Goniec.pl > Wiadomości > Polacy zadecydowali. Sondaż ws. starcia gigantów nie pozostawia złudzeń
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 23.04.2023 21:01

Polacy zadecydowali. Sondaż ws. starcia gigantów nie pozostawia złudzeń

Jarosław Kaczyński Donald Tusk
Wojciech Olkusnik, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Portal Wirtualna Polska przeprowadził sondaż dotyczący przedwyborczej debaty z udziałem głównych liderów konkurujących partii. Wyniki były jednoznaczne. Polacy chcą, aby przed wyborami doszło do konfrontacji Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim.

Wyniki sondażu mówią jasno. Polacy oczekują przedwyborczego starcia liderów partii

Z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że ponad trzy czwarte Polaków, 76,7 proc., chciałoby oglądać debatę z udziałem głównych liderów partii. Odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 58,6 proc. badanych. Zdecydowaną większość stanowili wyborcy opozycji (79 proc.), następnie Zjednoczonej Prawicy (41 proc.). Starcia pomiędzy liderami oczekuje ponad połowa (54 proc.) wyborców niezdecydowanych.

Na opcję "raczej tak" zdecydowało się 18,1 proc. respondentów. W tym przypadku na pierwszym miejscu znalazła się grupa wyborców niezdecydowanych, stanowiąca aż 33 proc. Na drugim miejscu uplasowali się wyborcy Zjednoczonej Prawicy z wynikiem 21 proc.

Prawie 20 proc. badanych nie widzi sensu organizowania debaty. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 6,8 proc. respondentów. Najwięcej przeciwników debaty było w grupie wyborców Zjednoczonej Prawicy (16 proc.). "Raczej nie" zaznaczyło 12,9 proc. uczestników sondażu. I tutaj również na pierwszym miejscu znaleźli się wyborcy Zjednoczonej Prawicy (22 proc.). Zaledwie 3,6 proc. Polaków nie wie lub trudno im się wypowiedzieć w tej sprawie. Największą grupę stanowili wyborcy niezdecydowani - 9 proc.

Niespodzianka dla grzybiarzy, Polacy już szturmują lasy. Tego nie mogli przewidzieć nawet eksperci

Ponad połowa Polaków zamierza wziąć udział w głosowaniu

Z sondażu United Surveys dla WP wynika, że gdyby wybory miały mieć miejsce w mijający weekend, do urn poszłoby 51,4 proc. Polaków (odpowiedź "zdecydowanie tak" zaznaczyło 42,3 proc. badanych). Głosować nie planuje 46,4 proc. ankietowanych, z czego aż 29,1 proc. zdecydowanie nie zamierza uczestniczyć w wyborach. 2,2 proc. respondentów wciąż się waha.

Na największe poparcie Polaków wciąż może liczyć Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica). Na partię dowodzoną przez Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 33,1 proc. badanych. Jest to wzrost o 0,6 pkt. w stosunku do analogicznego sondażu przeprowadzanego dwa tygodnie temu.

TVP "uczciła" urodziny Donalda Tuska

22 kwietnia Donald Tusk świętował 66 urodziny. W materiale, który został wyemitowany w sobotę, dziennikarze TVP przekonywali, że Polacy nie zamierzają głosować na Platformę Obywatelską, gdyż jej lider jest osobą, która nie budzi zaufania. 

- Brak zaufania do obietnic Donalda Tuska zdaniem komentatorów wynika z jego dotychczasowej działalności politycznej - głosił Konrad Wąż, przypominając, że lider Platformy Obywatelskiej był sceptycznie nastawiony wobec 500 plus. 

Odpowiednio dobrani przez telewizję publiczną rozmówcy zapewniali przed kamerą, że Donald Tusk "wybrał karierę i pieniądze" oraz "stracił zaufanie przez swoje postępowanie". TVP żaliło się również na postawę lidera PO, który notorycznie odmawia zaproszeń do rozmowy. Jak skrzętnie wyliczyły "Wiadomości" TVP, Donald Tusk odrzucił aż 67 zaproszeń do ich studia.

Źródło: wiadomosci.wp.pl