Goniec.pl
Rząd w Polsce

Facebook.com/kancelaria.premiera

Boże Ciało nie będzie wyglądać tak, jak oczekiwali Polacy. Wiele obostrzeń potrwa do 5 czerwca

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Majko

Udostępnij:

Wczoraj w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie łagodzenia obowiązujących w kraju restrykcji sanitarnych, wprowadzonych w ostatnich tygodniach z powodu wysokiego zagrożenia epidemicznego. Rząd wyznaczył również granice obowiązywania nowych przepisów.

Zapisy w nowym rozporządzeniu mają pozostać w mocy do 5 czerwca 2021 roku, co oznacza, że obejmą również tegoroczne święto Bożego Ciała. W związku z tym prawdopodobnie czerwcowy długi weekend spędzimy jeszcze w częściowym lockdownie, choć wielu Polaków liczyło na całkowite zniesienie uciążliwych obostrzeń.

Rząd opublikował nowe rozporządzenie w Dzienniku Ustaw

W opublikowanym rozporządzeniu znalazły się zapisy, dotyczące łagodzenia części obowiązujących w kraju restrykcji. Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 4 maja do szkół wróciły dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a działalność wznowiły również m.in. galerie handlowe.

Z kolei od 8 maja ponownie otwarte zostaną obiekty noclegowe, a od 15 maja klientów w ogródkach restauracyjnych będą mogły przyjmować lokale gastronomiczne. Przedsiębiorcy ci jednak wciąż muszą stosować się do surowego reżimu sanitarnego, a ich działalność jest częściowo ograniczona.

Zawarte w rozporządzeniu postanowienia pozostaną w mocy do 5 czerwca, co oznacza, że obejmą również długi czerwcowy weekend. W czwartek 3 czerwca przypada bowiem tegoroczne święto Bożego Ciała, które jest ustawowo wolne od pracy.

[EMBED-243]

W związku z tym, w czasie przedłużonego weekendu zarówno obiekty hotelarskie, jak i lokale gastronomiczne będą prowadzić częściowo ograniczoną działalność. Obowiązujące restrykcje wymagają od przedsiębiorców m.in. dostosowania liczby obsługiwanych klientów do wyznaczonych limitów.

Właściciele obiektów noclegowych będą mogli jednocześnie zapełnić w swoich placówkach nie więcej, niż 50 proc. dostępnych miejsc. Wciąż zamknięte pozostaną również hotelowe restauracje oraz strefy spa&wellnes.

Również lokale gastronomiczne, choć od 29 maja będą mogły wpuszczać klientów również do swoich wnętrz, zmuszone będą przestrzegać limitu zajętości miejsc do 50 proc. wszystkich dostępnych stolików, a także wytycznych, dotyczących reżimu sanitarnego i zachowywania bezpiecznego dystansu społecznego.

W reżimie sanitarnym działać będą również otwarte niedawno galerie handlowe, a kina i teatry będą mogły organizować wydarzenia jedynie na świeżym powietrzu, przy zachowaniu bezpiecznych odległości wśród publiczności.

Nowe rozporządzenie nie zezwoliło z kolei na wznowienie działalności m.in. klubów nocnych i dyskotek, które pozostaną zamknięte przynajmniej do 5 czerwca. Do tego czasu nie otworzą się również kasyna oraz inne punkty zwiazane z hazardem. 

  • Zenek Martyniuk w żałobie. Stracił teściową

  • Ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przywilej dla zaszczepionych

  • Widz obraził dziennikarzy TVP Info

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >
Sąsiadka rodziny zaalarmowała służby

Wiadomości

Zawiadomiła służby, bo w mieszkaniu obok płakały dzieci. Nagle zmarła ich mama

Czytaj więcej >
Seniorka wypadła z okna

Wiadomości

Dolnośląskie: 81-latka wypadła z okna domu seniora. Nie żyje

Czytaj więcej >