Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystko po wizycie Joe Bidena
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 22.02.2023 20:17

Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Wszystko po wizycie Joe Bidena

Joe Biden, Andrzej Duda
MANDEL NGAN/AFP/East News

Andrzej Duda zwołał pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego po wizycie Joe Bidena. Polski prezydent ma informacje z rozmowy przywódcą Stanów Zjednoczonych, do których Polska musi szybko się odnieść. Wiadomo, kiedy odbędzie się zebranie.

Andrzej Duda zwołał pilne posiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego

Andrzej Duda nie czekał długo z przekazywaniem informacji z osobistego spotkania z Joe Bidenem. Polski prezydent postanowił pilnie zwołać naradę Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Termin spotkania zaplanowano na 24 lutego. 

- Na posiedzeniu Rady omówione zostaną bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji Prezydentów Polski i USA oraz nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki - podkreśliło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Krzysztof Jackowski ujawnił nową wizję. Mówi o jednym regionie Polski, padły złowieszcze słowa

O czym może dyskutować Rada Bezpieczeństwa Narodowego?

Spotkanie może dotyczyć informacji przekazanych Dudzie przez Joe Bidena. Polska traktowana jest jako istotny sojusznik w kontekście konfliktu w Ukrainie i główna linia obrony przeciwko agresji w razie problemów ukraińskich żołnierzy. 

Dyskusja może dotyczyć m.in. konkretnych przedsięwzięć związanych z dalszą pomocą Ukrainie. Przypomnijmy, że 24 lutego minie rok od napaści Rosji na naszych wschodnich sąsiadów. USA już zadeklarowały kolejną transzę pomocy finansowej i militarnej.

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Joe Biden wizytował w Polsce już po raz drugi w czasie swojej kadencji. Kolejna wizyta skupiła się przede wszystkim na kwestii ukraińskiej i wzmacnianiu więzi Stanów Zjednoczonych z państwami środkowej Europy. Odbyło się też spotkanie państw B9, czyli tak zwanej Bukaresztańskiej Dziewiątki, które również poświęcone było zagrożeniu ze strony Rosji w regionie. 

Biden podczas swojej wizyty bardzo podkreślał rolę Polski w pomocy Ukraińcom, a przede wszystkim w kwestiach związanych z przyjęciem uchodźców wojennych. Podkreślał również istotność tego, co wydarzyło się w całej Europie - dołączenia kolejnych krajów do NATO oraz konsolidacji krajów Europy Środkowej. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL 

Źródło: radiozet.pl