Goniec.pl > Wiadomości > NATO ostrzega. Rosja lokalizuje kluczową infrastrukturę w Europie i USA
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 04.05.2023 18:47

NATO ostrzega. Rosja lokalizuje kluczową infrastrukturę w Europie i USA

Rosyjski okręt wojenny
OZAN KOSE/AFP/East News

Szef wywiadu NATO ostrzegł, że Rosja lokalizuje i mapuje obiekty infrastruktury krytycznej państw Sojuszu Północnoatlantyckiego zarówno na lądzie, jak i na dnie morskim. Dawid Cattler przekazał, że Rosjanie mogą wziąć na cel systemy kabli podmorskich.

Rosja może wziąć na cel infrastrukturę podmorską

W środę (03.05) asystent sekretarza generalnego NATO ds. wywiadu i bezpieczeństwa, David Cattler, w rozmowie z dziennikarzami ostrzegł przed działaniami sabotażowymi, których mogą dopuścić się Rosjanie.

- Istnieją wzmożone obawy, że Rosja może obrać za cel kable podmorskie i inną infrastrukturę krytyczną, próbując zakłócić życie Zachodu i zyskać przewagę nad państwami, które wspierają bezpieczeństwo Ukrainy - powiedział Cattler.

Szef wywiadu NATO stwierdził, że Rosjanie są w ostatnim czasie dużo bardziej aktywni w tym zakresie, niż w ciągu ostatnich lat oraz dodał, że zintensyfikowali oni swoje działania na Oceanie Atlantyckim oraz na morzach Bałtyckim i Północnym.

Obawy o bezpieczeństwo infrastruktury podmorskiej wzrosły po nadal niewyjaśnionych atakach na gazociągi Nord Stream, za które Rosja oskarża kraje Zachodu, zaś państwa sojuszu podejrzewają Rosję. 
 

"Zamach na Putina". Dwa drony uderzyły w Kreml

Atak na podmorskie kable może sparaliżować światową gospodarkę

David Cattler podkreślił, że przeciwnicy NATO zdają sobie sprawę ze strategicznej przewagi, jaką posiadają, w związku z możliwością ataku na infrastrukturę podmorską, która mogłaby sparaliżować zachodnią gospodarkę.

Kable podmorskie odpowiadają za 95% łączności internetowej oraz transakcje finansowe o wartości 10 bilionów dolarów dziennie. - Rosja aktywnie mapuje sojuszniczą infrastrukturę krytyczną zarówno na lądzie, jak i na dnie morskim - powiedział szef wywiadu sojuszu i stwierdził, że jest to część szerszego programu rozpoznania podwodnego, prowadzonego przez rosyjskie ministerstwo obrony. 
 

NATO monitoruje działania rosyjskiej armii

Przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewniają, że państwa członkowskie również intensyfikują działania i monitorują działalność rosyjskich statków na morzach i oceanach. NATO znacznie zwiększyło liczbę statków patrolujących morza Północne i Bałtyckie.

Po sabotażu, który doprowadził do zniszczenia gazociągów Nord Stream, sojusz powołał także Komórkę Ochrony Krytycznej Infrastruktury Podwodnej. Jednostka ma w razie potrzeby podjąć szybkie działania w celu ochrony obiektów podwodnych lub zminimalizowania skutków ich uszkodzenia bądź zniszczenia. - Zagrożenie jest realne, a NATO intensyfikuje działania - przekazał generał porucznik Hans-Werner Wiermann, który od lutego kieruje tą komórką.

 

Źródło: Reuters 
 

Tagi: Rosja NATO