Według byłego szefa Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum Hansa-Lothara Domroese, Władimir Putin nie jest w stanie osiągnąć ogłoszonego przez siebie celu wojskowego, dlatego musi zrezygnować z przejęcia całego terytorium Ukrainy. Niemiecki oficer wskazuje, że Rosja musiałby zaangażować aż 500 tysięcy swoich żołnierzy, by liczyć na zakończenie operacji na okupowanym terytorium.Mijają już ponad dwa tygodnie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Siły Władimira Putina nie odnoszą zakładanych sukcesów, a wręcz przeciwnie, przegrywają ze zdecydowanie bardziej zdeterminowanymi Ukraińcami. Według oficjalnych szacunków Pentagonu Rosjanie stracili aż dziesięć procent swoich zdolności bojowych. Potencjalne dane potwierdził były szef Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO w Brunssum, Hans Lothar Domroese. W jego opinii amerykańskie raporty mogą być odzwierciedleniem rzeczywistości i pokrywać się ze stanem rzeczywistym. - Rosyjskie wojska nie robią żadnego postępu, nawet w Donbasie wciąż toczą się ciężkie walki. Rosja nie zdołała również odnotować sukcesów w stolicy - dodał.
Wołodymyr Zełenski odniósł się do porwania przez Rosjan mera Melitopola Iwana Fedorowa. Prezydent Ukrainy skierował mocne słowa w stronę okupantów, informując, że o ich czynach dowie się opinia publiczna na całym świecie. Wcześniej ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do całego świata, by ten zareagował w odpowiedni sposób na działania strony rosyjskiej. Prezydent Ukrainy postanowił jednocześnie zaapelować do matek żołnierzy armii Władimira Putina.Do dramatycznego zdarzenia doszło w piątek 11 marca na terenie Melitopola w południowo-wschodniej części Ukrainy. Rosyjscy żołnierze porwali mera Iwana Fedrorowa. Do sytuacji odniósł się Wołodymyr Zełenski, który nie oszczędzał słów, wskazując, że powyższy incydent powinien być klasyfikowany jako zbrodnia wojenna przeciwko demokracji. Prezydent Ukrainy obiecał, że zrobi wszystko, by o tej zbrodni dowiedział się cały demokratyczny świat. Chce, by działania Rosjan były kojarzone ze zbrodniczymi czynami popełnianymi przez Państwo Islamskie.- Porwanie burmistrza Melitopolu to zbrodnia wojenna przeciwko demokracji. Zapewniam, że 100 procent ludzi zamieszkujących wszystkie demokratyczne państwa będzie o tym wiedziało. Natomiast działania okupantów z Rosji będą utożsamiane z działaniami terrorystów z ISIS - podkreślił Zełenski.- Rosjanie porwali mera Melitopola - człowieka, który mężnie broni Ukrainy oraz ludzi ze swojej społeczności. Takie działanie pokazuje słabość okupantów. Nie spotkali się z żadnym wsparciem na naszej ziemi, chociaż bardzo na nie liczyli. Latami okłamywali sami siebie, że w Ukrainie na nich czekają, ale nie znaleźli kolaborantów. Dlatego przeszli do nowej formy terroru - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Senat jednogłośnie przyjął nową ustawę o pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Izba wyższa Parlamentu wprowadziła jednak kilka poprawek. Wykreślony został między innymi budzący mieszane uczucia przepis o tak zwanej bezkarności funkcjonariuszy publicznych i przedsiębiorców.W minioną środę Sejm uchwalił wyjątkową ustawę przewidującą specjalne rozwiązania prawne dla uchodźców, którzy znaleźli się na terytorium naszego kraju w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. W piątek została ona jednogłośnie przyjęta przez Senat, który wprowadził jednak kilka poprawek. Uwzględniając zmiany, za jej przyjęciem głosowało 97 senatorów. Ustawa wróci teraz do Sejmu.Podczas pierwszego z piątkowych głosowań nad ustawą, została ona ponownie cofnięta do komisji, które od nowa rozpoczęły nad nią prace. Stało się tak ze względu na to, że większości nie uzyskały jednakowo wnioski o przyjęcie ustawy z poprawkami, o odrzucenie jej w całości, ani o przyjęciu jej bez poprawek.Szczególne kontrowersje wzbudziło głosowanie poprawki zakładającej m.in. wykreślenie przepisu o tzw. bezkarności urzędniczej.Ostatecznie poprawki, które zostały wprowadzone w pierwszym głosowaniu, zyskały aprobatę senatorów, zostając przegłosowane przez większość. Pozostałe poprawki głosowano osobno. Poparcie zyskała m.in. nowa poprawka dotycząca przepisów o tzw. bezkarności, z kolei jej poprzedniczka została wycofana.
Joe Biden ogłosił kolejny pakiet sankcji na Rosję w związku z krytyczną sytuacją tuż za naszą wschodnią granicą. W piątek przedstawił kolejne działania, skutecznie uderzające w tamtejszą gospodarkę. Mają one zmusić Władimira Putina do wycofania swoich sił z terenu Ukrainy. Oprócz embarga na kluczowe produkty potężnymi sankcjami zostali objęci kolejni oligarchowie. Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił w zdecydowany sposób zareagować na niezrozumiałą decyzję Kremla o ataku na inne suwerenne państwo.- Władimir Putin chciał wstrząsnąć fundamentem wolnego świata, ale mocno się przeliczył - to właśnie takich słów użył prezydent USA Joe Biden kilka dni temu podczas swojego orędzia o stanie państwa.Podczas piątkowej konferencji prasowej, prezydent USA ogłosił, że tamtejsza administracja nałoży na Rosję kolejny pakiet sankcji. Ma on zawierać embargo na rosyjską wódkę, owoce morza i diamenty, a także utratę statusu "klauzuli najwyższego uprzywilejowania".
Rosjanie porwali mera Melitopola, Iwana Fedorowa. O zdarzeniu poinformował w piątek w serwisie Telegram doradca szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko. Tamtejsza dyplomacja postanowiła znacząco odpowiedzieć na ten incydent, wzywając świat do natychmiastowej reakcji. Niezwykle niepokojące wieści przekazał w piątek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Za pośrednictwem serwisu Telegram poinformował, że w Melitopolu 10-osobowa grupa okupantów porwała mera miasta Iwana Fedorowa. Mężczyzna miał rzekomo odmówić współpracy z Rosją. Według przekazanych informacji, w czasie porwania nałożono mu na głowę plastikową torbę.- Wrogowie zatrzymali go w miejskim centrum kryzysowym, gdzie zajmował się sprawami dotyczącymi zapewnienia funkcjonowania tego ukraińskiego miasta - przekazał na Telegramie Heraszczenko. Dodał również, że w gabinecie mera znajdowała się ukraińska flaga.According to Advisor to the Minister of Internal Affairs Gerashchenko, via @unian, Russian soldiers today detained Mayor of Melitopol Ivan Fedorov, who refused to cooperate with the occupiers.https://t.co/R9Vo6ONC07— Matti Maasikas (@MattiMaasikas) March 11, 2022
Ukraińska pierwsza dama w wyjątkowo ciepłych słowach zwróciła się do wszystkich krajów, które udzielają wsparcia uciekinierom z Ukrainy. Olena Zełenska za pośrednictwem mediów społecznościowych podziękowała za okazaną dobroć, podkreślając, że uratowani powrócą do kraju z ciepłem w sercach. W poście na Instagramie podkreśliła, że najwięcej Ukraińców znajduje się na terenie Polski. Opublikowała zdjęcie zrobione w naszym kraju.- Wózki na platformach polskich stacji kolejowych. Polki zostawiają je Ukrainkom, bo wiedzą, że przekraczały on granicę tylko z walizkami oraz małymi dziećmi - informuje Olena Zełeńska w swoich mediach społecznościowych. Pierwsza dama zaznacza, że w tych niezwykle ciężkich dniach wsparcie Polaków jest na wagę złota. - Kanapka? Woda? To właśnie takie słowa słyszą wyczerpane Ukrainki, które przebywają na polsko-ukraińskiej granicy. Setki wolontariuszy dyżurują tam, by móc efektownie wspierać potrzebujących, a także nakarmić oraz ogrzać - zaznaczyła. - To właśnie w Polsce jest najwięcej ukraińskich uchodźców, już ponad milion - podkreśliła Zełenska.Dodała jednak, że nie tylko nasz kraj okazał solidarność z zaatakowaną Ukrainą. - Również Słowacja, Rumunia, Węgry, Mołdawia pokazały, że są nie tylko graniczącymi z nami sąsiadami, a prawdziwie bratnimi narodami - dodała.
Donald Tusk, będąc gościem programu "Fakty po Faktach" w TVN24, skomentował piątkowe orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej i szef Europejskiej Partii Ludowej chwalił go za wypowiedziane słowa i podkreślił, że ten bez wątpienia stanął na wysokości zadania. - Dobrze się stało, że wyszedł poza ten szablon Prawa i Sprawiedliwości i dzisiaj bez wątpienia stanął na wysokości zadania - mówił.W piątek 11 marca doszło do specjalnego posiedzenia posłów i senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W czasie spotkanie swoje orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Dodatkowo doszło do zdalnego połączenia z przywódcą Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim, a także szefem NATO, Jensem Stoltenbergiem.W spotkaniu wziął udział również Donald Tusk, który w skomentował wystąpienie Andrzeja Dudy, nie szczędząc mu pochwał. Szef PO podkreślił, że "było dobre". - Długo czekałem na niektóre słowa dotyczące fundamentów bezpieczeństwa Polski, czyli i NATO, i przede wszystkim Unii Europejskiej. Dobrze się stało, że prezydent - niezależnie od tego, co się czasem dzieje w jego partii - wyszedł poza ten szablon PiS-u i dzisiaj bez wątpienia stanął na wysokości zadania - przekazał Tusk.Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda oświadczył, że dla naszego kraju równie ważna jest obecność w NATO, jak również w strukturach Unii Europejskiej. Wszystko dlatego, że są to bo niekwestionowane fundamenty naszego bezpieczeństwa, a także "polska racja stanu".Donald Tusk podkreślił, że w obliczu niezwykle ciężkiej sytuacji tuż za naszą wschodnią granicą, spory polityczne muszą zejść na drugi plan.- W sprawie bezpieczeństwa Polski i agresji Rosji na Ukrainę wszyscy mamy poczucie niewymuszonej jedności. To było bardzo odczuwalne na tej sali - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24.- Nie zniknęły podziały polityczne, nie zniknęła historia ostatnich lat, ale w obliczu tej tragedii, tego wielkiego ryzyka także dla Polski, kiedy mówimy o sprawach absolutnie fundamentalnych, ta codzienna polityka blednie - dodał były premier.
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka spotkali się w piątek, by porozmawiać o wzajemnym wsparciu obu państw. Z najnowszych informacji wynika, że Rosja przekaże Białorusi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. W zamian Łukaszenka zapewni Rosjanom nowoczesne technologie rolnicze.O planowanej wizycie prezydenta Białorusi Alaksandr Łukaszenka na Kremlu poinformował w czwartek Reuters, powołując się państwową białoruską agencję prasową Biełta. Prezydenci mieli dyskutować o wzajemnych stosunkach, a także o sankcyjnej współpracy gospodarczej oraz sytuacji w regionie i na Ukrainie.
Wojna w Ukrainie. Senat USA przegłosował właśnie ustawę przeznaczającą prawie 14 mld dolarów pomocy dla Ukrainy i sojuszników w regionie. Pieniądze trafią głównie na wsparcie militarne, pomoc humanitarną oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO.Wojna w Ukrainie sprawiła, że państwa demokratycznego Zachodu musiały zrewidować swoje wydatki i w geście solidarności przeznaczyć część z nich na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. Bezprecedensowe wsparcie zatwierdził m.in. amerykański Senat, który w obliczu rosyjskich zapędów imperialnych hojnie obdaruje Ukrainę i pozostałe państwa regionu.
Wojna w Ukrainie. Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba spotkał się dziś w Warszawie ze swoim polskim odpowiednikiem ministrem Zbigniewem Rauem oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Polityk podziękował Polakom za opiekę nad uchodźcami, a także wyraził wdzięczność za zaangażowanie polskich polityków w działania na rzecz pomocy Ukrainie.Polska od początku wojny w Ukrainie aktywnie angażuje się w wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu zbrojnego oraz otoczenia opieką uchodźców zza wschodniej granicy. Od jakiegoś czasu głośno popieramy również starania ukraińskich władz o wstąpienie do Unii Europejskiej.Wsparcie Wołodymyra Zełenskiego i jego administracji jest doceniane przez naszych sąsiadów, którzy nieraz dawali temu wyraz w publicznych wypowiedziach i wpisach w mediach społecznościowych.Istotne wydaje się to być zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń, czyli wycofywania się niektórych państw UE z poparcia akcesu Ukrainy i klęski negocjacji z Federacją Rosyjską.
Wicepremier Ukrainy ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna udzieliła osobistego wywiadu portalowi Onet. W rozmowie polityczka ponowiła nieustające prośby władz ukraińskich o przyjęcie kraju do Unii Europejskiej. Jej zdaniem, wielu państwom zachodnim brakuje wciąż odwagi w stawieniu czoła reżimowi Władimira Putina, ale to na ich barkach może dziś spoczywać przyszłość Ukrainy.Wojna w Ukrainie sprawiła, że głośno, jak nigdy wcześniej, zaczęto ponownie mówić o przystąpieniu kraju do Unii Europejskiej i ewentualnym stowarzyszeniu z NATO. Choć ukraińskie władze domagają się głośno podjęcia ostatecznych decyzji, Zachód waha się, czy przyjmować do swojej Wspólnoty partnera skonfliktowanego z potężną Rosją.Oczywiście, pewne symboliczne kroki zostały podjęte po tym, jak Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie Ukrainy do UE, mimo tego coraz głośniej słychać głosy takich krajów jak Niemcy czy Holandia, które hamują proces, zwracając uwagę na powstające wokół niego zagrożenia.Jednak zdaniem wicepremier Ukrainy, Olgi Stefaniszynej, skończył się czas na udział w "słownych akrobacjach". Polityczka domaga się wzięcia odpowiedzialności za swoje decyzje przez liderów zachodnich demokracji, oskarżając ich o słabość względem agresywnej Rosji.
Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Faktem zabrał głos na temat dalszych losów konfliktu w Ukrainie. Były prezydent był daleki od optymizmu i przyznawał, że "po Putinie spodziewa się najgorszego". Zdaniem polityka Rosjanin jest zdolny nawet "przeprowadzić atak rakietowy na Kijów, [...] aby osiągnąć swój cel".Aleksander Kwaśniewski zaznaczył, że sytuacja w Ukrainie wciąż pozostaje bardzo dynamiczna. W przeciwieństwie do polityków Prawa i Sprawiedliwości, nie pokłada nadziei w dzisiejszej wizycie Kamali Harris w Polsce ani w rozmowach pomiędzy Dmytro Kułebą a Siergiejem Ławrowem.
Znany kanadyjski snajper przybył na Ukrainę, gdzie razem z kolegami zasili szeregi powołanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Legionu Międzynarodowego. - Ludzie są bombardowani, ponieważ chcą być Europejczykami, a nie Rosjanami - ocenił weteran wojen w Afganistanie i Iraku. Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił pod koniec lutego, że stworzy międzynarodowy legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy. Do Międzynarodowego Batalionu Ukrainy wciąż dołączają ochotnicy z różnych krajów, a wśród nich Wali - popularny snajper z Kanady.
Ukraińska armia pojmała siedmiu rosyjskich jeńców, którzy wzięli udział w konferencji prasowej w Kijowie. Mężczyźni przeprosili naród ukraiński za dokonane zbrodnie i wystosowali apel do przywódców Rosji, aby zaprzestali "bezsensownej i podstępnej" wojny. Oprócz tego, wezwali swoich kolegów do złożenia broni i nazwali samych siebie "faszystami".To już kolejny raz, gdy pojmani żołnierze armii Władimira Putina skomentowali wojnę w Ukrainie z rosyjskiego punktu widzenia i skrytykowali przywódcę swojego kraju. Wcześniej podobnego czynu dopuścili się trzej jeńcy, którzy wezwali Rosjan do powstania przeciwko dyktatorowi.
Agencja Ukrinform podała w mediach spolecznościowych, że w nocy ze środy na czwartek lotnictwo Federacji Rosyjskiej zbombardowało przedmieścia miasta Sumy i wsi Bytycia na północnym wchodzie Ukrainy. Do nalotu doszło także w Ochtyrce, gdzie zginęły trzy osoby.Rosyjskie lotnictwo kontynuuje niszczycielskie bombardowania obiektów cywilnych. Tylko podczas nalotów w nocy z 8 na 9 marca zginęło przynajmniej 27 osób. Kolejna doba również nie jest spokojna dla Ukraińców.
Witalij Kliczko skomentował środowe bombardowanie szpitala dla dzieci w Mariupolu. Mer Kijowa stwierdził, że najmłodsi są tymi ofiarami, z którymi najtrudniej się pogodzić. - Jeśli nie chcecie więcej oglądać takich obrazów, nie możecie odwracać wzroku. Musicie skończyć wojnę Putina - zaapelował.Witalij Kliczko jest jednym z tych bohaterów, którzy postanowili pozostać w swojej ojczyźnie i stanąć do walki z rosyjskim okupantem. Były mistrz pięściarski, a obecnie mer Kijowa, od początku wojny w Ukrainie na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji i apeluje do społeczności międzynarodowej o wsparcie Ukrainy.W ostatnim wywiadzie udzielonym amerykańskiej stacji CNN Kliczko zapewniał, iż jest gotów zmierzyć się z ofensywą Rosjan, choć przyznawał, że sytuacja w kraju jest dramatyczna. Najnowsze nagranie, zamieszczone na Twitterze sportowca, tylko potwierdza te słowa.
W czwartek 10 marca rozpocznie się oficjalna wizyta Kamali Harris w Polsce i w Rumunii. Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych poruszy ważne kwestie w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy. Dodatkowo jeden z podjętych tematów będzie dotyczył przekazania polskich samolotów MiG-29.W czasie telefonicznego briefiengu z dziennikarzami przedstawiciele Białego Domu przekazali oficjalne informacje dotyczące dwudniowej wizyty Kamali Harris w Polsce i Rumunii. Wspólne rozmowy mają dotyczyć trzech zasadniczych kwestii.Mowa o wzmocnieniu obronności wszystkich członków NATO (w tym również poprzez dodatkowe dostosowanie rozmieszczenia wojsk Sojuszu), nakładaniu kolejnych pakietów sankcji na Rosję oraz efektywnym wspieraniu okupowanej Ukrainy. W związku z tym ostatnim tematem, strona amerykańska oczekuje dalszych rozmów na temat ewentualnego przekazania poradzieckich myśliwców. Jeden z tamtejszych urzędników jasno stwierdził, że choć ogłoszona we wtorek propozycja polskiego MSZ, dotycząca bezpłatnego przekazania samolotów Stanom Zjednoczonym w zamian za sprzedaż używanych samolotów z USA, jest dla Waszyngtonu nie do przyjęcia, to rozmowy, które trwały już od pewnego czasu, będą kontynuowane.
Prezydent Ukrainy zwrócił się do swoich rodaków podczas środowego przemówienia. Podkreślił, że poziom zagrożenia znajduje się na maksymalnym poziomie. Wzmocnił również determinację Ukraińców, podkreślając, że wydarzenia minionych dwóch tygodni pokazują, że nie poddadzą się bez walki. W środę 9 marca Wołodymyr Zełeński przemówił do swojego narodu. Prezydent w swojej wypowiedzi podkreślił, że poziom zagrożenia jest maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni Ukraińcy pokazali, że się nie poddadzą.- Trwa czternasty dzień naszego ogólnonarodowego zjednoczenia. Kontyngent inwazyjny wprowadził do naszego kraju już niemal, wszystkich kogo zbierali pod granicami. Zagrożenie jest owszem maksymalne, ale równie maksymalna jest nasza mobilizacja. U nich jest tylko sprzęt, u nas jest naród - powiedział.
Ukraińska partia Sługa Narodu potwierdziła, że ich kraj nie pójdzie na ustępstwa w sprawie roszczeń terytorialnych wysuwanych przez Federację Rosyjską. Ugrupowanie zdając sobie sprawę z komplikacji przy wchodzeniu w szeregi NATO, wpadło na interesujący pomysł. Chodzi o gwarancje dla Ukrainy. Wojna na terytorium Ukrainy znacząco wpłynęła współczesne realia. Tamtejsza partia Sługa Narodu zakomunikowała, że NATO nie jest aktualnie gotowe do przyjęcia Ukrainy w swoje szeregi. W związku z tym postanowiono poszukać alternatywy dla Paktu Północnoatlantyckiego. Jak wskazują członkowie partii, Ukraina potrzebuje trwałego układu o bezpieczeństwie gwarantowanego przez USA, Turcję i innych sąsiadów Kijowa.Ukraińcy podkreślają, że nie zgodzą się na żadne ustępstwa terytorialne na rzecz Rosji, w tym oddania okupowanego Krymu i samozwańczych separatystycznych republik w Donbasie.- Nie akceptujemy ultimatów. Nie oddamy terytoriów - można przeczytać w oświadczeniu.
Unijne źródła podają, że przyjęto nowy pakiet sankcji wobec Rosji oraz Białorusi. Mają one związek z barbarzyńską inwazją obu państw na terytorium Ukrainy. Wiele wskazuje na to, że powinny zostać formalnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej jeszcze w środę.Bezprecedensowa agresja na Ukrainę niesie za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji dla kraju agresora - Rosji. Jedno z unijnych źródeł poinformowało PAP o tym, że ambasadorowie państw UE przyjęli nowy, rygorystyczny pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę.Nowe sankcje mają uderzyć szczególnie w sektor bankowy. Potwierdza to wykluczenie trzech białoruskich banków z systemu SWITF. Dodatkowo na listach sankcyjnych mają się znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Sankcje mają również zawierać zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.
Do nietypowej, zarazem kuriozalnej sytuacji doszło w jednej z gnieźnieńskich parafii. Ksiądz zdecydował się przyjąć potrzebujących Ukraińców pod swój dach, jednak wcześniej postawił konkretne wymagania. Warunki, jakie postawił, są po prostu absurdalne.Dramatyczna sytuacja na terenie Ukrainy zmusiła sporą liczbę obywateli tego kraju do ucieczki przed wojną oraz jej tragicznymi skutkami. Wielu z nich trafiło do naszego kraju, gdzie otrzymali niezbędną pomoc oferowaną przez miliony Polaków. Jak się okazuje, niektóre osoby zdecydowały się na bezczelną selekcję uchodźców, informując, że pomogą jedynie tym wybranym. Idealnym przykładem może być ksiądz jednej z gnieźnieńskich parafii, który postawił ciekawe warunki, zanim kogokolwiek przyjmie pod swój dach.
Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson w dosadnych słowach skomentował wojnę w Ukrainie. Polityk odniósł się do zachowania władz rosyjskich, podkreślając, że poprzez atak wojskowy złamały one fundamentalne zasady prawa międzynarodowego. Dodał również, że nie widzi możliwości powrotu do normalnych relacji.Rosyjska inwazja na terytorium Ukrainy wywołała prawdziwą burzę, nie tylko na kontynencie europejskim, ale również na całym świecie. W opinii Borisa Johnsona było to w pełni świadome, a co za tym idzie perfidne złamanie prawa międzynarodowego.Brytyjski premier w rozmowie z PAP przekazał, że nawet porażka Władimira Putina nie sprawi, że Federacja Rosyjska stanie się demokratycznym i przewidywalnym państwem.- Nie jest naszym zadaniem próbować zmieniać Rosję, decydować o tym, jaka ma być Rosja. Naszym zadaniem jest zapewnienie, że jesteśmy zjednoczeni i przeciwstawiamy się agresji, pomagając Ukrainie. I że Putin poniesie porażkę w tym przedsięwzięciu – podkreślił Johnson.Polityk dodał również, że wychodzenie w przyszłość, a przede wszystkim próba uprzedzenia konsekwencji tej porażki odwraca uwagę od bieżącego, a zarazem podstawowego celu, jakim jest niezwłoczna pomoc Ukrainie.- To, co mamy zrobić, to zapewnić, że pozostanie on politycznie izolowany, że ekonomicznie będzie pod ogromną presją i będziemy kontynuować obecne wsparcie dla Ukrainy - zaznaczył brytyjski premier.
Milion dolarów to cena, którą może zapłacić ukraiński koncern Ukroboronprom za każdy wykradziony lub zdobyty samolot rosyjskich sił powietrznych. Maszyna musi być jednak w pełni sprawna. O tym niezwykle ciekawym pomyśle poinformował we wtorek ukraiński deputowany Dawyd Arachamia.- Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych - poinformował ukraiński deputowany Dawyd Arachamia.Polityk dodał również, że wciąż obowiązuje propozycja odnosząca się do kradzieży rosyjskich śmigłowców będących w stanie używalności. W tym przypadku koncern Ukroboronprom zobowiązał się do zapłaty wynoszącej pół miliona dolarów.
Trwa kolejny dzień rosyjskiej agresji wymierzonej w Ukrainę. Chociaż udało się w końcu przeprowadzić udaną ewakuację Mariupola, to z miasta uciekło zaledwie 5 tysięcy osób. Rosjanie w tym czasie starają się ratować swoją gospodarkę.Poniżej relacja "na żywo" z najważniejszych wydarzeń dot. wojny w Ukrainie.13:58 PGNiG: Sąd Apelacyjny w Sztokholmie oddalił skargę Gazpromu na korzystny dla PGNiG wyrok Trybunału Arbitrażowego z marca 2020 r. (dotyczył cen gazu w kontrakcie jamalskim). Sąd określił ją jako "bezzasadną".13:50 Słowacki rząd dał zielone światło do stacjonowania w kraju do 2100 żołnierzy NATO. Teraz ostateczna decyzja leży po stronie parlamentu. W skład grupy mają wchodzić żołnierze z Czech, Niemiec, USA, Holandii, Polski i Słowenii.13:42 Lokalne władze potwierdziły, że minionej doby na skutek bombardowań w obwodzie żytomierskim śmierć poniosły dwa noworodki i jedno starsze dziecko. Bilans ofiar śwmiertelnych to 9 osób.13:30 Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełeńskiego, powiedział w wywiadzie z z portalem "Ukraińska prawda", że jego zdaniem rosjanie przeprowadzili już kilkanaście prób zamachu na prezydenta Ukrainy.13:24 Unia Europejska podjęła decyzję o zaprzestaniu dostarczania banknotów Euro na Białoruś.13:20 PKN Orlen zaktualizował limity, w ramach których można jednorzaowo zatankować. Koncern prosi również, aby nie tankować "na zapas" co pozwoli przywrócić odpowiednie zapasy na stacjach zaopatrywanych przez Orlen.13:15 Problemy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Na skutek działań wojennych ucierpiała linia przesyłowa w kierunku elektrowni, dlatego jest ona obecnie odcięta od zasilania. Zasilanie awaryjne jest w stanie podtrzymać systemy chłodzące paliwo przez 48 godzin. Po tym czasie temperatura zacznie wzrastać do poziomów powyżej poziomu bezpieczeństwa.13:05 Do gdańskiego urzędu pracy do tej pory zgłosiło się już 130 pracodawców, którzy wyrazili chęć na zatrudnienie uchodźców z Ukrainy.12:52 Wiceminister Paweł Szefernaker podziękował w Sejmie samorządom niezależnym i organizacją pozarządowym za pomoc uchodźcom. Jest to pierwszy tego typu głos z obozu rządzącego.12:42 Kamala Harris będzie dyskutowała wzmocnienie wschodniej flanki NATO i pomoc dla uchodźców z Ukrainy nie tylko z władzami Polski. Wiceprezydent USA odwiedzi również Rumunię.12:30 Kreml oficjalnie oświadczył, że Stany Zjednoczone obecnie "prowadzą wojnę gospodarczą" z Rosją.12:18 Ukraińska partia Sługa Narodu (partia prezydenta Zełenskiego) potwierdziła, że ich kraj nie pójdzie na ustępstwa w sprawie roszczeń terytorialnych wysuwanych przez Federację Rosyjską. Ugrupowanie zdając sobie sprawę z komplikacji przy wchodzeniu w szeregi NATO, wpadło na interesujący pomysł. Chodzi o gwarancje dla Ukrainy. 12:15 Osoby, które dołączyły do tzw. międzynarodowego legionu przy ukraińskiej armii, w razie konieczności otrzymają ukraińskie obywatelstwo.11:50 Prezydent Ukrainy dodał również, że wojska rosyjskie mają za zadanie jedynie "atakować, zabijać i niszczyć".11:49 - Trwa czternasty dzień naszego ogólnonarodowego zjednoczenia. Kontyngent inwazyjny wprowadził do naszego kraju już niemal wszystkich kogo zbierali pod granicami. Zagrożenie jest owszem maksymalne, ale równie maksymalna jest nasza mobilizacja. U nich jest tylko sprzęt, u nas jest naród - powiedział przed chwilą prezydent Ukrainy Wołodymr Zełeński.11:45 Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy trwa również w Sejmie. Część zebranych rzeczy trafi prosto na granicę polsko-ukraińską.Przypominamy, że do piątku w Sejmie trwa zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Wierzę, że agregaty prądotwórcze przydadzą się na granicy i zachęcam do udziału w akcji, a także do dywersyfikacji przekazywanej pomocy. Bądźmy solidarni.🇵🇱🇺🇦 pic.twitter.com/87rcAPGZaf— Andrzej Grzegrzółka (@AndrGrzegrzolka) March 9, 2022 11:28 Poznaliśmy szczegóły nowego pakietu sankcji wobec Rosji i Białorusi.11:18 Jutro do Polski przyleci Kamala Harris, a jej wizyta oficjalnie rozpocznie się w czwartek. Amerykańska wiceprezydent ma w planach rozmowy zarówno z premierem Mateuszem Morawieckim, jak i prezydentem Andrzejem Dudą.11:12 BBC informuje, że armia ukraińska przejęła rosyjską bazę wojskową w obwodzie charkowskim. Rosyjscy żołnierze mieli uciekać z bazy pozostawiając na miejscu większość sprzętu bojowego.11:10 Rzecznik rosyjskiego MSZ: Celem operacji specjalnej w Ukrainie nie jest obalenie ukraińskiego rządu11:00 USA podjęły decyzję o przesłaniu do Polski dodatkowego sprzętu wojskowego10:44 Według zestawienia przygotowanego przez Spotify, obecnie w Polsce najpopularniejsze są podcasty dotyczące sytuacji międzynarodowej i rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Podium przedstawia się następująco: "Raport o stanie świata" Dariusza Rosiaka, podcast Ośrodka Studiów Wschodnich, oraz "Po prostu wschód" Piotra Pogorzelskiego.10:33 Prezydent Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu kolejnej rozmowy z premierem Kanady.Talked to my friend @JustinTrudeau about 🇺🇦🇨🇦 defense cooperation and how to increase sanctions pressure on Russia. Agreed on further diplomatic steps. Canada stands with Ukraine. We feel it every day.— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 9, 2022 10:25 W Koszalinie nieznani sprawcy użyli ciężkiego sprzętu do zniszczenia Pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym.10:17 Dzisiaj powinno dojść do ewakuacji ludności cywilnej z aż 10 miejscowości okupowanych przez wojska rosyjskie.⚡️Ukraine expects temporary ceasefire to evacuate civilians from 10 cities on March 9.The routes include Enerhodar and Mariupol to Zaporizhzhia, from Sumy to Poltava, from Izium to Lozova, from Volnovakha to Pokrovsk, from Vorzel, Borodianka, Bucha, Irpin, and Hostomel to Kyiv.— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 9, 2022 10:08 Ukraiński Parlament zamieścił listę korporacji, które wczoraj ogłosiły zawieszenie/zamknięcie swojej działalności na rosyjskim rynku.Компанії, котрі 8 березня оголосили, що залишають ринок РФ pic.twitter.com/twAqhZ8Wzh— Верховна Рада України (@verkhovna_rada) March 9, 2022 10:01 - Siły rosyjskie otwierają ogień do autobusów wypełnionych ludźmi oraz do pieszych podczas ewakuacji, dlatego zwracamy się z apelem o pilne otworzenie korytarzy humanitarnych, pozwalających na bezpieczną ewakuację z objętych ostrzałem terenów - alarmuje Viktoria Gudova z SOS Wiosek Dziecięcych Ukraina. Organizacja podkreśla, że na terenach, na których prowadzone są najbardziej intensywne działania wojenne, przebywa nawet 4 miliony dzieci.09:50 Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uderza w NATO. Według resortu to działania Sojuszu doprowadziły do "punktu krytycznego" w konflikcie z Rosją. 09:45 Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli: Jest zgoda ambasadorów krajów członkowskich UE na wprowadzenie czwartego pakietu sankcji wobec Rosji.09:36 Poznaliśmy szczegóły planowanego spotkania ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji.09:29 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oświadczyła, że utraciła dostęp do danych z systemu monitorowania promieniowania na terenie elektrowni w Czarnobylu. Obecnie jedyny kontakt z elektrownią możliwy jest drogą mailową.09:17 Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko: Trwa ewakuacja kobiet i dzieci z Buczy, Hostomela i Irpienia.Civilian evacuation from Bucha, Hostomel, Irpin, now. Women and children only.— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 9, 2022 09:10 Były dowódca wojsk lądowych, gen. Waldemar Skrzypczak, ocenił w TVN24 obecny stan rosyjskiego wojska. Generał stwierdził, że na ten moment armia okupanta nie ma możliwości, aby przeprowadzić skuteczny atak na Kijów.09:01 Reuters: Rosja ostrzega Zachód, że przygotowuje odpowiedź na sankcje gospodarcze. Ma być ona "szybka, przemyślana i drażliwa dla adresatów". 08:52 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych szacuje, że Rosjanie mogą dołączyć do inwazji ok. 800 poborowych z nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza.08:40 Chiński Czerwony Krzyż zadeklarował pomoc humanitarną dla Ukrainy w wysokości 5 milionów juanów (ok. 800 tysięcy złotych).08:32 Stany Zjednoczone nie wprowadzą embarga na import uranu z Rosji, gdyż stanowiłoby to poważny problem energetyczny. Rosja, Kazachstan i Uzbekistan są głównymi dostawcami uranu do USA. Warto zaznaczyć, że Stany Zjednoczone same nie przetwarzają uranu.08:20 Agencja Fitch ponownie obniżyła rating Rosji, tym razem do poziomu C. Specjaliści z agencji podkreślają, że Rosja jest o krok od niewypłacalności.08:11 "The Washington Post" powołuje się na niezależny sondaż przeprowadzony wśród rosyjskich obywateli w pierwszym tygodniu wojny w Ukrainie. Według niego 46% respondentów zdecydowanie popiera inwazję na terytorium Ukrainy, natomiast ok. 23% zdecydowanie jej nie popiera.08:01 Do bojkotu rosyjskiego rynku w końcu dołącza również McDonald's. Amerykańska sieć restauracji typu fast food zamknie 850 restauracji działających na terenie Federacji Rosyjskiej.08:00 Olena Zełenska opublikowała list otwarty do mediów. Żona prezydenta Ukrainy zdecydowała się opisać cierpienie ukraińskich dzieci07:49 Universal Music Group zawiesza wszystkie operacje biznesowe na ternie Federacji Rosyjskiej. UMG jest największym na świecie wydawcą muzyki.07:40 Andrzej Duda w nocy przedstawił stanowisko Wołodymyra Zełeńskiego w sprawie ostatnich ataków Rosjan na obszary cywilne.Zdaniem @ZelenskyyUa Rosjanie nie mają teraz potencjału do kolejnego frontalnego ataku. Zamiast tego terroryzują cywilów bezlitośnie bombardując wsie i miasteczka. Rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację Obrońców Ukrainy. Kto może niech Ich wspiera!🇵🇱🤝🇺🇦— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 8, 2022 07:39 Według organizacji humanitarnej "Save the children" wśród 2 milionów uchodźców, którzy od początku wojny opuścili Ukrainę, znajduje się aż 800 tysięcy dzieci.07:30 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji potwierdziło, że dojdzie do spotkania szefów dyplomacji rosyjskiej i ukraińskiej. Siergiej Ławrow i Dmytro Kuleba staną naprzeciwko siebie 10 marca w Turcji.07:23 Embargo UE na rosyjską ropę i gaz może utkwić w martwym punkcie. Przeciwny całemu rozwiązaniu ma być Viktor Orban. Premier Węgier chce zawetować takie rozwiązanie.07:09 Bardzo wymowny transparent pojawił się w Rydze tuż naprzeciwko rosyjskiej ambasady.Рига. Навпроти російського посольства у Латвії. pic.twitter.com/ckJlTCc4nU— Еспресо (@EspresoTV) March 8, 2022 06:57 Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie w stan oskarżenia byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera. Rzeczniczka prokuratury wyjaśnia, że chodzi o "Zbrodnie przeciwko ludzkości z Międzynarodowego Prawa Karnego".06:55 Ministerstwo Zdrowia: w polskich szpitalach hospitalizowanych jest obecnie 700 dzieci z Ukrainy.06:50 W związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w pobliżu elektrowni atomowych w Ukrainie, Polska Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną w Polsce.@PAAtomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Stale monitorujemy sytuację radiacyjną w kraju. pic.twitter.com/Sm1fDtQnM4— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 9, 2022 06:48 - O ile w ogóle takowe trwają, to ja nie biorę udziału w negocjacjach dotyczących przekazania polskich samolotów wojskom Ukrainy. Potwierdzam jednak usilne zabiegi i presję ze strony władz ukraińskich, które domagają się zamknięcia przestrzeni powietrznej, a przynajmniej umożliwienia podjęcia walki w powietrzu oraz z obiektami wroga w tej przestrzeni - Bartosz Cichocki, ambasador RP w Kijowie, w rozmowie z "Onetem".06:40 Minister energetyki Ukrainy ujawnił bardzo niepokojące praktyki rosyjskich żołnierzy w elektrowni atomowej w Zaporożu. Obsługa elektrowni ma być poddawana torturom, które prowadzą do wymuszenia konkretnych deklaracji, które dalej Moskwa może wykorzystać w szeroko zakrojonych działaniach propagandowych.06:34 Straż Graniczna udostępniła najnowsze dane dotyczące uchodźców z Ukrainy. Od początku rosyjskiej agresji do naszego kraju miało trafić już 1,27 miliona osób.06:28 W nocnych nalotach przeprowadzonych przez Rosjan na Sumy i Ochtrykę zginęło co najmniej 21 cywilów. Wśród ofiar są również dzieci.06:20 Jak donosi rosyjska agencja RIA Novosti, prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Decyzja Putina sprowadza się do zakazu eksportu wybranych towarów.06:16 Ukraiński koncern państwowy Ukroboronprom zadeklarował nagrodę w wysokości w wysokości miliona dolarów amerykańskich za każdy przechwycony samolot rosyjski, który będzie nadawał się do użytku. Warto zaznaczyć, że obowiązuje też stawka o połowę niższa za każdy rosyjski śmigłowiec zdatny do użytku.06:12 Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że Rosja wycofała dwie batalionowe grupy bojowe z Ukrainy. Powodem miały być zbyt duże straty poniesione w walce.06:10 Trwają naloty w Kijowie, Żytomierzu, Czernihowie i Wasylkowie. Mieszkańcy proszeni są o pozostanie w schronach przeciwlotniczych.06:05 Bank Centralny Rosji wprowadził dla podległych banków zakaz sprzedaży tzw. twardych walut klientom. Ustalono również limit wypłat z kont dewizowych (10 tys. dolarów). W przypadku wypłat większych sum będą one automatycznie zamieniane na ruble po aktualnym kursie. Ekonomiści twierdzą, że może to doprowadzić do rozkwitu czarnego rynku wymiany walut.
Już dziś Komisja Europejska może ogłosić swoje rozwiązanie odnoszące się do ograniczenia importu rosyjskiego gazu aż o dwie trzecie. Niedobór ma zostać zrekompensowany za pomocą energii odnawialnej. O szeroko zakrojonych planach, które mają znacząco uderzyć w gospodarkę Federacji Rosyjskiej, poinformował "Financial Times".Zbrojna inwazja Rosji na terytorium Ukrainy wywołała prawdziwą lawinę sankcji, które są wymierzone w stronę agresora. Ciekawą alternatywę dla importu rosyjskiego gazu ma przedstawić we wtorek Komisja Europejska.Frans Timmermans, który w strukturach unijnych jest odpowiedzialny za Zielony Ład uważa, że UE mogłaby importować zdecydowanie więcej skroplonego gazu ziemnego z takich krajów jak m.in. Egipt, Katar, a nawet z Australii. W międzyczasie można gwałtownie zwiększyć produkcję energii odnawialnej, a dodatkowo zmniejszyć popyt dzięki środkom ulepszającym wydajność.
Stany Zjednoczone chcą w znaczący sposób wspomóc zaatakowaną Ukrainę. Kongres przygotowuje wielomiliardowy pakiet pomocowy, który ma skutecznie uderzyć w imperialistyczne zapędy Władimira Putina.Amerykanie chcą w mocny sposób uderzyć we Władimira Putina i całą Rosję. Oprócz zasądzenia pokaźnego pakietu sankcji zdecydowano się na widoczne wsparcie okupowanej Ukrainy.W opinii Kongresu należy wysłać Putinowi wyraźny sygnał poprzez ustalenie pakietu pomocowego dla Ukrainy, a tym samym pokazanie, że cały świat stoi po stronie zaatakowanego państwa.W związku z tym amerykańscy demokraci przygotowują wyjątkowy pakiet pomocy dla poszkodowanej Ukrainy. Ma on mieć wartość ponad 12 mld dolarów i ma zostać przeznaczony zarówno na pomoc humanitarną, jak i wojskową - poinformowała agencja prasowa DPA, powołując się na lidera większości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera.
- Rozmontować machinę wojenną Putina w pokojowy sposób można jedynie poprzez sankcje - takie słowa padły z ust Mateusza Morawieckiego podczas porannej konferencji prasowej. Polski premier zaapelował do europejskich przywódców o zakończenie handlu gazem i ropą ze stroną rosyjską.We wtorkowy poranek odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Szef polskiego rządu w ostrych słowach wypowiadał się o działaniach Kremla, a także apelował o wzmocnienie sankcji wobec Rosji.Morawiecki ma dziś w planach wizyty w Wielkiej Brytanii, a także Norwegii, gdzie wspólnym tematem ma być odpowiednie wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Dodatkowo przywódcy będą debatować na temat potencjalnych sankcji wymierzony w Rosję.- To uderzenie, żeby miało być skuteczne, musi być mocne, zdecydowane i szczelne. Takie, które będzie kosztowało Rosję bardzo dużo - przekazał premier.Dodał również, że zbrodnicze działania mające na celu realizację rosyjskich planów, odbijają się na ludności cywilnej okupowanej Ukrainy.- Władimir Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi, zniszczmy tę jego machinę wojenną, która pozwala mu mordować niewinnych ludzi. To jest nasz podstawowy cel - powiedział Morawiecki. Szef rządu zaapelował również o zakończenie handlu gazem i ropą między Rosją a Europą.- Będę rozmawiał o odcięciu Rosji od finansowania, poprzez sprzedaż ropy, którą można zastąpić w innych krajach, sprzedaż gazu, który też można zastąpić - zapowiedział.
Pierwsza Dama, Agata Kornhauser Duda zwróciła się z gorącym apelem do rosyjskich kobiet. W tym celu wykorzystała Dzień Kobiet, czyli jedno z najpopularniejszych świąt w Federacji Rosyjskiej. - Niech wystąpią jako matki, żony i córki rosyjskich żołnierzy przeciwko dalszemu rozlewowi krwi - wezwała.Agata Kornhauser Duda zwróciła się do kobiet na całym świecie. Podkreśliła, że nie mogą pozostać obojętne na to, co dzieje się na terytorium Ukrainy. - Wojna z dnia na dzień pochłania coraz więcej ofiar, także wśród ludności cywilnej. - zaznaczyła Pierwsza Dama.Przemówienie zostało udostępnione w poniedziałek 7 marca przez Kancelarię Prezydenta za pośrednictwem Twittera. Agata Duda zaapelowała, by skutecznie wykorzystać przypadający we wtorek Dzień Kobiet, żeby zwrócić uwagę rosyjskich kobiet na działania mające na celu zatrzymanie rosyjskiej agresji na Ukrainę.