Goniec.pl

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Klienci PKO BP powinni uważać. Tak działają oszuści

7 Lutego 2023

Autor tekstu:

Dawid Szczurek

CSIRT KNF wydało ostrzeżenie przed oszustami dla osób korzystających z usług PKO BP. Internetowi przestępcy, dzięki specjalnie przygotowanym stronom, uzyskują dostęp do kont klientów. Bank podzielił się wskazówkami, które pomóc mają w rozpoznaniu działania oszustów.

CSIRT KNF ostrzega Polaków

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego, w skrócie CSIRT KNF, wydał specjalny komunikat dotyczący oszustw w sieci.

– Ostrzegamy klientów PKO BP przed fałszywymi stronami bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy na spreparowanych stronach próbują wyłudzać loginy i hasła do konta. Zachowajcie szczególną ostrożność i pamiętajcie o dokładnym weryfikowaniu adresu strony waszego banku – czytamy we wpisie.

Przygotowane w odpowiedni sposób strony, mają w zamiarze oszustów wyglądać jak witryny banku PKO BP. Jak dostrzega serwis spiderweb.pl, cyberprzestępcy w swoim działaniu pomyśleli o każdym szczególe. Dodali nawet komunikat ostrzegający przed oszustwami, który wprowadzić ma zamieszanie w głowach klientów, odwiedzających podejrzaną stronę.

Adres witryny zawiera jedynie część prawdziwego, a więc "ipko", w pozostałym zakresie kompletnie różniąc się od oryginalnego. Kliknięcie linku otrzymany na mailu, bądź też w reklamę wyświetloną w trakcie przeglądania stron internetowych, skutkuje otwarciem się znajomego okienka do logowania. Wpisanie haseł otwiera cyberprzestępcom drogę do opróżnienia naszego konta bankowego.

Jak zdemaskować oszustów?

Komunikat ostrzegający klientów przed działalnością internetowych złodziei został opublikowany również przez sam bank. Dotyczy on wiadomości, wysyłanych przez oszustów, które przypominają maile z wyciągiem okresowym.

Załącznik w nich zawarty automatycznie otwiera niebezpieczne oprogramowanie. – Nie otwieraj go, nie klikaj też w linki w tego rodzaju e-mailach. Możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem – ostrzega PKO BP.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oszustwem? Bank radzi, by skupiać się na błędach językowych. – Sprawdzaj, kto jest nadawcą i adresatem wiadomości. Zastanów się też, czy na pewno powinieneś ją dostać. Zwracaj uwagę na błędy językowe – mogą wskazywać, że masz do czynienia z oszustwem – czytamy w ostrzeżeniu.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: CSIRT KNF/Twitter,spidersweb.pl, PKO BP, biznes.wprost.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Dawid Szczurek

Redaktor portalu goniec.pl. Od zawsze czułem się umysłem humanistycznym, ukierunkowanym w stronę dziennikarstwa. Moją pasją od dziecka jest sport, a w szczególności piłka nożna. Z zainteresowaniem śledzę to, co dzieje się w Polsce i na świecie, dzieląc się informacjami z innymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]