Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego
Monika Majko
Monika Majko 17.08.2021 08:16

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Jakub Kaminski/East News

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Zmienia ona przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu „rażącego naruszenia prawa” bez względu na czas, który minął od jej wydania.

Nowa ustawa została uchwalona w czerwcu, a prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sobotę 14 sierpnia 2021 roku. Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy, że u podstaw nowego prawa stoi „potrzeba zapewnienia zaufania obywateli do państwa i realizacji zasady pewności prawa”.

- Możliwość podważenia decyzji władz publicznych nie może być nieograniczona czasowo - tłumaczyli przedstawiciele resortu.

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego

W myśl nowych przepisów decyzja administracyjna wydana na przykład z rażącym naruszeniem prawa nie będzie nieważna, jeśli od dnia jej ogłoszenia lub doręczenia upłynęło 10 lat i wywołała ona nieodwracalne skutki prawne.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

W takim przypadku będzie jednak możliwe, by orzec, że wydano ją z naruszeniem prawa, ale tylko w przypadku, gdy od decyzji lub jej ogłoszenia nie upłynęło 30 lat. Po tym czasie wszczynanie postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji nie będzie wszczynane.

Postępowania wszczęte po upływie 30 lat i niezakończone przed dniem wejścia w życie nowych przepisów zostałyby umorzone z mocy prawa. Do toczących się spraw administracyjnych ma być z kolei stosowane prawo w nowym brzmieniu.

Izraelski minister spraw zagranicznych jest oburzony wprowadzoną w Polsce nowelizacją Kpa

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego będzie miała kluczowe znaczenie w sprawach tzw. dzikiej reprywatyzacji. Ustawa oburzyła m.in. izraelskiego ministra spraw zagranicznych, Jair Lapida, według którego Polska zaaprobowała „niemoralną, antysemicką ustawę”.

- Nie boimy się antysemickich gróźb i nie mamy zamiaru przymykać oczu na haniebne postępowanie antydemokratycznego rządu polskiego - napisał szef izraelskiej dyplomacji.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: RMF24/Onet

Tagi: Rząd