Goniec.pl
Mateusz Morawiecki

Pawel Wodzynski/East News

Rząd przygotował projekt zmian w przepisach dotyczących zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych. Przewidziano wysokie kary

16 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Zdaniem ekspertów na przełomie sierpnia i września w Polsce może pojawić się czwarta fala koronawirusa. Specjaliści od wielu tygodni podkreślają, że jej przebieg zależy od wielu czynników – między innymi wskaźnika szczepień oraz dyscypliny w społeczeństwie. Rząd przygotowuje już zmiany w przepisach, które mają pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Szykuje ostrzejsze zasady kwarantanny oraz kary sięgające nawet 30 tysięcy złotych.

W związku z nadchodzącą czwartą falą koronawirusa polski rząd zaczyna już przygotowywać się do ewentualnego skoku zakażeń, który można zaobserwować już, w niektórych krajach europejskich. Od połowy lipca wzrost zachorowań na COVID-19 odnotowuje się między innymi w Grecji oraz Hiszpanii.

obrady sejmu

Kaczyński ma zmartwienie, a Tusk może świętować. Najnowsze wyniki sondażowe

CZYTAJ DALEJ

Jak donosi portal Wirtualna Polska, politycy chcą mieć możliwość szybkiej odpowiedzi na ewentualny dynamiczny wzrost zarażeń koronawirusem, dlatego rząd szykuje surowe kary, które jednak mają mieć „charakter prewencyjny”. Wysokie grzywny mają grozić osobom, które będą podawały nieprawdziwe lub niekompletne informacje podczas wywiadu epidemiologicznego. Mogą wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych.

Polski rząd chce się zabezpieczyć przed czwartą falą koronawirusa

Doniesienia prasowe wskazują na to, że rząd bardzo poważnie podchodzi do zagrożenia, jakie niesie czwarta fala koronawirusa. Zmiany w przepisach mają dotyczyć również metod działań sanepidu. Zgodnie z nowym projektem ustawy inspektorzy będą mieli możliwość wydłużenia czasu domowej izolacji z 21 do nawet 30 dni.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do zmian będą musieli się przygotować także Polacy, którzy będą chcieli podróżować jesienią. Turystom wracającym z krajów zdominowanych przez alertowe mutacje koronawirusa służby sanitarne będą mogły narzucić „indywidualny nadzór epidemiologiczny”.

– Inspektor będzie mógł wystąpić do lekarza sprawującego opiekę nad osobą zakażoną o przedłużenie hospitalizacji lub izolacji w warunkach domowych do czasu poddania tej osoby badaniom mającym na celu wykluczenie zakażenia – czytamy w projekcie.

O ewentualne obostrzenia zapytany już został rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz jak na razie nie udzielił konkretnej odpowiedzi, ale zapewnił, że jeszcze „przed wrześniem możemy usłyszeć pewną mapę drogową”. Dodał też, że resort nadal opracowuje odpowiednie rekomendacje i zaznaczył, że zebrania sztabów kryzysowych już trwają.

Na pewno w jakiejś formie restrykcje się pojawią i na pewno będzie wymagane przedstawienie chociażby certyfikatu ze szczepieniem czy też certyfikatu wykonanego testu, czy certyfikatu, że jesteśmy ozdrowieńcem przy wejściu w różne miejsca, czy to do urzędów, sklepów, na pływalnie, czy boiska. Pewnie limity osób, które będą mogły wchodzić, spadną, a co za tym idzie uprzywilejowane będą te osoby, które będą posługiwały się certyfikatami – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez Radio ZET.

Czwarta fala koronawirusa w Polsce – czego się spodziewać?

Wciąż nie wiadomo, jaki przebieg będzie miała czwarta fala koronawirusa w Polsce, natomiast większość ekspertów zgadza się co do tego, że wzrost zachorowań na COVID-19 może wystąpić na przełomie sierpnia i września. Podobnie jak we wcześniejszych przypadkach pojawiły się różne przewidywania.

Według najczarniejszych scenariuszy poziom nowych zakażeń może wynieść nawet 14-15 tysięcy dziennie. Eksperci wielokrotnie zaznaczają też, że sytuacja może znacznie się różnić regionalnie, co ma związek z zainteresowaniem szczepieniami przeciw COVID-19. Więcej konkretnych wiadomości polski rząd najprawdopodobniej przekaże pod koniec wakacji. Warto przypomnieć, że niektóre uczelnie ogłosiły już powrót do stacjonarnego trybu nauczania.

Kto to powiedział: Kukiz czy Kaczyński? Prawidłowa odpowiedź na szóste pytanie każdego wprawia w osłupienie

Pytanie 1 z 6

O Antonim Macierewiczu: "Jak na razie ten minister to chyba jeden z najlepszych ministrów, jakich pamiętam od '89 roku"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Usiadł w autobusie obok młodej kobiety i ją znokautował. Policja wydała komunikat

  • Mocne uderzenie w Kukiza podczas festiwalu. Organek zmienił tekst piosenki

  • Rząd już wyszykował wyższe kary dla kierowców. Minister podał daty

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Msza

Wiadomości

Zaczęło się dziś rano. Liczenie wiernych w kościołach w całej Polsce

Czytaj więcej >
Straż pożarna wypadek

Wiadomości

Warmińsko-mazurskie: Śmiertelny wypadek drogowy pod Olsztynem. Kierowca zginął na miejscu

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Podlasie: We wsi Dubiny odnaleziono zwłoki niemowlęcia. Trwa ustalanie przyczyn tragedii

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Dolny Śląsk: Poszedł na grzyby i nie wrócił. W lesie znaleziono zwłoki 76-letniego mężczyzny

Czytaj więcej >
Sejm

Wiadomości

PiS wnosi o zmianę regulaminu Sejmu. Członkowie opozycji: "Boi się, że przegra głosowanie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Ks. Isakowicz-Zaleski zdradził kulisy działalności o. Rydzyka. Dochodziło do nadużyć

Czytaj więcej >