Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Technologia > Przestroga dla wszystkich emerytów. Nie zapłacisz abonamentu RTV, naliczą ci zaległości i odsetki
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 11.12.2022 07:41

Przestroga dla wszystkich emerytów. Nie zapłacisz abonamentu RTV, naliczą ci zaległości i odsetki

Marek BAZAK/East News
Pxhere

Przestroga dla wszystkich emerytów, którzy nie płacą abonamentu RTV. Historia pana Włodzimierza to koronny dowód na to, że nie wystarczy jedynie spełniać ustawowe kryteria, ale jeszcze trzeba zgłosić to w odpowiednim miejscu. W przeciwnym razie dług może rosnąć z dnia na dzień, a jego przykre konsekwencje mogą dać o sobie znać nawet za kilka lat w postaci wysokiego rachunku w naszej pocztowej skrzynce.

Przytłaczający rachunek z Poczty

Przypadek 71-letniego pana Włodzimierza (imię zmienione) opisał portal Interia, który ostrzega emerytów przed samodzielnym zaniechaniem opłacania abonamentu RTV bez zgłaszania tego w placówce pocztowej.

Senior i jego 65-letnia żona, pani Barbara, kilka lat temu poszli właśnie za radą sąsiadów i przestali uiszczać opłaty. - Wszyscy sąsiedzi po prostu mówili, że oni nie płacą, że wcale nie trzeba. Posłuchaliśmy - relacjonuje kobieta.

Małżeństwo nie wyrejestrowało odbiornika i ku wielkiemu zdziwieniu, w lipcu otrzymało pismo z Poczty Polskiej, wzywające do zapłaty zaległych 1651 złotych. Upomnienie dotyczyło okresu od początku 2017 roku do czerwca 2022. Seniorzy byli zaskoczeni.

- Mąż był już w tym okresie po 60. roku życia, ma obecnie 71 lat, a do tego miał wówczas i ma nadal emeryturę nieprzekraczającą miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Na dziś otrzymuje 2430 brutto - wyjaśniła kobieta.

Wszystko to oznaczało, że pan Włodzimierz już pięć lat temu był w grupie osób uprawnionych do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Niestety, nie zgłosił tego faktu osobiście.

Zwolnienie "nie następuje obligatoryjnie z mocy prawa"

Emeryci postanowili odpowiedzieć Poczcie Polskiej, prosząc o zanulowanie zaległości. Jak wskazał, zgodnie z Ustawą o opłatach abonamentowych z dnia 21 kwietnia 2005 roku wśród uprawnionych do zwolnienia z opłat abonamentowych są osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

- Jestem emerytem, którego miesięczne wynagrodzenie emerytalne na dzień dzisiejszy wynosi 2430 brutto miesięcznie - napisał w liście do Poczty Polskiej. W październiku senior otrzymał mało satysfakcjonującą odpowiedź. Poczta poinformowała w niej, że "zwolnienie z opłat abonamentowych nie następuje obligatoryjnie z mocy prawa, ale wymaga udziału osoby zainteresowanej. To ona musi zgłosić w placówce pocztowej "zmianę stanu prawnego lub faktycznego, która ma wpływ na uzyskanie zwolnienia".

Tym samym, dopiero w momencie zgłoszenia następuje zwolnienie od opłat, o czym pan Włodzimierz nie wiedział. W związku z tym musi opłacić wskazane 1651 złotych pomimo tego, iż już dawno spełniał ustawowe kryteria.

Na łasce KRRiT

Co najgorsze w całej sytuacji, emeryci nie mają środków na pokrycie zaległych opłat. Chcieliby, by anulować je lub chociażby rozłożyć na raty, niestety, Poczta Polska nie może tego zrobić.

- Poczta Polska S.A. nie może odstąpić od egzekwowania zarówno zaległej opłaty abonamentowej jak i odsetek za zwłokę w jej uiszczaniu. Nie jest również uprawniona do umorzenia lub rozłożenia na raty zadłużenia - oświadczono w piśmie.

Jedynym podmiotem, który może dokonać umorzenia lub podzielenia opłaty i odsetek od niej jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czyni to na wniosek abonenta, a o złożeniu takowego dokumentu także trzeba poinformować Pocztę Polską.

Emerycie, pamiętaj o formalnościach!

Portal Interia.pl zapytał o całą sprawę Biuro Prasowe Poczty Polskiej, które potwierdziło informacje przekazane panu Włodzimierzowi w piśmie.

- Zwolnienia od opłat abonamentowych RTV przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia z opłat RTV - podano.

Od tej zasady jest jeden wyjątek. - Zgodnie z obowiązującą od 9 października 2015 roku Ustawą z 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych osoby, które ukończyły 75 lat, nie są zobowiązane do składania oświadczenia o spełnianiu warunków do zwolnienia z opłat abonamentowych oraz przedstawiania dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia - wskazuje Poczta Polska.

Przepisy tej nowej ustawy nie dotyczą jednak abolicji długów. - Abonenci, którzy ukończyli 75. rok życia przed dniem 9.10.2015 roku, zobowiązani byli do zgłoszenia w placówce pocztowej nabytych uprawnień celem dopełnienia formalności i uzyskania zwolnienia z tytułu ukończenia 75 lat. Samoistne zaprzestanie wnoszenia opłat RTV powodowało powstanie zaległości abonamentowych - czytamy.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Interia