Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rozmowa Joe Bidena z Andrzejem Dudą. Padły istotne słowa
Dawid Szczurek
Dawid Szczurek 21.02.2023 18:39

Rozmowa Joe Bidena z Andrzejem Dudą. Padły istotne słowa

None
Jakub Szymczuk/KPRP

Uwaga świata skupiona jest od 20 lutego na Polsce, gdzie wizytę odbywa prezydent USA Joe Biden. We wtorek w Pałacu Prezydenckim miała miejsce rozmowa głowy Stanów Zjednoczonych z Andrzejem Dudą. Przywódca USA w słowach uznania zwrócił się do Polaków. Wspomniał także spotkanie z Janem Pawłem II, które odbył w latach 80.

Rozmowa prezydentów państw

Trwa oficjalna wizyta Joe Bidena w Polsce. Amerykańska delegacja na czele z prezydentem wylądowała w poniedziałkowy wieczór w Warszawie. Następnego dnia w Pałacu Prezydenckim odbyła się rozmowa głowy USA z Andrzejem Dudą.

Polski prezydent wyraził wdzięczność Joe Bidenowi za jego nieoczekiwaną wizytę na Ukrainie. - To było spektakularne, strategiczne posunięcie, wzmacniające morale Ukrainy - mówił Andrzej Duda.

Przywódca naszego państwa ukazał znaczenie wizyty Bidena w Kijowie. – Wszyscy patrząc na to, co pan zrobił wczoraj, po prostu wierzymy w to, że rzeczywiście Ameryka jest w stanie ład światowy utrzymać, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, którzy chcą być zaborczy wobec innych państw, które chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują USA, na takie zachowanie, na takie działanie – głosił prezydent Polski.

Tych mężczyzn szuka policja w całej Polsce. Dopuścili się haniebnego czynu

Wspomnienia ze spotkania z Janem Pawłem II

Przywódca Stanów Zjednoczonych podziękował za miłe przyjęcie i dodał, że chętnie wraca do naszego kraju. Przytoczył rozmowę z Janem Pawłem II, którą odbył w latach 80-tych, rozpoczynając swoją karierę polityczną.

Prezydent USA spacerował z papieżem po watykańskiej bibliotece. - Cały czas rozmawialiśmy o Polsce, nie wspomniał nawet o katolicyzmie, naprawdę! Złapał mnie za ramię i podkreślił: senatorze, proszę pamiętać, że rozmawiałem z panem jako Polak, dumny Polak, a nie jako papież! Wtedy zrozumiałem, jaką moc ma Polska - tłumaczył Joe Biden.

Wyrazy wdzięczności dla Polski. "To, co zrobiliście, było naprawdę niezwykłe"

Przywódca Stanów Zjednoczonych nie krył uznania dla wsparcia Ukrainy ze strony Polaków. - Dziękuję Polsce i Polakom za pomoc Ukrainie. To, co zrobiliście, było naprawdę niezwykłe - informował.

Zaznaczył, że "żelazne zobowiązanie" USA i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa. – Bardzo jasno, wyraźnie powiedziałem, że zobowiązania Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwały. Tak jak powiedziałem prezydentowi Zełenskiemu podczas naszej wczorajszej wizyty w Kijowie, że możemy z dumą powiedzieć, że nasze wparcie pozostaje niezachwiane –dodał Joe Biden.

Prezydent USA podkreślił również znaczenie relacji na linii Polska-Stany Zjednoczone. – Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak samo, jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Nasza rola w świecie wykracza poza Europę, musimy mieć bezpieczeństwo w Europie. To jest podstawowa kwestia o największej konsekwencji. Więc prawdopodobnie jedna z najważniejszych kwestii we współczesnej historii – informował.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: fakt.pl