Muzeum II Wojny Światowej przekazało przełomowe informacje wprost z Westerplatte. Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, podczas prac archeologicznych doszło do niebywałego odkrycia - w ręce badaczy trafiła “Putiłówka”.
Tragedia podczas porannych ćwiczeń wojskowych. Nie żyje młody żołnierz, który miał zaledwie 35 lat. Wojskowy zmarł porannego rozruchu fizycznego. Mimo uzyskania szybkiej pomocy, nie udało się uratować mu życia. Wojsko złożyło rodzinie zmarłego wyrazy głębokiego współczucia. Trwa ustalanie szczegółowych okoliczności tego smutnego zdarzenia.
Już niedługo 230 tys. osób dostanie specjalne pismo. Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej. Wezwanie otrzymają nie tylko młodzi mężczyźni, ale także kobiety i starsze osoby. Konsekwencją jego zlekceważenia będzie niemała kara.
Polskie służby specjalne zidentyfikowały i namierzają sprawcę ataku na polskiego żołnierza Mateusza Sitka, do którego doszło pod koniec maja na granicy z Białorusią – donosi RMF FM. Wojskowy został raniony nożem, zmarł po kilku dniach walki o życie w szpitalu.
Do skandalicznych scen doszło na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Wyczółki, gdzie grupa młodzieży wdała się w awanturę z polskimi żołnierzami. Jeden z nich miał nawet zostać oblany piwem. Sprawą zajęła się policja.
“W nocy z niedzieli na poniedziałek zaobserwowano intensywną aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej” - poinformowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Tym samym poderwane zostały polskie i sojusznicze samoloty.
Żołnierze, którzy wracali z pracy na polsko-białoruskiej granicy zaliczyli groźny wypadek. Według Dowództwa Generalnego Sił Zbrojnych RP, trzech żołnierzy zostało poszkodowanych. Kierowca wojskowego pojazdu musiał zareagować, by uniknąć zderzenia z osobówką.
Wieczorem w piątek 21 czerwca Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że w związku z obserwowaną aktywnością Federacji Rosyjskiej i uderzeniami rakietowymi na cele w Ukrainie, poderwano polskie i sojusznicze statki powietrzne.
We poniedziałek 17 czerwca doszło do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia z udziałem żołnierza Wojska Polskiego. Wojskowy z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego został poważnie ranny w trakcie szkolenia z pracy bojowej w Zegrzu Pomorskim. Na miejscu zdarzenia lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wojsko wydało w tej sprawie komunikat.
W nocy z czwartku na piątek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. "To kolejna bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce" - podano w komunikacie.
W najbliższą środę 12 czerwca punktualnie o godzinie 12.00 w całej Polsce zawyją syreny policyjnych radiowozów. Służby przekazały wyjątkowy powód w specjalnym komunikacie, który opublikowano we wtorek nad ranem.
- Nie można zapominać o tym, że to właśnie w jednostce śp. Mateusza Sitka doszło do incydentu, w którym żandarmeria skuła kajdankami żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze - powiedział w rozmowie z portalem Goniec.pl poseł Suwerennej Polski, Sebastian Kaleta. Polityk odniósł się tym samym do kwestii śmierci polskiego żołnierza na granicy z Białorusią i nagrania ze sprawcą ataku.
1. Warszawska Brygada Pancerna wydała apel w związku ze śmiercią polskiego żołnierza, zaatakowanego 28 maja przy granicy z Białorusią. Znana jest już data i miejsce pogrzebu 21-letniego szer. Mateusza Sitka. W związku z tym wojsko zwróciło się do mediów ze specjalną prośbą. Chodzi o rodzinę zmarłego.
Podchorąży Szymon Masarski zaginął w 2022 roku. Od tego czasu trwały jego poszukiwania, które zakończyły się dwa lata później, gdy na terenie jednostki odkryto ciało. Dopiero teraz udało się jednak ustalić jego tożsamość.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w nocy o kolejnym poderwaniu polskich i sojuszniczych statków powietrznych. Wszystko w związku ze zmasowanym atakiem ze strony Rosji, który objął całe terytorium Ukrainy, w tym również obwody graniczące z Polską. - To była bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce - podkreślono w komunikacie.
W czwartek 6 czerwca media obiegła tragiczna wiadomość o śmierci polskiego żołnierza, który został raniony nożem przez migranta na granicy polsko-białoruskiej. - Żądamy, aby władze Białorusi ustaliły tożsamość tego mordercy i wydały go polskim organom ścigania - oświadczył Radosław Sikorski, szef polskiego MSZ. Co wiadomo o sprawcy?
Nie żyje polski żołnierz raniony na polsko-białoruskiej granicy. Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo dotyczące jego zabójstwa prowadzi obecnie Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Dodano, że ”od początku w tej sprawie prowadzone były bardzo intensywne czynności procesowe”.
Nie żyje polski żołnierz, który został ugodzony nożem przez migranta na granicy polsko-białoruskiej. Informację przekazało w czwartek po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Mundurowy walczył o życie co najmniej od 28 maja, kiedy wiceszef MSWIA poinformował o ataku.
Rosja po raz kolejny uderzyła z potężną siłą na terytorium Ukrainy. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu w nocy z soboty na niedzielę polskich oraz sojuszniczych statków powietrznych. - Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację - przekazano.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych 7 maja w komunikacie wydanym po godzinie 16.00 poinformowało, że polskie myśliwce MiG-29 przechwyciły wczoraj rosyjski samolot. To nie pierwsza taka sytuacja w ciągu ostatnich dni. Do podobnego incydentu doszło także 3 maja. Przekazano szczegóły.
W ciągu najbliższych godzin na drogach w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim pojawiać się będą kolumny pojazdów wojskowych. Sztab Generalny Wojska Polskiego wydał specjalny komunikat w tej sprawie. - Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze - podkreślono.
Sztab Generalny Wojska Polskiego opublikował we wtorek 30 kwietnia ważny komunikat. Po majówce kierowców nie powinien zdziwić widok wojskowych pojazdów na polskich drogach. W dniach 4-6 maja planowane jest przemieszczanie kolumn. Dotyczyć będzie trzech województw. Przekazano szczegóły.
Podlasie: niedaleko granicy polsko-białoruskiej doszło do wypadku wojskowej ciężarówki. W związku z obrażeniami do szpitala trafiło aż siedmioro żołnierzy. Żandarmeria Wojsko poinformowała, że pojazd wjechał do rowu.
Sztab Generalny szykuje poważne reformy w Wojsku Polskim. W wywiadzie udzielonym na antenie Polskiego Radia 24 szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła zapowiedział, że chodzi przede wszystkim o rezerwistów, którzy jego zdaniem stanowić będą "zasadniczy podmiot ewentualnej wojny".
W ciągu 10 tygodni Wojsko Polskie w całej Polsce przeprowadzi serię dobrowolnych sobotnich szkoleń z cyklu „Trenuj z wojskiem”. Będzie można poznać podstawy pierwszej pomocy, nauczyć się obsługi broni, a także poćwiczyć rzucanie granatem. To już piąta edycja wydarzenia.
Jak przekazano w czwartek 25 kwietnia na profilu Wojska Obrony Terytorialnej, podczas pełnienia służby na granicy polsko-białoruskiej zmarł jeden z żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił w mediach społecznościowych konkurs na nazwę dla nowych polskich myśliwców F-35, które w Polsce mają się pojawić w 2026 roku. Wśród zgłaszanych propozycji największą popularnością cieszyły się posty proponujące nazwę „Orzeł 1” - inspirowaną popularnym animowanym serialem “Kapitan Bomba”. Wojskowi nie zakwalifikowali jej jednak do finału konkursu.
Wojsko zachęca absolwentów szkół średnich i kusi niemałymi pieniędzmi. W okresie wakacyjnym Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenia w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Każdy, kto ukończy miesięczny kurs, może liczyć na ekwiwalent w wysokości 6000 zł brutto. Przekazano szczegóły.