Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jacek Sasin jedną z osób, które mają zażegnać kryzys ws. Turowa
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 15.06.2021 17:18

Jacek Sasin jedną z osób, które mają zażegnać kryzys ws. Turowa

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
East News Jakub Kaminski

We wtorek 15 czerwca, rząd zobowiązał Jacka Sasina oraz innych ministrów do tego, by rozwiązali z Czechami w drodze ugody spór o kopalnię w Turowie. Obowiązek spoczął też na ramionach Michała Kurtyki, Konrada Szymańskiego oraz Zbigniewa Raua. To bardzo odpowiedzialne zadanie w perspektywie polityki zagranicznej naszego kraju.

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka, minister ds. UE Konrad Szymański oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zostali zobowiązali przez rząd do rozwiązania z Czechami w drodze ugody sporu o kopalnię w Turowie.

Decyzja Rady Ministrów w sprawie zakończenia sporu z Republiką Czeską wokół Kopalni Węgla Brunatnego Turów, z którą wiąże się rola Jacka Sasina, została przekazana przez Centrum Informacyjne Rządu.

Jacek Sasin wraz z innymi ministrami został wyznaczony do zakończenia sporu z Republiką Czeską

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Informacyjne Rządu Jacek Sasin oraz pozostali ministrowie otrzymali zadanie, które będzie wymagało „podjęcia wzmożonej współpracy i wszelkich możliwych działań w celu zakończenia sporu z Republiką Czeską zgodnie z interesem politycznym Polski”.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska uchwałę ws. współpracy na rzecz zakończenia sporu z Republiką Czeską wokół Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Sprawa dotyczy postępowania, które jest prowadzone przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i ma związek również z wykonaniem dotychczasowych i przyszłych postanowień, a także wyroku, oraz rozwiązania sporu na drodze ugody z Republiką Czeską.

Jacek Sasin w centrum sportu z Czechami

Rząd podjął decyzję, że Jacek Sasin znajdzie się w centrum sportu z Republiką Czeską po tym, jak nasi sąsiedzi zwrócili się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ukaranie Polski grzywną w wysokości 5 mln euro dziennie za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

– Czechy wniosły do Trybunału o zasądzenie zapłaty przez Polskę kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za niewykonanie obowiązku natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów w pobliżu czeskiej granicy – czytamy na Twitterze TSUE.

TSUE 21 maja przychylił się do wniosku Czech i oświadczył, że Polska ma nakaz natychmiastowego wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sporu o tę kopalnię.

– Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych – wyjaśniła wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta.

Jak tłumaczą Czesi, decyzja o pozwie była konieczna, by chronić środowisko naturalne na terenie kraju naszych sąsiadów. Warto przypomnieć, że kopalnia i elektrownia Turów są częścią spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Polsat News

Tagi: Rząd