Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > 230 tysięcy Polaków dostanie wezwanie. Jeśli się nie stawisz, możesz ponieść poważne konsekwencje
Krzysztof Górski
Krzysztof Górski 08.11.2024 19:34

230 tysięcy Polaków dostanie wezwanie. Jeśli się nie stawisz, możesz ponieść poważne konsekwencje

wezwanie
Fot. goniec.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi przygotowania do kwalifikacji wojskowej, w związku z czym do Polaków trafiają stosowne wezwania. Pismo otrzyma aż 230 tys. osób i nie chodzi tutaj tylko o młodych mężczyzn. Ci, którzy nie stawią się przed komisją, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Kwalifikacja wojskowa 2025. Do kogo trafią wezwania?

W myśl obowiązujących przepisów wezwania do udziału w kwalifikacji wojskowej trafiają do Polaków poprzez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Dokumenty muszą zostać dostarczone do wszystkich osób co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem. Jeśli ktoś, ze względu na ważne okoliczności nie będzie mógł pojawić się przed komisją, powinien zawiadomić o tym lokalny samorząd.

ZOBACZ: Nagły zwrot akcji w sprawie Marszu Niepodległości. Zapadła decyzja, czegoś takiego nie było od lat

Zakaz dotyczy bezwzględnie wszystkich mieszkańców. Tego nie będą mogli zrobić 11. listopada Antycyklon Zayyan nad Polską. Specjaliści od pogody nie mają dobrych informacji

Te osoby stawią się przed komisją

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku odbywać się będzie w tym samym terminie na terenie całego kraju i potrwa przez okres trzech miesięcy. Wezwania otrzyma 230 tys. osób.

Termin ogłoszenia kwalifikacji wojskowej na terytorium państwa wyznacza się na dzień 20 stycznia 2025 r. Czas trwania kwalifikacji wojskowej ustala się na okres od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r.  - zapowiada MON.

W tym czasie w poszczególnych Wojskowych Komendach Uzupełnień stawiać się będą potencjalni kandydaci do służby w Wojsku Polskim. Każda z osób otrzyma jedną z czterech możliwych kategorii:  A, B, D oraz E. Ustawowo obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają:

  • mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia
  • osoby, które wcześniej nie stawiły się na komisję w określonym terminie i miejscu, niezwłocznie po ustaniu przeszkody do stawienia
  • osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, gdy skończyły 19 lat 

Co istotne, wezwane mogą zostać również kobiety, jeśli mają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a także osoby “pełnoletnie zainteresowane” (w tym kobiety) do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od kwalifikacji i wykształcenia.

To grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej

Warto wiedzieć, że udział w kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowy. Niestawienie się bez usprawiedliwienia, pociąga za sobą nieprzyjemne następstwa prawne. Może to grozić "grzywną w celu przymuszenia". W poważniejszych przypadkach możliwe jest doprowadzenie takiej osoby przez policję. Warto jednak pamiętać, że wezwanie nabiera mocy prawnej dopiero, kiedy zostanie doręczone. Jeśli nie trafi do właściwych rąk, to konsekwencje nie zaistnieją.

Według art. 681 pkt. 1 ustawy o obronie Ojczyzny, osoba, która nie stawia się na kwalifikację wojskową lub odmawia przedstawienia wymaganych dokumentów podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny.