Kontrole trwają, chodzi o abonament RTV. Kary są ogromne, a urzędnicy mogą zająć nawet emeryturę
Pieniądze, jakie w ramach kary zapłaci konkretna grupa osób, nie są małe. Poczta Polska kontroluje opłacanie abonamentu RTV. Tylko w pierwszej połowie 2023 r. wszczęto postępowanie egzekucyjne przeciwko niemal 6 tys. osobom. Kontrolerzy obierają za cel nieprzypadkowe osoby.
Sprawdzą, czy płacisz abonament RTV
Abonament RTV jest obowiązkowy, jeśli w domu znajduje się radioodbiornik lub telewizor. Spora część Polaków nie decyduje się na opłacanie podatku. Poczta Polska regularnie upomina się o te pieniądze.
Jak dowiedział się portal Wirtualne Media, tylko w pierwszych sześciu miesiącach postępowanie egzekucyjne dotyczące nieopłaconego abonamentu RTV wszczęte zostało przeciwko 5958 osobom. Co grozi za niepłacenie abonamentu za telewizor i radio?
Wojciech Glanc miał niepokojącą dla Polaków wizję. "Boję się tej zimy"Kontrolerzy sprawdzą konkretną grupę Polaków
Każdy, kto powinien płacić abonament RTV może spodziewać się kontroli Poczty Polskiej. Wszystko wskazuje na to, że kontrolerzy w pierwszej kolejności pukają do drzwi osób, które w przeszłości zarejestrowały już telewizor lub radioodbiornik, ale później przestały płacić za nie obowiązkową opłatę. To właśnie ta grupa osób może spodziewać się wizyty kontrolera.
W przypadku potwierdzenia, że abonament RTV przestał być płacony mimo istnienia obowiązku jego regulowania, wyznaczona zostanie kara. Wynosi on 30-krotność miesięcznej stawki opłaty za telewizor lub radio. Do tego nałożony zostanie obowiązek uregulowania zaległości. Pieniądze, jakie powinny zostać uiszczone przez lata, muszą zostać uregulowane w przeciągu 7 dni.
Jeśli abonament RTV nie zostanie uregulowany w tym terminie, wtedy Poczta Polska podejmuje kolejne kroki. Listowne upomnienie to dopiero początek wachlarza możliwości dotyczących ściągnie pieniędzy za telewizor. Poczta Polska skieruje pismo do urzędu skarbowego, a urzędnicy mający uprawnienia podobne do tych posiadanych przez komorników zaczną upominać się o pieniądze.
Ile wynosi abonament RTV?
Skarbówka może ściągnąć zaległe za abonament RTV pieniądze z nadpłaty podatku, emerytury, z rachunku bankowego, czy nieruchomości i akcji oraz obligacji. Zanim postępowanie egzekucyjne wejdzie w życie, można ubiegać się o rozłożenie zaległości za abonament RTV na raty.
Ile wynosić będzie abonament RTV w 2024 r.? W sierpniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję, że nie nastąpi podwyższenie opłaty za telewizor i radio. W przypadku płacenia za oba urządzenia jednocześnie opłata wyniesie 27,30 zł miesięcznie.
Źródło: biznes.interia.pl