Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Poczta Polska rozsyła wezwania do zapłaty abonamentu RTV. Wiadomo, do kogo trafią
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 24.07.2023 10:08

Poczta Polska rozsyła wezwania do zapłaty abonamentu RTV. Wiadomo, do kogo trafią

skrzynka pocztowa, pilot tv
Marek BAZAK/East News, Pxhere

Kwestia opłacania abonamentu RTV wciąż wzbudza wielkie kontrowersje. Wiele osób od lat nie uiszcza koniecznych opłat czy to z oszczędności, czy też w geście sprzeciwu wobec linii przyjętej przez media publiczne. Ci, którzy spełniają swoją powinność, mają z kolei wielkie poczucie niesprawiedliwości. Właśnie z tego powodu Poczta Polska cały czas próbuje walczyć z nieuczciwymi praktykami, rozsyła wezwania do zapłaty. Kto powinien więc regularnie sprawdzać skrzynkę pocztową? Znamy odpowiedź.

Abonament RTV dzieli Polaków

Polacy wciąż buntują się przeciwko opłacaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. Motywacje ku temu są różne, pewne jest natomiast to, że wpływy państwa z tytułu uiszczania tego typu opłat są dalekie od tych, jakimi rzeczywiście powinny być.

Inna kwestia jest też taka, że wokół samego abonamentu przez lata zdążyło już narosnąć wiele mitów, np. ten mówiący, iż płacić trzeba jedynie wtedy, gdy oglądamy telewizję, a nie jedynie wykorzystujemy nasze urządzenia do wyświetlania pozycji z płatnych platform.

Poczta Polska regularnie próbuje więc zwiększać świadomość mieszkańców naszego kraju w tym zakresie, zwłaszcza, że nieznajomość prawa nie zwalnia z jego łamania. Równie często upomina też abonentów, strasząc ich wysyłaniem ponagleń do uregulowania zaległości. Nie inaczej dzieje się w ostatnich dniach. Tylko czy to zadziała?

"Królowe życia". Cztery jego partnerki nie żyją. Jego obecna dziewczyna jest 30 lat młodsza

Rzecznik Praw Obywatelskich postuluje zmiany w prawie

Sprawa opłacania abonamentu RTV stała się tak głośna i budząca skrajne emocje, że do debaty publicznej na ten temat postanowił włączyć się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Jego zdaniem, obowiązujące prawo wymaga wielu zmian, bo obecnie wręcz ułatwia praktykowanie nadużyć.

- Tę ustawę trzeba uszczelnić, żeby nie budziła poczucia niesprawiedliwości i żeby system egzekwowania abonamentu był skuteczny. Powinna być gwarancja, że płaci go każdy zobowiązany, w sposób powszechny i sprawiedliwy - uważa RPO.

Tymczasem Poczta Polska po raz kolejny dostarcza upomnienia do “zapominalskich” i grozi konsekwencjami, w tym nawet wejściem na konto dłużnika. Spotkać to może każdego, kto nie płaci abonamentu RTV lub w ogóle nie złożył deklaracji o posiadanym radioodbiorniku czy telewizorze. Uwaga! Opłaty dotyczą też radia samochodowego i aplikacji w smartfonie.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Od stycznia 2023 roku stawki za abonament RTV wynoszą: 8,70 zł za odbiornik radiowy oraz 27,30 zł za odbiornik telewizyjny lub radiowo-telewizyjny. Są jednak grupy osób, które nie podlegają obowiązkowi zapłaty.

Z konieczności uiszczania opłat zwolnione są choćby: osoby z I grupą inwalidzką, osoby mające 75 lat i więcej, osoby bezrobotne, inwalidzi wojenni i wojskowi, czy też osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Źródło: Goniec.pl, o2.pl