NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Poderwano myśliwce F-35
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 25.09.2023 22:46

Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim. Poderwano myśliwce F-35

F-35
BO AMSTRUP/AFP/East News

Dwa stacjonujące w Polsce włoskie myśliwce F-35 zostały podniesione, aby nad Morzem Bałtyckim przechwycić niezidentyfikowane samoloty. Były to maszyny najprawdopodobniej pochodzące z Rosji.

Nad Bałtykiem przechwycono dwa rosyjskie samoloty

W komunikacie włoskiej agencji ANSA podano, że zdarzenie miało miejsce 21 września. Niezidentyfikowane maszyny zostały przechwycone i eskortowane poza obszar powietrzny NATO w związku z potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa regionu. W akcji uczestniczyły także myśliwce stacjonujące w bazie w Malborku. Reporterzy dodali, że niezidentyfikowane maszyny pochodziły prawdopodobnie z Rosji

- Radary NATO wychwyciły ślady rosyjskich samolotów lecących w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim w pobliżu granic NATO. Wysłane przez Centrum Połączonych Operacji Powietrznych NATO w Uedem w celu zbadania incydentu włoskie F-35 przechwyciły i zidentyfikowały dwa myśliwce Federacji Rosyjskiej Su-30 Flanker, które nie były uwzględnione w planie lotu i nie miały kontaktu z kontrolą ruchu lotniczego - przekazało Sojusznicze Dowództwo Sił Powietrznych NATO.

Znany architekt odnowił dom Jerzego Połomskiego. "W tym domu nie ma drzwi, są same okna"

Trwają ćwiczenia wojskowe. Istotne utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 604

Możliwe, że aktywność Rosjan to odpowiedź na ćwiczenia ROUTE 604, które trwają na Mazurach. Żołnierze trenują starty i lądowania samolotów, w tym myśliwców i transportowców, na drodze wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki. W związku z ćwiczeniami część trasy będzie do 3 października całkowicie zamknięta dla ruchu.

Włosi pomagają chronić polską przestrzeń powietrzną

Kontyngent Włoskich Sił Powietrznych (Aeronautica Militare) z czterema samolotami wielozadaniowymi F-35 od 13 września br. stacjonuje w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Został tu ulokowany w celu pełnienia misji wzmocnionego Air Policing na wschodniej flance NATO. Tydzień później oddział osiągnął pełną gotowość i został włączony do systemu dyżuru bojowego w Polsce. Włosi tę misję w Polsce będą pełnili do połowy listopada br.

Źródło: ANSA

Tagi: Rosja NATO