Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jakie święto obchodzone jest w Kościele 24 kwietnia?
Niedziela Miłosierdzia Bożego obchodzona jest w Kościele katolickim tydzień po Wielkanocy. W tym roku wypada więc 24 kwietnia. To szczególny dzień dla katolików, gdyż "nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie Komunię Świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar".
Inspiracją dla ustanowienia Niedzieli Miłosierdzia Bożego miały być objawienia siostry Faustyny Kowalskiej, której Jezus miał przekazać: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia". Słowa te zostały zapisane w jej Dzienniczku.
Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jakie święto obchodzimy w Kościele tydzień po Wielkanocy?
Niedziela Miłosierdzia Bożego miała być "ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników", którzy tego dnia mają szczególną szansę na nawrócenie się i odpuszczenie niecnych uczynków.
- W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski - czytamy w Dzienniku s. Faustyny.
W czasie kanonizacji Faustyny Kowalskiej papież Jan Paweł II ogłosił, że celebrowana przez Kościół II Niedziela Wielkanocna od tej pory będzie nazywać się w całym Kościele "Niedzielą Miłosierdzia Bożego". Dekret w tej sprawie wydała 5 maja 2000 r. watykańska kongregacja ds. kultu Bożego i dyscypliny sakramentów.
Jak tłumaczono, decyzja papieża była odpowiedzią na pragnienie chrześcijan w wielu częściach świata, którzy "pragną wielbić Boże Miłosierdzie w liturgii, zwłaszcza świętując tajemnicę paschalną, w której największym blaskiem jaśnieje Boża łaskawość wobec wszystkich ludzi".
Niedziela Miłosierdzia Bożego. "Nawet największy grzesznik [...] otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar"
Siostra Elżbieta Siepak, rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w rozmowie z PAP wytłumaczyła, że "Pan Jezus obiecał, że każdy, nawet największy grzesznik, jeśli się szczerze nawróci i w Święto Miłosierdzia Bożego przyjmie Komunię Świętą, otrzyma łaskę zupełnego odpuszczenia win i kar".
Otrzymanie powyższej łaski ma być obwarowane warunkami. - Aby ją otrzymać, należy być wolnym od przywiązania do grzechu, nawet lekkiego. Należy też troszczyć się o postawę zaufania Bogu, czyli pełnienie Jego woli, a także o świadczenie miłosierdzia wobec ludzi przez czyny, słowa i modlitwę - wyjaśniła zakonnica.
Centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym roku wierni modlą się o pokój w Ukrainie. Stacja TVP wyemituje kilka nabożeństw.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Co najmniej 5 osób zginęło, 18 jest rannych. Rosjanie przypuścili atak rakietowy na Odessę
Miała wysadzić 52 rosyjskie czołgi. Ujawniono, kim tak naprawdę jest piękna Ukrainka
Matura język angielski 2022. Ile trwa matura z języka angielskiego?
Źródło: PAP