roku i dotyczy zleconej kontroli składów węgla. - Wyszło szydło z worka - stwierdził Jan Grabiec. Rzecznik PO wyjaśnił, że skierowanie celownika w Donalda Tuska nie jest przypadkiem.
Już jesienią udamy się na wybory parlamentarne. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy rządu żyją pytaniem, czy Prawo i Sprawiedliwość po jesiennym głosowaniu utrzyma, czy straci władzę po ośmiu latach. Taką zagwozdkę otrzymali Polacy w sondażu zleconym przez Wirtualną Polskę. Wyniki mogą być niepokojące dla partii rządzącej.
Dziennikarze Gazety Wyborczej donoszą, że siostra Mateusza Morawieckiego była zatrudniona na “fikcyjnym etacie”. Anna Morawiecka pracowała w referacie, który, zgodnie z informacjami Najwyższej Izby Kontroli, nawet nie istniał. Siostra premiera napisała w oświadczeniu, że to "szukanie sensacji".
Portal Wirtualna Polska przeprowadził sondaż dotyczący przedwyborczej debaty z udziałem głównych liderów konkurujących partii. Wyniki były jednoznaczne. Polacy chcą, aby przed wyborami doszło do konfrontacji Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim.
53,4 proc. uczestników sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla „Rzeczypospolitej” uważa, że polski komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powinien podać się do dymisji w związku z kryzysem zbożowym na polskim rynku. Przeciwnego zdania jest zaledwie 17,3 proc. respondentów.