Rejestracja na szczepienia osób w wieku 40-59 lat ma rozpocząć się na początku kwietnia. To efekt nowych elementów rządu, które weszły w skład narodowego programu szczepień na drugi kwartał 2021 roku. Po zaszczepieniu większości osób powyżej 60. roku życia przyszedł czas na kolejną grupę.
W czwartkowy poranek, 1 kwietnia Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował na antenie RMF FM o otwarciu zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 40-60 lat, które w styczniu wyraziły gotowość przyjęcia preparatu.
W czwartek, 1 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2021, który ze względu na trwającą pandemię koronawirusa odbywa się za pośrednictwem internetu. Główny Urząd Statystyczny poinformował w niedzielę, że zaledwie po czterech dniach, w tym dwóch świątecznych spisał się już pierwszy milion obywateli.
Projekt ustawy przygotowanej przez resort klimatu, który został opublikowany chwilę przed Wielkanocą, zawiera nowy podatek. Polacy powinni zapoznać się z daniną, jaka ma zostać wprowadzona. Mowa o opłacie produktowej, która zakłada doliczanie przez sprzedawcę kwoty do plastikowych oraz styropianowych rzeczy.Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal Fakt w związku z nowym podatkiem do tworzyw sztucznych, w których często kupuje się jedzenie oraz napoje, sprzedawca będzie mógł doliczyć opłatę o wysokości maksymalnie 1 złotego. Projekt ustawy został już opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Polacy z niecierpliwością oczekują na ponowne odmrożenie gospodarki. Lockdown daje się we znaki przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy skarżą się, że ich biznesy wielkimi krokami zbliżają się do granicy bankructwa. Rząd nie zamierza jednak rezygnować z surowych zasad.
Polski rząd podjął decyzję o przedłużeniu okresu trwania aktualnych obostrzeń w całej Polsce, które wynikają z potrzeby ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pierwotnie miały one obowiązywać do 9 kwietnia. Według nowych ustaleń potrwają co najmniej do 18 kwietnia.
Wybuch epidemii może doprowadzić do ujawnienia lub pogłębienia istniejących wcześniej podziałów i rozdźwięków w społeczeństwie, o czym głośno mówi przepracowany personel szpitali. W wielu placówkach na terenie kraju brakuje wolnych łóżek, aparatury ratującej życie oraz przede wszystkim - wykwalifikowanych pracowników. Braki kadrowe w ochronie zdrowia odbijają się na pielęgniarkach, które zmuszane są do nieustannej pracy ponad własne siły.
W sieci pojawiło się nawet specjalne wydarzenie pt. „Narodowa blokada schodów Jarosława”. „Jarek, zabrałeś nam wolność, my zabierzmy ci rocznicę” - czytamy na Facebooku. Przedsiębiorcy są sfrustrowani obecną sytuacją - przez lockdown i narzucane przepisy spadają im dochody, często muszą zamykać biznesy prowadzone od lat. Mają dość, dlatego 10 kwietnia swój udział na placu Piłsudskiego zadeklarowały już setki osób.
Polacy już się nie mogą doczekać nadchodzących wakacji, jednak zdaniem ekspertów musimy przygotować się do odpoczynku w cieniu pandemii. Dr Bartosz Fiałek w rozmowie z portalem abczdrowie.pl stwierdził, że na „normalność" sprzed pandemii będziemy musieli poczekać jeszcze ponad rok. Jednocześnie zaznaczył, że ryzyko zakażenia się koronawirusem, podczas przebywania na świeżym powietrzu, jest mniejsze niż chodzenie po galeriach handlowych czy sklepach. Czy możemy mieć więc nadzieję, że turyści będą mogli spokojnie wypoczywać np. na plażach czy nad jeziorami?
Przedsiębiorcy do wielu miesięcy zmagają się z trudami prowadzenia firm w trakcie pandemii. Część z biznesów w związku z rządowymi restrykcjami pozostaje zamknięta od października ubiegłego roku. Prowadzący małe i średnie przedsięwzięcia mówią dość i kierują apel do premiera.
Prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych, stwierdził w Popołudniowej rozmowie w RMF FM, że noszenie maseczek na dworze nie ma sensu. Członek Rady Medycznej przy premierze komentował wprowadzone dzisiaj, nowe przepisy pandemiczne.
Jak wynika z informacji przekazanych przez portal Money premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski analizują, czy obostrzenia powinny być zdejmowane regionalnie. Temat ten był poruszany podczas ostatnich posiedzeń Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że ma nadzieję, że Narodowy Program Szczepień pozwoli Polakom zbliżyć się do upragnionego przełomu. Przełom ten „może w najbliższych tygodniach doprowadzić do tego, że wreszcie na przełomie maja i czerwca będzie można znaczną część gospodarki odmrażać”.
Izolacją domową zostają objęte osoby, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem, potwierdzone wykonaniem testu. Chorzy, którzy nie trafiają do izolatorium bądź do szpitala są zobowiązani do pozostania w miejscach zamieszkania. Jeśli nie mają takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne kierują ich do wyznaczonego ośrodka.
Maseczki mają powstrzymywać rozprzestrzenianie się koronawirusa, jednak pojawia się coraz więcej głosów, że powinno się anulować nakaz ich noszenia na świeżym powietrzu. Pytanie w tej sprawie podczas dzisiejszej konferencji prasowej otrzymał również minister zdrowia.
Od przyszłego poniedziałku w życie wchodzi pierwsza transza poluzowanych obostrzeń. W 11 województwach (z wykluczeniem śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, opolskiego i wielkopolskiego) dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej wracają do nauki w trybie hybrydowym.Dodatkowo ponownie będzie można korzystać z usług fryzjerów, kosmetyczek i tatuażystów. Oczywiście we wszystkich miejscach pełniących takie usługi muszą być przestrzegane ścisłe zasady reżimu sanitarnego.Podczas ostatniej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiadał, że w kolejną środę poznamy plany na stopniowe luzowanie kolejnych obostrzeń. Wiele osób miało nadzieję, że oznacza to "odmrożenie" jeszcze przed majówką. Według ustaleń dziennikarzy RMF FM tak się jednak nie stanie.Nieoficjalne doniesienia wskazują na to, że do końca majówki nie zajdą już żadne zmiany w obostrzeniach. Reporter Krzysztof Berenda poinformował, że rząd nie dopuszcza takiej możliwości.[EMBED-243]Powodów takiej decyzji ma być co najmniej kilka. Po pierwsze, w szpitalach wciąż przebywa wielu chorych wymagających hospitalizacji. Znaczna poprawa w tej kwestii może nastąpić dopiero w terminie do kilkunastu dni.Po drugie, rząd dmucha na zimne przed zdecydowanym otwarciem programu szczepień. Do 9 maja większość chętnych Polaków ma otrzymać już skierowania na przyjęcie pierwszej dawki preparatów ochronnych. Brak poluzowania obostrzeń ma w pewnym stopniu zagwarantować, że harmonogram nie ulegnie zmian przez kolejne duże liczby zakażeń.Wszystko wskazuje więc na to, że kolejna pula restrykcji zostanie zniesiona dopiero po 4 maja. Na co możemy wówczas liczyć? Minister zdrowia zaznaczał, że chciałby w pierwszej kolejności przywrócić funkcjonowanie instytucji kultury.Bardzo możliwy będzie również powrót do nauczania hybrydowego większej liczby roczników szkolnych. Minister edukacji podkreślił ostatnio, że chciałby aby wszyscy uczniowie wrócili do szkół jeszcze w obecnym roku szkolnym.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Minister zdrowia podał wstępny termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzuLichtman ujawnił, co stało się na przedostatnim spotkaniu z Krawczykiem. Padła wyjątkowa prośbaOd 9 maja nowa zmiana w systemie szczepień na COVID-19
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili mnóstwo ważnych informacji dotyczących planu luzowania obostrzeń w Polsce, który będzie realizowany w maju. Bardzo istotne zmiany dotyczyć mają funkcjonowania sklepów i galerii handlowych, co zapewne ucieszy wielu Polaków.
Podczas wczorajszego wywiadu premier Mateusz Morawiecki udzielił informacji na temat nowej kwoty wolnej od podatku, która ma zacząć obowiązywać w Polsce wraz z nadejściem Nowego Ładu planowanego przez rząd. Niestety nie ma dla nas dobrych wieści. Wcześniej mówiło się, że może ona zostać ustalona na 30 tysięcy złotych. Premier wątpi, aby się to udało. Przedstawił bardziej realne scenariusze.