Jak przypomniała Poczta Polska, według prawa każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego bądź radiofonicznego ma obowiązek jego rejestracji i uiszczania z jego tytułu opłat abonamentowych. Nie leży to jednak w interesie odbiorców, którzy skutecznie unikają opłaty. Raport Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ujawnił, że abonament ten płaci zaledwie 800 tys. z 2,4 mln zobligowanych. Temu zjawisku ma zapobiec nowa opłata audiowizualna.
Mimo iż od dawna rządzący zapowiadają poważne zmiany w kwestii finansowania mediów publicznych i zniesienie abonamentu RTV, to opłata wciąż obowiązuje. Co więcej, w ostatnim czasie płatności są skrupulatnie sprawdzane. Jak wyglądają kontrole i kto ich dokonuje? Jakie kary mogą nałożyć kontrolerzy? Wyjaśniamy.
Temat abonamentu RTV to temat rzeka, nad którym pochylało się już wielu obywateli, w tym polityków. Mimo licznych pomysłów, co z nim zrobić, wciąż funkcjonujemy według prawa sprzed prawie 20 lat, a temu daleko do idealnych. Próbę naprawy niedoskonałych regulacji chce teraz podjąć były prezes TVP Jan Dworak, który wraz z innymi ekspertami przedstawił własne propozycje na finansowanie mediów publicznych. Zgodnie z nimi, Polacy nie musieliby płacić już abonamentu i w zamian obarczeni zostaliby opłatą audiowizualną.
Nie płacisz abonamentu RTV? Poczta Polska może wysłać specjalny list z wiadomością dotyczącą pieniędzy, które powinny trafić do państwa. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim ściągnięto 770 tys. zł zaległego abonamentu RTV. - Poczta Polska S.A. jest uprawniona do wykonywania kontroli obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz obowiązku uiszczania opłaty abonamentowej - czytamy w specjalnym komunikacie.
Nowym przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu został niedawno Bogdan Zdrojewski. Poseł Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl zdradził swoje plany odnośnie przyszłości mediów. Zapowiada znaczący krok w sprawie abonamentu RTV. TVP może stracić miliardy.
Poczta Polska nie zamierza siedzieć z założonymi rękami i na bieżąco ściga osoby, które nie regulują należnych płatności. Na celowniku instytucji są przede wszystkim właściciele odbiorników radiowych lub radiowotelewizyjnych, unikających płacenia abonamentu RTV. Skala zjawiska jest duża, o czym świadczą dane za pierwszą połowę 2023 roku. Co istotne, spać spokojnie nie mogą nawet ci, do których wcale nie zapuka kontroler.
Abonament RTV jest obowiązkowy i za kilka dni misja termin jego opłacenia. Kontrolerzy mogą zapukać do drzwi części Polaków. Kary za nieopłacanie abonamentu są dotkliwe, a Poczta Polska chce uregulować tę kwestię. Wysłała już wiele listów z wezwaniem wpłaty. Jedna grupa trafiła na celownik, to oni są najczęściej kontrolowani.
Od lat trwa gorąca dyskusja na temat zasadności opłacania abonamentu RTV, jednak póki co obowiązek taki nałożony jest na posiadaczy telewizorów i radioodbiorników ustawowo. Oczywiście, Polacy wciąż unikają uiszczania opłaty, licząc na to, że zaoszczędzą trochę gorsza, ale ta taktyka nie zawsze może okazać się skuteczna. Wielkie problemy spotkać mogą np. seniorów, od miesięcy zalegających z płaceniem. W ich przypadku brak wywiązania się z obowiązku, może rzutować nawet na wysokość emerytury.
Ile w 2024 roku wyniesie opłata abonamentowa za odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne? Ustawodawca podał kwotę oraz warunki, jakie należy spełnić, by w ogóle jej nie płacić. Dla tych, którzy nie są z niej zwolnieni, również przewidziano zniżki. Oto co trzeba zrobić.
Pieniądze, jakie w ramach kary zapłaci konkretna grupa osób, nie są małe. Poczta Polska kontroluje opłacanie abonamentu RTV. Tylko w pierwszej połowie 2023 r. wszczęto postępowanie egzekucyjne przeciwko niemal 6 tys. osobom. Kontrolerzy obierają za cel nieprzypadkowe osoby.
Masz zaległości z tytułu abonamentu RTV? Lepiej jak najszybciej je uregulować. W pierwszej połowie 2023 roku Poczta Polska wszczęła aż 6 tysięcy postępowań egzekucyjnych! Egzekucją należności zajmuje się specjalnie powołana do tego celu grupa poborców podatkowych. Ich uprawnienia zbliżone są do tych komorniczych!
Ile zapłacisz za telewizor i radio w 2024 r.? Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już zdecydowała w kwestii abonamentu RTV na przyszły rok. Spore zaskoczenie, ale w dobie inflacji nadal nie są to małe pieniądze.
Ustawowy obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej za zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne, dotyczy niemal każdego Polaka. Jak się okazuje, lepiej terminowo udać się na pocztę w celu uregulowania należności, gdyż kary bywają dotkliwe. Wiadomo, ile w 2022 roku ściągnięto z tytułu zaległości.
Kwestia opłacania abonamentu RTV wciąż wzbudza wielkie kontrowersje. Wiele osób od lat nie uiszcza koniecznych opłat czy to z oszczędności, czy też w geście sprzeciwu wobec linii przyjętej przez media publiczne. Ci, którzy spełniają swoją powinność, mają z kolei wielkie poczucie niesprawiedliwości. Właśnie z tego powodu Poczta Polska cały czas próbuje walczyć z nieuczciwymi praktykami, rozsyła wezwania do zapłaty. Kto powinien więc regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową? Znamy odpowiedź.
Od lat w Polsce trwają dyskusje na temat zasadności płacenia abonamentu RTV. Kolejne wydatki nie są czymś, co przyjmujemy z otwartymi ramionami, jednak obowiązek to obowiązek. W tej sytuacji warto raz na zawsze rozprawić się z największymi mitami dotyczącymi tego zagadnienia, gdyż znajomość faktów z pewnością ułatwi nam życie. O czym więc koniecznie trzeba pamiętać?
Abonament RTV to opłata, którą teoretycznie powinien uiszczać każdy obywatel posiadający telewizor lub radio. Jest ona pobierana w imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wciąż jednak wielu Polaków unika tej opłaty. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że może ich czekać w konsekwencji kara nałożona przez kontrolera – 819 zł. Jest jednak pewien sposób na to, by oglądać telewizję, a nie musieć płacić abonamentu. Ciekawi?
Czas przypomnieć sobie, czy oby na pewno uiściliśmy wszystkie obowiązujące nas opłaty. Od kilku dni w całym kraju trwają bowiem intensywne kontrole dotyczące wywiązywania się z powinności zapłacenia abonamentu RTV. Przedstawiciele Poczty Polskiej w każdej chwili mogą zapukać do naszych drzwi. Jeśli przyłapią nas na gorącym uczynku, konsekwencje mogą być szczególnie dotkliwe dla kieszeni.
Choć obowiązek zapłaty abonamentu RTV spoczywa na nas od lat, wciąż pełno wokół niego wątpliwości i nieścisłości, wywołujących ogromny zamęt. Szukając odpowiedzi na rodzące się w naszych głowach pytania w sieci, szybko może się okazać, że padniemy ofiarą powszechnie panujących mitów, wprowadzających nas w błąd, za który przyjdzie nam słono zapłacić. Właśnie dlatego Poczta Polska przedstawiła pewne niepodważalne fakty warte poznania. O wielu z nich nie miałeś zielonego pojęcia.
Pan Maciej 13 lat temu wyrejestrował telewizor i sprzedał swoje mieszkanie. Ku zaskoczeniu mężczyzny, po długim czasie, na nowy adres zamieszkania dostał wezwanie do zapłaty z tytułu zaległości w opłatach na rzecz abonamentu RTV. Jednocześnie urząd skarbowy zajął mu konto. Mężczyzna postanowił zawalczyć o sprawiedliwość - jak się okazuje słusznie. Całą sprawę opisała Interia.
Pani Alina Woodward sumiennie płaciła abonament do 2010 roku. To właśnie wtedy wyjechała na stałe z Polski. Wyrejestrowała odbiornik, sprzedała mieszkanie, a po latach spotkało ją niemiłe zaskoczenie. Poczta Polska upomniała się o zaległe pieniądze z abonamentu. Chodzi o kwotę z kilku lat. Sprawę nagłośnił portal Interia.
Rząd po raz kolejny sięga do kieszeni Polaków, aby opłacić działalność telewizji publicznej. Państwo wymaga, by po zakupie każdy nowy telewizor lub odbiornik radiowy został zarejestrowany w ciągu dwóch tygodni od zakupu. W innym wypadku na obywateli czeka wysoka kara.
Wraz z nowym rokiem wzrosły opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. W świetle prawa, każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, jest zobowiązany do regularnego płacenia abonamentu. Ruszają kontrole w całej Polsce, a sprawdzający zapukają do drzwi już w najbliższych dniach.
Z początkiem 2023 roku wzrosły opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny bądź radiowy, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty abonamentowej. Za niedotrzymanie tego obowiązku grozi wysoka kara. Warto zapoznać się z warunkami, bowiem trwają kontrole abonamentowe.
Rzecznik Praw Obywatelskich ucina medialne spekulacje odnośnie do tego, jakoby zwracał się z propozycją, aby posiadacze smartfonów i komputerów byli objęci obowiązkiem płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wcześniej zwracał uwagę, że telewizję i radio można użytkować nie tylko przez tradycyjne odbiorniki.
Przestroga dla wszystkich emerytów, którzy nie płacą abonamentu RTV. Historia pana Włodzimierza to koronny dowód na to, że nie wystarczy jedynie spełniać ustawowe kryteria, ale jeszcze trzeba zgłosić to w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie dług może rosnąć z dnia na dzień, a jego przykre konsekwencje mogą dać o sobie znać nawet za kilka lat w postaci wysokiego rachunku w naszej pocztowej skrzynce.
Każdy użytkownik odbiornika w Polsce powinien uiszczać opłatę abonamentową w związku z pobieraniem sygnału. Środki te są przeznaczane na rzecz mediów publicznych, które zgodnie z ustawą powołane są m.in. do realizowania swojej misji. Nawet jeśli użytkownik odbiornika posiada umowę z prywatnym dostawcą sygnału, to fakt ten nie zwalnia go od płacenia abonamentu RTV. Czy państwo może zmusić obywatela do jego zapłacenia? Jakie można ponieść konsekwencje za brak opłat?
W 2023 roku abonament RTV będzie jeszcze droższy i będzie kolejną cegiełką obciążającą domowe budżety Polaków. W wyjątkowo trudnej sytuacji będą zwłaszcza seniorzy, którzy teraz są zwolnieni z uiszczania opłaty, ale po waloryzacji emerytur i rent mogą wypaść z grona uprzywilejowanych. Warto więc wiedzieć, jakie dochody trzeba mieć, by dalej korzystać z ulgi. Konieczne będzie także dopełnienie wszelkich związanych z tym formalności.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.Abonament RTV od lat budzi liczne kontrowersje i wielokrotnie mówiono już o jego zniesieniu. Mimo tego, rządzący nie chcą zrezygnować z wyciągania z kieszeni Polaków kolejnych pieniędzy, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że liczy się każda kolejna złotówka wspierająca działalność reżimowych mediów.Te, co prawda, co roku dostają od państwa porządny prezent w postaci 2 mld złotych, to jednak nie zaspokoją rosnących apetytów i jest przyczyną zgryzoty obarczonych licznymi zobowiązaniami finansowymi obywateli.Ci zmuszeni są do dokonania opłat pod rygorem surowych kar, a na łaskę ustawodawcy mogą liczyć nieliczni. W ubiegłym roku abonamentu nie pobierano np. od seniorów po 60-tce, których emerytura nie przekraczała 2583,74 zł brutto, natomiast w bieżącym - 2831,27 zł. Katalog uprawnionych może się jednak zmienić po tym, jak dojdzie do waloryzacji świadczeń.
Rzecznik Poczty Polskiej przypomniał wszystkim użytkownikom odbiorników radiowo-telewizyjnych o obowiązkowej opłacie abonamentowej. W swojej wypowiedzi zwrócił szczególną uwagę na kierowców, którzy nie zarejestrowali jeszcze radia swojego pojazdu. Czy kierowcy mają szykować portfele?