Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Zmiany w prawie kanonicznym przed Bożym Narodzeniem. Mają pomóc w karaniu przestępców w Kościele
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.12.2021 18:09

Zmiany w prawie kanonicznym przed Bożym Narodzeniem. Mają pomóc w karaniu przestępców w Kościele

Papież Franciszek wprowadził zmiany w kodeksie karnym, mają pomóc w karaniu przestępców w Kościele
pxhere.com (CC0)

Ogromne zmiany w prawie Kościoła katolickiego przed samymi świętami Bożego Narodzenia. Od środy obowiązują nowe przepisu Kodeksu Karnego. - Przywrócono karanie za niektóre przestępstwa z dawnego Kodeksu z 1917 r. - przekazuje Konferencja Episkopatu Polski. Decyzję podjął papież Franciszek.

W środę 8 grudnia w Kościele katolickim zaczęły obowiązywać nowe przepisy w Kodeksie karnym. - Wiele szkód wyrządziło niedostrzeganie ścisłego związku w Kościele między praktykowaniem miłosierdzia a odwołaniem się, gdy wymagają tego okoliczności i sprawiedliwość, do dyscypliny karnej - przekazał papież Franciszek.

Nowe przepisy w Kościele katolickim w życie weszły tuż przed Bożym Narodzeniem. Od 8 grudnia duchowni, którzy dopuszczą się pedofilii, mają być karani przez biskupów, to ich obowiązkowe narzędzie. Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne oświadczenie.

Zmiana prawa karnego w Kościele katolickim, chodzi o karanie duchownych

Papież Franciszek zadecydował, że w Kościele potrzeba zmian i zmienił prawo karne. Od 8 grudnia biskupi obciążeni są nowym obowiązkiem.

- Stosowanie kar nie jest środkiem ostatecznym, ale zwyczajnym i obowiązkowym narzędziem pasterskiego posłannictwa biskupa - przekazuje w komunikacie KEP.

Polscy hierarchowie tłumaczą, że zmiany wprowadzone przez papieża Franciszka są zdecydowanie bardziej doprecyzowane oraz konkretne. - Zmniejszono liczbę sytuacji, w których samą karę oraz wybór jej rodzaju pozostawiano decyzji ordynariusza - dodaje KEP.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Następca św. Piotra zdecydował, że w Kościele katolickim trzeba położyć większy nacisk na to, by szkoda wyrządzona przez sprawcę została naprawiona. Przestępcy nie wolno zwolnić z kary do czasu, gdy nie naprawi wyrządzonych szkód.

Przywrócono stare przestępstwa, dodano nowe, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw seksualnych

Przetaczające się przez Kościół na całym świecie, w tym przez Kościół w Polsce, skandale dotyczące wykorzystywania seksualnego nieletnich i utajniania tego przez hierarchów kościelnych mocno uderzyły w instytucję. Od wiary i czynnego udziału w nabożeństwach odwraca się coraz więcej ludzi.

Papież Franciszek zmienił prawo karne, tak by wierni mogli być pewni, że sprawcy przestępstw zostaną ukarani. - Przestępstwo wykorzystania seksualnego osób małoletnich zostało umieszczone w dziale „Przestępstwa przeciwko życiu, godności i wolności osoby”, przez co wskazuje się, że dobrem chronionym jest godność człowieka, a nie – jak dotychczas – obowiązki kapłana - wyjaśnił KEP.

Zobacz także naszą galerię:

- Zaniechanie ze strony pasterza posługiwania się prawem karnym jest przejawem tego, iż nie pełni on właściwie i wiernie swej funkcji - podkreślał papież Franciszek w konstytucji apostolskiej "Pascite gregem Dei". Co więcej, zdecydował on by, w prawie kanonicznym pojawiła się kara grzywny. Wcześniej w kodeksie nie było takiej kary.

Głowa Kościoła katolickiego zdecydowała się również, by najnowsze zmiany przywróciły dawne przestępstwa. Czerpano z Kodeksu z 1917 r.

Zmiany zostały zapowiedziane już 1 czerwca 2021 r. Wtedy właśnie ogłoszona została konstytucją apostolską "Pascite gregem Dei". Wśród przestępstw, które ponownie pojawiły się w kościelnym prawie znajdują się:

  • korupcja w działaniach urzędowych;

  • udzielanie sakramentów osobom, którym nie wolno ich udzielać;

  • naruszenie tajemnicy papieskiej;

  • domaganie się przez kapłana ofiary wyższej niż ustalona albo dodatkowych kwot, albo czegoś dla własnej korzyści;

  • bezprawne porzucenie posługi kapłańskiej

Dodatkowo papież Franciszek zdecydował się na bardziej szczegółową regulację przestępstw o charakterze majątkowym.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: episkopat.pl