Goniec.pl > Polska > Marian Banaś właśnie potwierdził. Wpłynął wniosek o uchylenie jego immunitetu
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 30.07.2021 11:51

Marian Banaś właśnie potwierdził. Wpłynął wniosek o uchylenie jego immunitetu

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Piotr Molecki/East News

Potwierdziły się zapowiedzi Zbigniewa Ziobry w sprawie Mariana Banasia. Prokurator Generalny już od jakiegoś czasu informował o tym, że będzie prowadził czynności mające przyczynić się do uchylenia immunitetu prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Dzisiaj tj. 30 lipca do NIK wpłynęło pismo wysłane przez Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie.

Za pośrednictwem mediów społecznościowych Marian Banaś potwierdził, że Elżbieta Witek przesłała do NIK pismo w sprawie uchylenia jego immunitetu. Teraz prezes NIK będzie mógł odnieść się do całej sprawy.

Warto przypomnieć, że uchylenie immunitetu ma umożliwić postawienie Marianowi Banasiowi zarzutów prokuratorskich. Śledczy zarzucają prezesowi NIK składanie fałszywych oświadczeń majątkowych. Uważają, że zaniżył w deklaracjach podatkowych za lata 2015-2020 przychody z dzierżawy kamienicy w Krakowie.

Jest pismo w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi

Zdaniem prokuratury Marian Banaś naraził Skarb Państwa na stratę ponad 50 tys. zł z należnego podatku dochodowego. Śledczy twierdzą też, że prezes NIK miał też nakłaniać Dyrektora Administracji Skarbowej w Krakowie do bezprawnego ujawnienia mu informacji na temat czynności, które w jego sprawie prowadziły Centralne Biuro Antykorupcyjne i kontrola podatkowa.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

– Jak wynika z ustaleń prokuratury, Marian Banaś zaniżył wartość posiadanych zasobów finansowych w każdym z 10 oświadczeń majątkowych skontrolowanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, które składał w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2019 r. jako szef Służby Celnej, szef Krajowej Administracji Skarbowej, minister finansów i prezes Najwyższej Izby Kontroli. Wysokość zaniżonej kwoty sięgała nawet 550 tys. zł. Ponadto Marian Banaś zataił w oświadczeniach majątkowych inwestycję w dzieło sztuki - rzeźbę włoskiego artysty i dochód osiągnięty z jej sprzedaży. Za podanie nieprawdy w oświadczeniach o stanie majątkowym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności – poinformowała Prokuratura Krajowa.

Wcześniej zatrzymano już Jakuba Banasia – syna prezesa NIK – wraz żoną. Małżeństwo przebywało wówczas na krakowskim lotnisku po powrocie z wakacji. Postawiono im już zarzuty prokuratorskie. Kolejnym zatrzymanym był Tadeusza G. – dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Twiter; RMF24